Çeyiz Hesabı Nedir ? Çeyiz Hesabı Caiz Mi ?

Çeyiz Hesabı Nedir ? ve Çeyiz Hesabı Caiz Mi ? Sorularının cevapları ve Çeyiz hesabı açan bankalar. Çeyiz Hesabı hakkında bütün detaylar bu konuda

Paylaş

Evlilik her gencin hayali ama maddi açıdan bir çok kişiyi özellikle aileleri zora sokabiliyor. Çeyiz hesabı ne demek sorusunun cevabı da bu zorlukları aşmak için devletimiz tarafından uygulanan biriktirme fonudur. Gençlerin hayalleri arasından evlenip mutlu bir yuva kurma hayali mutlaka vardır. Fakat evlenmek için bir çok maddi gidere ihtiyaç vardır. Çeyiz hesabı da bu maddi gidere destek amaçlı devletimiz tarafından yapılan biriktirme hesabının adıdır. Peki Çeyiz Hesabı Nedir ? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ? Çeyiz Hesabı Caiz Mi ? Bütün bu soruların cevaplarını sizler için araştırdım.

Çeyiz Hesabı Nedir ?

Öncelikle ülkemizde evlilik işi bir hayli zor hale geldi. Nedeni ise maddi ihtiyaçlar. Durumu orta gelirli aileler eğer birikimi yoksa evlatlarının düğünlerinde bir hayli zorluklar çekiyor. Düğün işi gerçekten şu zamanda çok masraflı iş oldu. Fakat devletimiz bu durumlar için bireysel emeklilik tarzında bir biriktirme fonu oluşturdu. Bu biriktirme fonunun adı çeyiz hesabı.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ?

Çeyiz hesabı oluşturmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ilgili bankalardan bir Türk Lirası hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Dilerseniz katılım fonu da oluşturabilirsiniz. Çeyiz hesabı açtırmak aslında çok kolaydır. Bireysel emeklilik hile hemen hemen aynı olan çeyiz hesabının tek farkı 18 yaşına kadar olan gençlere aileleri tarafından açılabilir, 18 – 24 yaş arası gençler ise kendi çeyiz hesaplarını oluşturabilirler. Çeyiz hesabı oluşturmanın tek şartı 27 yaş altı ve Türk vatandaşı olmanızdır.

Çeyiz Hesabı Faydaları Nelerdir ?

Çeyiz hesabı aslında çok yararlı. Çeyiz hesabı açtıran gençler için örnek vermek gerekirse. 18 yaşında hesap oluşturuldu. 27 yaşına kadar her ay en az miktar olan 100 TL para yatırılırsa devlet bu miktarın yüzde yirmisini katkı olarak veriyor. Yani hesaplara göre devlet size her ay 100 Türk Lirası yatırmanız için 20 TL katkı sağlayacaktır. Yani 18 yaşından 27 yaşına kadar 9 sene var. 12 ay*9 sene toplam 108 ay yapar. Buda devletin size vereceği en az katkı tutarı 2.160 Türk Lirası demektir. Her ay kendi yatırdığınız 100 Türk Lirası da var. Bu da toplam 10.800 Türk Lirası eder. Yani toplam da 12.960 Türk Lirası para eder. Bunlara bankaların verdiği promosyonları da katarsanız daha fazla tutar edebilir. Biz bu hesabı en az miktardan yaptık fakat siz 5 Bin Türk Lirasına kadar her ay para yatırabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nasıl Kullanılır ?

Çeyiz hesabı kullanımı için en az 3 yıl bu destek fonunda kalmanız gerekmektedir. Eğer 3 yılı doldurduysanız ve 27 yaşına gelmeden evlenmeye karar verdiyseniz devlet katkısı ile birlikte paranızı kullanabiliyorsunuz. Fakat paranızı çekmek için bir şart var. Evlendikten sonra evlilik cüzdanı fotokopisi ile birlikte 6 ay içerisinde bankadan paranızı alabilirsiniz. Yani hesap hakkında tek olumsuz düşüncem bu oldu. İnsanlar zaten evlenmek için para biriktirmeye hesap açıyorlar. evlenirken değilde evlendikten sonra parayı çekebiliyorlar. Peki düğün masrafı için kredi mi çekilecek ? Bu kısmı biraz saçma geldi bana.

Çeyiz Hesabı Caiz Mi ?

Bu sorunun cevabı kendi bilgimle değil değil bir islami siteden okuduğum yazıyla cevap vermek istiyorum. Çünkü din konusunda birini yanlış yönlendirmek büyük bir sorumluluk ister bu yüzden bu sorunun cevabı ve cevabı bulduğum site aşağıda yer almaktadır.

“Devletin, vatandaşlarına tanıdığı her türlü sosyal yardımdan istifade edilebilir. İslamın uygun gördüğü şartlar yerine getirildiği sürece çeyiz hesabı, konut desteği, iş imkânları gibi desteklere imkân oldukça başvurulabilir.”

Sorunun Cevabının Tamamı İçin : http://www.fetvakurulu.com/Detay/Haber/711/devlet-destekli-ceyiz-hesabi-caiz-midir.aspx

Çeyiz Hesabı Açılan Bankalar

  • Çeyiz Hesabı Garanti
  • Çeyiz Hesabı Akbank
  • Çeyiz Hesabı Halkbank
  • Çeyiz Hesabı Kuveyttürk
  • Çeyiz Hesabı Albaraka
  • Çeyiz Hesabı Vakıfbank
  • Çeyiz Hesabı Ziraat Bankası
  • Çeyiz Hesabı İş Bankası
  • Çeyiz Hesabı İNG Bank

Çeyiz Hesabı Nedir ? ve Çeyiz Hesabı Caiz Mi ? Sorularının cevapları ve Çeyiz hesabı açan bankalar. Çeyiz Hesabı hakkında bütün detaylar bu konuda

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir