Black Friday İndirimleri Nedir ? Kara Cuma Etkinliği Ne Zaman Yapılır ?

Black Friday İndirimleri Nedir ? Kara Cuma Etkinliği Ne Zaman Yapılır ? konumuzda black friday hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bilgi Sitesi

Paylaş

Alış veriş tutkunlarının heyecanla beklediği black friday indirimleri nedir ? Kara Cuma etkinliği amacı nedir ? Alış veriş tutkunlarının ve mağazaların büyük heyecanla beklediği mağazaların büyük indirim günü black friday indirimleri, dilimizde kara cuma etkinliği aslında nedir biliyor musunuz ? Bu indirimler neden yapılıyor amacı nedir ? Black Friday İndirimleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kara cuma nedir anlatmak istedim.

Her yıl Kasım ayının dördüncü Cuma gününe denk gelen Black Friday yani Kara Cuma aslında yıllardır süren bir gelenek. Fakat ülkemizde son bir kaç senedir düzenleniyor. İlk olarak Amerika’da başlatılan etkinlik hızlı bütün Dünya’ya yayıldı. Tabi buna ülkemizde dahil. Aslına bakarsanız ilk başlarda çok tepki çekmişti nedeni malum ülkemizde Cuma günleri dini gündür etkinlikte ise kara Cuma olarak adlandırılıyor. Hatta Bazı firmalar Beyaz Cuma adında etkinlikler bile başlatmıştı. Fakat günümüzde herkes alıştı sanırım kimseden tepki çekmiyor aksine herkes bugünü sabırsızlıkla bekliyor. Ülkemizde de büyük artış gösteren bu etkinlik neredeyse bütün e-ticaret siteleri ve mağazalarda uygulanır hale geldi. Büyük indirimler uygulanmaya başladı doğal olarak alış veriş yapacak olanlarda bugünü sabırsızlıkla beklemeye başladı.

Black Friday Nedir ? Amacı Nedir ?

Black Friday isminden de anlaşılacağı gibi ülkemizle alakalı olmayan bir etkinliktir. Ama tüm Dünya’da tanınınca ülkemize gelmesi şaşırılacak bir durum değil. Black Friday şükran günü sonrasında gelen gündür. Peki neden kara demişler kötü bir hatırası mı var ? Bunun cevabı ise Noel sezonun ilk günü olması ve noel sezonun ilk alış veriş günü olduğu için mağazalar sabahın erken saatlerinde kapılarını açar ve gece geç saatlere kadar satışa devam ederlermiş. Üstüne çeşitli indirimler de eklenince alış veriş yoğunluğu içinden çıkılamaz bir hal almaya başlamış. Yollar kapanıyor mağazalarda adım atacak yer kalmıyor ve insanlar birbirlerini ezerek, çoğu yerde yaralanmalar ve ölmeler meydana gelmeye başlamış. Bu durum böyle devam edince 1961 yılında artık Black Friday Kara Cuma olarak anılmaya başlanmış.

Türkiye Black Friday İndirimleri

Ülkemizde de son bir kaç senedir düzenlenen Black Friday indirimleri ilk başlarda tepki çekse de bugünlerde bütün mağazalarda, özellikle alış veriş sitelerinde uygulanmaya başlandı. Nedeni ise mağazalar müşteri çekme niyetinde, insanlar ise indirimli ürün alma peşinde. Özellikle alış veriş sitelerinde Black Friday etkinlikleri bir hafta önceden başlıyor. Yani ülkemizde de Black Friday diye uygulanan aslında tamda Black Friday değil o zamana denk gelen büyük indirim günü olarak adlandırılabilir.

Black Friday İndirimleri, Kara Cuma Etkinliği Hakkında Düşüncem

Evet etkinliğin adı Kara Cuma olarak adlandırılıyor olabilir. Fakat bizim firmalarımız bunu 1 hafta süre ile yaptığı için bence Kara Cuma etkinliği olmuyor bence benim düşüncem bu etkinliğin adının değiştirilmesi yönünde. Yine tarihler bu olabilir evet ama ne bileyim ismi büyük indirim günleri, Türkiye büyük indirimde gibi basit isimler daha değişik isimlerde bulunabilir.

 

  1. joker dedi ki:

    Güzel indirimler oluyor evet ama keşke amerikada diğer ülkelerde olan indirimler kadar ülkemizde de olsa da bizde bu indirimlerden faydalanabilsek. Sonra neden aliexpress den alıyorsunuz diyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir