Beyin Gelişiminde Müzik Aleti Çalmanın Etkileri

Beyin Gelişiminde Müzik Aleti Çalmanın Etileri adlı konumuzda müzik aleti çalmanın faydaları nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. - bilgi sitesi -

Paylaş

Beyimizi geliştirmek için son zamanlarda daha farklı etkinlikler yapılmaya başladı. Bunlar arasında en yaygın olanlar bulmaca çözmek,  satranç gibi hafıza ve zeka  oyunlarıdır. Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel çalışmalar müzik aleti çalmanın da beyni geliştiren aktiviteler arasında yer aldığı görülmektedir. Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucu bir müzik aleti  çalmanın beynin yapısı ve işlevi üzerinde oldukça olumlu etkisi olduğunu tespit ettiler. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  müzik aleti çalmak uzun süreli hafızayı geliştirmektedir. Genç yaşlarda başlanılan müzik eğitimi beyni daha iyi geliştirmektedir. Beyin Gelişiminde Müzik Aleti Çalmanın Etileri hakkında geniş ve detaylı bilgiyi sizler için hazırladı. Beyin gelişiminde müzik aleti çalmanın faydaları hakkında yazımızı okuduktan sonra mutlaka bir enstüraman çalmak isteyeceksiniz.

Uzmanların Müzik Aletlerinin Beyne Etkisi Araştırması

Montreal Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmaya göre, müzisyenler mental olarak daha uyanık  olma durumundadırlar. Temel algı süreçleri üzerinde müziğin etkisini keşfettikçe, uyaranlara yavaş tepki veren kişilere daha çok müzik eğitimi verilebilir. Örnek vermek gerekecek olursa yaşlanan bireylerin uyaranlara karşı tepkileri süreleri yavaşlar. Ancak bir müzik aleti çalmak  bu kişiler için oldukça etkili olacaktır.

Uzmanların daha önce yapmış oldukları çalışmalar gösteriyor ki müzisyenlerin daha hızlı işitsel ve dokunma tepkisi süreleri vardır. Ayrıca bu kişilerde daha fazla algı (duyma, görme, dokunma) aynı anda işlen görmesi konusunda daha başarılıdır. Müzik duygusal bağlantıların da eşlik etmesiyle birlikte, beyni güçlü bir şekilde uyarır.

Akıl oyunlarından farklı olarak bir müzik aleti çalmak; farklı, güçlü ve zengin bir tecrübedir.   Vücut hareketleri ile birlikte görme, dokunma ve işitme duyularını da işlem görmeye başlar. Bunlarda beyinde farlı değişimlere sebep olmaktadır. Elde edilen beyin gelişimi bizlere farkı alanlarda çok faydalı olacaktır.

Müzik Aleti Çalmanın Beyne Faydaları

. Sosyal hayatımızda diğer kişilerle bağlantımızı güçlendirmektedir. Örneğin bir orkestrada müzik ypan kişiler birbirleriyle temasa geçer, birlikte işi çıkarmak için koordine olur ve yardımlaşır. İnsanlarla etkileşim halinde olmak sosyal yaşantımızı, sosyal yeteneklerimizi güçlendirmektedir.

. Northwestern Üniversitesi’nin İşitsel Sinirbilim Laboratuvarında yapmış olduğu araştırmalara göre müzik sayesinde hafıza ve okuma yeteneklerini güçlenmektedir. Okuma yaygın sinirsel ve bilinçsel mekanizmalar aracılığı ile yapılmaktadır.

. Müzik dinlemek ve çalmak kişileri mutlu etmektedir. Mc Master Üniversitesi’nin yapmış olduğu deneyde interaktif müzik sınıflarına konulan bebeklerin çok daha erken iletişim becerilerinin artığını ve daha mutlu bebekler olduğunu göstermektedir.

. Müzisyenler birçok şeyi aynı anda algılama becerisine sahiptirler. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi müzik aleti çalmak çok sayıda uyaranı algılamak için kişi zorlamaktadır. Bu sayede müzik aleti çalmak çoklu algılama yeteneği kazandırmaktadır.

. Müzik duygulara etkisi olduğu gibi beyindeki kan akışında artırmaktadır. Yapılan çalışmalarda kısa süreli müzik  eğitimi beyin sol yarım küresinde ki kan akışını artırdığı gözlemlenmektedir. Kan akışı beyin aktiviteleri için çok yararlı bir durumdur.

. Ayrıca müzik beynin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Müzikle ilgilenen felç hastalarında,hareket kontrollerinde gün geçtikçe düzelmeler görülebilir.

. Müziğin strese ve depresyona iyi geldiği görülmüştür. Kanser hastalarında yapılan bir çalışmada , müzik çalmanın ve dinlemenin kaygıyı azaltığı görülmüştür. Müzik terapisinin kaygı bozukluğu ve depresyon riskini azaltığı görülmüştür.

. Müzik aleti çalmak beynin yürütme işlevini hızlandırmaktadır. Müzik eğitimi hem yetişkinlerde hem de çocuklar da yürütme işlevini sağlamlaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir