1 Dolar 1 Türk Lirası Olsaydı Bizi Neler Bekliyordu ?

1 Dolar 1 Türk Lirası Olsaydı Bizi Neler Bekliyordu ? Sizlere bu sorunun cevabını sektörler üzerinden cevapladık. İşte 1 doların 1 TL olduğu Türkiye. Bilgi Sitesi

Paylaş

Ülkemizde dolar kuru şuan çok değişik noktalara ulaşmış durumda. Dolar bu sene rekor üstüne rekor kırarak insanların dolar alım gücünü zora sokmuş durumda. Bu zamanlarda aklımıza hep gelen bir soru oluyor. 1 Dolar 1 Türk Lirası olsaydı ne olurdu ? Bu sorunun cevabını ünlü youtube yayıncısı Ruhi Çenet bir video ile açıklamış. Benimde hoşuma giden videodan önemli noktaları sizlere aktarmaya çalışacağım. İşte 1 Dolar 1 Türk Lirası olsaydı ne olurdu sorusunun cevabı ;

2018 yıllarının başında dolar 3,70 Türk Lirası civarında seyrederken aradan geçen zaman zarfında günümüzde rekor kırıyor. Türk Lirası geçirdiğimiz bu 9 aylık bir süreçte yüzde kırk değer kaybına uğradı diyebiliriz. Yani günümüzde 1 dolar yaklaşık 6,5 Türk Lirasına satılıyor. Buda enflasyonun artışına sebep oluyor ve insanların ürün alması konusunda git gide zora girmesine neden oluyor. İşte burada aklımıza gelen soru ;

1 Dolar 1 Türk Lirası Olsaydı Ne Olurdu ?

Ruhi Çenet videosunda bunu değerlendirirken arz-talep, faiz oranları ve asgari ücretin aynı olduğu hayali bir Türkiye kuruyor ve değerlendiriyor. Değerlendirmeler en çok satın alma yaptığımız sektörler üzerinden yapılmış. Bizde değerlendirmeye başlayalım.

  • Teknoloji Sektörü

Teknoloji sektöründe ülkemiz açık konuşmak gerekirse Amerika teknoloji firmaları ile yarışacak güçte değil. Örnek Apple İphone sadece ülkemizde değil tüm ülkelerde en çok satan telefon olarak karşımıza geliyor. Bu istinaden hemen hemen yeni çıkan İphone X Amerika fiyatı 1049 Dolar iken ülkemizde 14.000 Türk lirasından ( 2339,96 Dolar )  başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor. Yani ülkemizde sunulan asgari ücret ile alması çok zor 🙂 Şimdi dolar 1 TL olsaydı yine ürün dışarıdan geleceği için vergileri falan hesaba katarak bu ürünü ortalama 1500 Türk Lirası’na satın alabilecektik. Teknoloji alanında ürünleri çoğaltmak gerekirse Playstation 4 Amerika fiyatı 350 Dolara satışa sunuluyor. Bu durumda bu ürüne de ortalama 500 Türk Lirası’na sahip olabilecektik.

  • Otomotiv Sektörü

Ülkemizin kilit taşı otomotiv sektörü. Hemen hemen bütün otomobil firmalarının ülkemizde fabrikaları bulunuyor. Bu yüzden ülkemizde otomotiv sektörü dış ticaret açığının en az olduğu sektörlerin başında gelmektedir. Fakat yinede ülkemizde sıfır araba fiyatları uçuk derecede fazla geliyor. Bunun nedeni ise ülkemizde bulunan fabrikalarda parça üretimi değil parça birleşimi olması. Yine otomobillerin yedek parçaları yurt dışından yani dolar para birimi ile gelmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde Özel Tüketim Vergisi de bu fiyatlara ekleniyor. Otomotiv sektörüne örnek verecek olursak Almaya’nın devi Mercedes Benz son değişen kurlarla birlikte ülkemizde araç satışı 220 bin Türk Lirasından başlıyor. Yine dolar 1 Türk Lirası olsaydı Euro karşısında da değer kazanmış olacaktı. Buda 220 bin Türk Lirasına satılan arabayı ortalama 65-70 bin Türk Lirası’na satın alabilecektik. Orta segment araba olan Fransız Renault  ise şuanda ortalama 90 bin Türk Lirası’na satın alınabiliyor. Hayali kurulan Türkiye’de ise bu arabalar 20 bin Türk Lirası ile 30 Bin Türk Lirası arasında bir fiyata satın alınabilecekti.

Canlı Döviz Kurları , konumuzda anlık olarak dolar, euro ve altın fiyatlarını takip edebilirsiniz.

  • Doğal Gaz ve Petrol

Ülkemizde hemen hemen her sektörde kullanılan doğal gaz ve petrol ülkemizin en çok para harcadığı ithalat ürünleridir. Rusya ve İran’dan satın aldığımız bu kaynaklar 2016 yılında yapılan anlaşma ile benzin 1,5 dolara sabitlenmiş durumda. Yani 2016 Mart ayından beri ülkemiz benzini 1.5 dolara satın alıyor. Artan benzin fiyatlarında biz ithalat yaptığımız ülkelerin zam yaptığınız sanıyoruz ama yanılıyoruz. Aslında Türk Lirası dolar karşısında değer kaybettiği için biz yine 1.5 dolara satın almaya devam ediyoruz ama bize yüksek fiyatla geri dönüşü oluyor. Sonuç olarak paramız değer kaybettiği için benzini yüksek fiyattan alıyoruz ithalat yaptığımız ülkeler zam yaptığı için değil. Dolar 1 Tük Lirası olsaydı şuanda ülkemizde 7 liraya dayanan benzini ortalama 1.5 Türk Lirasından alacaktık. Son üç yılda doğal gaz tüm dünyada değer kaybetti. Fakat bununla birlikte Türk Lirası’da değer kaybettiği için dünyada görülen bu değer kaybını biz faturalarımızda asla göremedik. Ülkemizde dolar 0,3 dolar. Ülkemizde elektrik üretimi yapan doğal gazlı santraller yüzde 44 paya sahip. Bunu dolar 1 Türk Lirası ile hesaplarsak ülkemizin doğal gaz haricinde elektrik üretiminde de yaklaşık yüzde 200 karı olurdu. Buda bir ev ortalama 100 Türk Lirası ödediği faturayı 30 ile 40 Türk Lirası arasında öderdi.

  • Gıda Sektörü

Gıda sektörü de ülkemizin bitmeyecek alanlarının başında geliyor. Her üründe dolar faktörü olduğu gibi gıda ürünlerinde de dolar faktörü baş göstermektedir. Tarım alanında kullanılan traktör, biçer makineleri, ürünleri taşıyan kamyonlar bunların hepsi yakıt ile çalışıyor. Bu kullanılan malzemelerin hepsi yurt dışından ithal ürünler. Ekmeği pişiren fırın bile dolarla alınan yakıt ile çalışıyor. Buda doların 1 TL olduğu bir Türkiye’de gıda sektöründe neredeyse yüzde elliye varan ucuz rakamlar karşımıza çıkacak demektir.

Doların 1 Türk Lira Olmasının Zararları

Ülkemizde 1 dolar 1 Türk Lirası olsaydı yerli üretimin fazla olmadığı ülkemizde çoğu ürünü yurt dışından ithal ediyoruz. Dolar 1 Türk Lirası olsaydı bu durum dahada içinden çıkılmaz hale gelirdi ve artık her şeyi yurt dışından almaya başlardık. Ülkemizde üretme alanında hiç bir şey kalmazdı. Buda yerli üretim olmayan ülkemizin batması anlamına gelir. Üretimin azalması aynı zamanda işsizlik artışı da demektir, cari açıkların çoğalması demek ve insanların alım gücü sıfıra düşer. Günümüzde 7 Türk Lirasını gören dolarla kötü senaryoları gördük fakat 1 TL iken de kötü senaryo görüyoruz. Peki dolar ne kadar olmalı ? Bu sorunun cevabını da uzman ekonomist Atilla Yeşilada 5 Türk Lirası ile 5.5 Türk Lirası arasında diye cevaplamış.

Bunların hepsine sonuç olarak ;

Yerli üretimi ülkemizde artırmamız ve insanlarımızın bu yerli üretime olan ilgisini artırmamız gerekmekte. Bu ürünleri yurt dışına satmamız lazım. Fakat ülkemizde üretim yapan firmaların bu dolar kurunu fırsata çevirip fiyat yükseltmeleri de gözle görülmeyecek gibi değil. O yüzden öncelikle bu üreticilere ülkemizi sevdirmemiz lazım.

Ruhi Çenet’den alıntılamış ve özgünleştirmiş olduğum bu yazının daha doğrusu videonun kendisine youtube.com/watch?v=NexDx-F_3mo bu adresten ulaşabilirsiniz.

1 Dolar 1 Türk Lirası Olsaydı Bizi Neler Bekliyordu ? Sizlere bu sorunun cevabını sektörler üzerinden cevapladık. İşte 1 doların 1 TL olduğu Türkiye. Bilgi Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir