Ayaklarınız mı Kokuyor ? Ayak Kokusu Nasıl Geçer ? Cevabı Burada

Ayak kokusu can sıkıcı olabilir. Fakat çözümü var. Ayak Kokusu Nasıl Geçer ? Cevabı Burada, ayak kokusu giderici, ayak kokusu nedenleri detaylar bu konuda

Paylaş

Çok yoğun çalışanlar ayaklarınız sürekli ayakkabının içinde duruyor ve ayak kokusu ile ilgili büyük problemler yaşıyorsanız ve bu sizin canınızı çok sıkıyorsa üzülmeyin. Evet bazı durumlarda ayak kokusu çok can sıkıcı hal alabiliyor. Kalabalık bir ortama girdiğiniz zaman ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekebiliyor bu durumda Ayak Kokusu çevrenizdekileri ve sizi rahatsız edebilir. Fakat bunun çözümü var. Peki ayak kokusu nasıl geçer ? Konumuzu okuyarak ayak kokusu neden olur, ayak kokusu tedavisi nedir öğrenebilirsiniz.

Şimdi bu olaya ilk başta bilimsel olarak yaklaşalım. Ayaklarımızda 300 bine yakın ter bezi bulunuyor. Yani bu kadar ter bezi olan ayak temizliğine dikkat edilmezse kokması kaçınılmaz. Ayaklarımız özellikle çalışanlar için sürekli ayakkabı içinde olduğu için özellikle sıcak havalarda terlemesi kaçınılmaz ve temizliğine dikkat edilmeyen ayakların kokusu da dayanılmaz olur. İlk kural ayak temizliğine çok dikkat edilmeli. Gün boyu ayaklarınız ayakkabı içerisinde kaldıysa eve geldiğiniz zaman ayaklarınızı mutlaka yıkmanız gerekmektedir. Ellerinizi yıkadığınız gibi ayaklarınızı da mutlaka yıkamalısınız.

Ayak Kokusu Neden Olur ?

Ayak kokusunun nedenleri sayılacak olursa bir çok nedeni vardır. Temizlik, çorap seçimi, ayakkabı seçimi, hormonsal sorun, sık terleme, ayağınızda oluşan mantar sorunu ve tabi ki ayak temizliğine dikkat etmezseniz oluşan bakteriler. Fakat ayak kokusunun en büyük nedeni terleme ve temizliktir. Temizliği yapılmayan ayaklarda bakteriler birikir ve terleme ile ayakta rahatsız edici bir koku salgılanır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer ?

Ayak kokusu olanlar öncelikle temizlik konusunda kendilerini sorgulamalı. Ayak temizliğinizi yapıyor musunuz ? Eğer yapmıyorsanız bu koku kaçınılmaz olur. Bu yüzden ayak kokusu olanlar ilk başta ayak temizliği ile işleme başlayabilir. Ayak temizliği her gün yapılmalı çünkü ayaklarınız gün boyu ayakkabı içinde kalıyor ve terleme ile bakteri çoğalıyor. Kendi sağlınız ve etrafa rahatsızlık vermemek için ayaklarınızı her gün temizlemenizi tavsiye ederim. Diğer yollara bakacak olursak

  • Ayakkabı seçimi de ayak kokusunda önemli etkenlerden. Aldığınız ayakkabıların kalitesine mutlaka dikkat etmelisiniz. Diyeceksiniz aldığımız ne ki kaliteli ayakkabı alalım. Şöyle düşünün bir kaliteli ayakkabı alarak hem uzun süre giyersiniz hemde ayak sağlınıza dikkat etmiş olursunuz.
  • Çorap kullanımı bile çok önemli. Çoraplarınızı günlük değiştirmenizi öneririm. Çorap seçiminde ise pamuklu ve kumaş çorapları tercih etmenizde de fayda var. Pamuk ve kumaş teri kolay emer.
  • Ayak kokusu giderici krem, sprey ve pudra gibi tıbbi ilaçları da tavsiye ederim. Fakat bunlara başvururken eczane çalışanına mutlaka danışın derim.

Gördüğünüz gibi ayak kokusu aslında bir hastalık değildir tamamen sizden kaynaklı bir sorun olabilir. Ama bazı durumlarda ayak kokusu bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu hastalıklar empatik sinir sistemi rahatsızlıkları, hipotiroid ve şeker hastalığı olabilir. Eğer bu hastalıklarla ilgili başka bir bulguya da rastlarsanız doktorunuza başvurmanızı öneririm. Hepinize sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir