Bebeklerde Diş Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebeklerde Diş Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında doğru sanıp yanlış bildiklerimiz. Diş sağlığı bebeklerde nasıl olmalı sorusunun cevabı konumuzda

Bebeklerde Diş Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında doğru sanıp yanlış bildiklerimiz. Diş sağlığı bebeklerde nasıl olmalı sorusunun cevabı

Paylaş

Diş sağlığı çok önemlidir. Nedenini söylememize bile gerek yok diye düşünüyorum. Bu yüzden diş sağlını bebeklik döneminde başlayarak sağlamamız gerekmekte. İlerleyen dönemlerde çocuklarımızın diş sağlığı konusunda sıkıntılar yaşamasını istemiyorsak bebeklerde diş sağlığı konusunda dikkat etmeliyiz.Fakat bebeklerde diş sağlığı konusunda yanlış bilinen bazı şeyler vardır. Bu yüzden sizlere bu konuyu hazırlama gereği duydum. Sizinde diş sağlığı bebek için konumuzu okumanızı tavsiye ederim.

Bebeklerde Diş Sağlığı İle İlgili Yanlış Bilinenler

Genel olarak önem vermiş olduğumuz diş sağlığımızla alakalı birçok bildiklerimiz hatalı olabilme payları yüksektir. Ebeveynlerin kendileri ile birlikte yeni doğmuş bebeklerine uygulaması gereken ve takip etmesi gereken birkaç etken vardır. Sizin yaptığınız yanlışlarla alakalı yeni olan çocuğunuzda bunları esirgeyerek ona daha iyi bir hayat sunabilirsiniz.

  • Bebeğinizi Biberonla Uyutmayın

Bebeklerin genellikle uyuma tarzları neredeyse hepsinin aynıdır ve en basit örneği ise biberonla süt vererek uyutmak. Aslında bu tarz yanlıştır. Uyuturken süt, mama ya da meyve suyu gibi içecekler yerine su vermeniz daha doğrudur. Uyurken ağızda bakteri çoğalma oranı yüksektir ve verdiğiniz içecekler şekerli gibi iç malzemeler barındırdığından bebeklerin dişleri git gide zayıflamaya başlar. Hatta sadece emzik vermeniz onlar için daha doğru bir davranış olabilir.

  • Bebeklerin Parmak Emmesi

Genelde bebekler diş çıkacağı zaman ağızlarından parmaklarını asla düşürmezler. Çünkü onlarda çıkan diş kaşıntıya sebep olur ve parmakları ile rahatlamaya çalışırlar. Çıkan dişe büyüklerde dahil asla parmak veya başka bir yöntemle çıkan bölgeye dokunmayın. Çünkü çıkacak dişin eğri çıkmasına ve sağlıksız şekilde çıkmasına neden olur. Bu yüzden bebeklerinizin parmak emme alışkanlığından vazgeçirmelisiniz. Bebek çocukluk döneminde de bu alışkanlığı sürdürmeye devam ediyorsa bu durum diş ve çene yapısını bozabilir. Çocuk 4 yaşını doldurmasına rağmen hala parmak emmeye devam ediyorsa mutlaka bir ortodontiste başvurulması gerekir.

  • Diş Macunu Kullanabilirler

Yaklaşık 4 yaşında ilk dişleri tamamlanmış olur çocukların ve 4 yaşına kadar ebeveynler onlara hayatla ilgili birkaç yöntem öğretmeye başlamış bulunurlar. Bunlar içerisinde diş fırçalarken diş macununun gerekli olduğudur. Çocuk dişi yetişkinlerden %50 daha incedir. Diş macunu dişler daha taze iken onları sağlıksız ve erime noktasına kadar getirebilir. Diş fırçası ve macunu yerine temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak temizlenmelidir.

  • Süt Dişlerini Tedavi Etmeyin

Süt dişler insanların en önemli dişidir. İleride yenisi çıkacak düşüncesi ile bazı kişiler çocuklarının dişlerini tedavi yöntemi ile çektirirler ve bu da ileride çıkacak dişlere zarar vermeye neden olur. Bunun yerine süt dişlerinin çürümemesi için her türlü koruyucu önlemi almak gerekiyor. Dişlerin çürümeye başladığını fark ettiyseniz gecikmeden diş hekimine başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir