Çocuklarda Diş Ağrısı Büyük Sorun

Çocuklarda Diş Ağrısı büyük sorun peki çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer, çocuklarda diş ağrısı sebepleri nelerdir tüm detayları ile güncel bilgiler sitesinde

Paylaş

Çocuk büyütmüş kişiler annelerimizin babalarımızın daha tecrübeli olması muhtemel. Çocuklarda diş ağrısı çocuklar ve aileleri için çok zorlu bir süreç haline gelebiliyor. Düşünün kendi dişimiz ağrıdığında nasıl kıvranıyorsak aynı ağrıyı çocuklarımızın hissettiğini düşünün. Bu yüzden çocuklarda diş ağrısı aileye zorlu bir süreç yaşatır. Bende bu konuda bir tecrübe edindim ve çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer diye sizlere bir konu hazırlamak istedim. Çocuklarda diş ağrısı hakkında hazırladığım yazıyı konunun devamında okuyabilirsiniz.

Diş ağrısını çekenler diş ağrısının ne kadar acı verici bir durum olduğunu bilirler. Biz yetişkinler diş ağrısını geçirmek için bin bir türlü yola başvururuz. Çocuklarda diş ağrısı konusunda aynı ağrıyı çekerler. Onların bünyesi bize göre daha dayanıksız olduğu için bu acı onlar için daha acı verici hal alabiliyor. Bizde aile olarak çocuklarımızın bu acısına dayanamıyoruz ve çocuklarda diş ağrısını geçirmek için bir çok yol başvuruyoruz. Fakat başvurduğumuz bu yollara dikkat etmemiz gerekmekte. Çünkü başvurulan yollar çocuğunuza daha çok zarar verebilir. Ben araştırmalarım sonucunda biraz bu konuda bilgi sahibi oldum. Bu bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çocuklarda Diş Ağrısı Sebepleri

Öncelikle çocuklarda diş ağrısı sebepleri nelerdir bir bakalım. Çocuk bu işte dişleri zaten daha tam anlamı ile oluşmamış. Yenilen şekerler, çikolatalar birde yemeklerden sonra temizleme kısmı çocuk sonuçta zayıf olduğu için kolay bir şekilde çürüyebilir. Tabi çocuk düşme olayları da bol olur düşmelerde dişte oluşan kırık ve ya dişin aldığı hafif zarar diş ağrısına neden olur.

Benim en çok sıkıntı yaşadığım konu özellikle benim çocuğumda da bu sıkıntı var peki nedir bu sıkıntı. Tabi ki diş sıkması özellikle gece uykuda diş sıkarak uyuyan çocuklarda diş yapısı kolay bozulduğu için diş ağrısına sebep olabilir.

Çocuklarda Diş Ağrısına Çözüm

Yetişkinler yani bizler diş ağrısına çözüm bulmak için bir çok yönteme başvururuz. Fakat çocuklarda diş ağrısına çözüm için her yolun denenmesi biraz sakıncalı bir durum olabilir. Bu yüzden siz her yola değil de doğal yollara başvurunuz. Ama eğer diş ağrısı sebebi diş kırığı ve ya daha ağır bir diş sorunundan (çürük gibi) kaynaklanıyorsa mutlaka çocuğunuzu doktora götürün. Bu yazacağım bilgiler ile geçici süre geçirebilirsiniz evet ama ilerde daha büyük sorunlara neden olabilir. İşte bu yöntemler ;

  • Ağrıyan dişe misvak masajı yapın. Misvak antibakteriyel özelliği ile dişlerdeki mikropları kolayca yok edebilir. Diş ağrısı geçirme konusunda da gayet hızlı bir yöntemdir. Yapmanız gereken ağrıyan dişe misvak ile diş fırçalar gibi masaj yapmanız.
  • Karanfil yöntemini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Karanfili biraz zeytinyağı ile karıştırıp diş fırçası ile bu karışımı diş fırçalar gibi çocuğunuza uygulayın.
  • Tuzlu su yöntemi. Bu yöntemler aslında annelerimizin, nenelerimizin bizlere zaten söylediği yöntemler. Tuzlu su da mikrobu çabuk kırar ve ağrının geçmesini hızlandırır. Bunun için bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz katıp karıştırın ve çocuğunuzun ağzında gargara yapmasını sağlayın. Fakat bu hiç kolay olmayacak nedeni tuzlu suyun tadı 🙂
  • Sarımsak için antibiyotik etkisini hepimiz biliyoruz. Buda dişte oluşan ağrıya faydasını zaten belli ediyor. Sadece dişe değil sarımsak türlü mikrobik hastalığı şifa. Bana da babaannem öğretti bunu.

Bunlar gördüğünüz gibi tamamen doğal yöntemler. Siz siz olun diğer sitelerde yazan ağrı kesici yöntemine başvurmayın. Eğer o duruma geldiyse zaten doktora gitmeniz gerekiyor. Sitelerde okuyorum belli dozda verilmesi normal deniyor ama böyle bir durum söz konusu değil. Eğer ağrı kesici verecek duruma geldiyseniz sizin çocuğunuzu zaten doktora götürmeniz gerektiği anlamına gelir.

Herkese bütün çocuklara sağlıklı yaşamlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir