Çok Faydası Olan Fesleğen Yağı Nasıl Yapılır ?

Çok Faydası Olan Fesleğen Yağı Nasıl Yapılır ? konumuzda Fesleğen yağı yapılışı hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz. Bilgi Sitesi

Paylaş

Fesleğen Yağı Nasıl Yapılır ? Nasıl Kullanılır ? konumuzda fesleğen yağının nasıl yapıldığını ve nelere faydalı olduğunu kaleme alacağız. Güzel kokusu ile genellikle aroma ve koku artırıcı olarak kullanılması ile bilinen fesleğen yağının sağlık açısından da önemli katkıları bulunuyor. Vitamin deposu olan fesleğen yağı sağlık açısında bir çok şeye iyi gelmektedir. Peki bu kadar faydalı olan fesleğen yağı nasıl yapılır ? Fesleğen yağı nasıl kullanılır ? cevabı yazının devamında…

Öncelikle fesleğen nedir nasıl bulunur bunu inceleyelim. Fesleğen güzel kokusu sayesinde bir çok yemeğin ve tatlının süsleyici rolünü üstleniyor diyebiliriz. Genellikle Akdeniz bölgelerinde bulunan bitki 20 ile 60 santim boylarında ve açıktan koyuya doğru yeşil renge sahiptir. Yapraklarına ellerseniz o güzel kokusu hemen elinize siner. Fesleğeni nere de buluruz diyorsanız tabi ki aktarlar da bulabilirsiniz.

Fesleğen Yağı Nasıl Yapılır ?

Vitamin deposu olan ve bir çok sağlık sorunlarına iyi gelen fesleğen yağı yapılışı çok kolaydır. Bir çok yerde de satılan fesleğen yağını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için bir kaç malzemeye ihtiyacınız var. Bu malzemeler karışım yapabileceğimiz büyük bir kavanoz, 50 gram fesleğen ve karışım için 100 gram hakiki zeytin yağı.

Yapılışı ise ;

 1. Fesleğenleri küçük küçük parçalara bölün. Parçalara ayırdığınız fesleğenleri büyük bir kavanoza doldurun.
 2. Kavanoza ne kadar fesleğen koyduysanız yani 50 gram fesleğen için 100 gram hakiki zeytinyağı doldurun ve kavanozun ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.
 3. Kavanozu 25 gün ile 1 ay aralığında evinizin güneş alan bir yerinde muhafaza edin. Bu muhafaza süresince aklınıza geldikçe ara ara kavanozu çalkalayın.
 4. Bekleme süresi tamamlandığında yapılan karışımın sıvısını başka bir kaba süzün. Yani fesleğen parçaları kavanozda kalacak şekilde süzülecek.
 5. Elde ettiğimiz yağı artık serin bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Işık almaması içinde koyu renkli bir kapta muhafaza etmeniz önerilir.
 6. Kullanım ömrü ise düzgün bir şekilde saklandığı zaman bir yıldır.

Yapımı bu kadar kolay olan fesleğen yağının kullanımı nasıl olmalı ?

Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır ?

Fesleğen yağını bir çok şekilde kullanabilirsiniz. Tüketilen bir şey olduğu için çaya, yemeğe de katılabilir. Aynı zaman cilt bakımları için kullanacaksanız da günde 2-3 damla kullanılabilir. Fakat fesleğen yağını tek başına kullanmanız önerilmez.

Fesleğen yağını nelerde kullanabiliriz ?

 • Yemeklerde baharat ve tatlandırıcı olarak,
 • Fesleğen yağı mideye de iyi geldiği için çaylara 1-2 damla eklenebilir
 • Koku olarak kullanılabilir. İş yerinizde ve ya evinizde lambaların üzerine 1-2 damla boşalttığınız zaman hem güzel koku hemde rahat nefes almanızı sağlar.
 • Öksürük kesici olarak buhar makinelerine 1-2 damla olarak damlatılabilir.
 • Arı sokması durumunda da arının soktuğu bölgeye fesleğen yağını su ile incelterek kullanabilirsiniz.

Fesleğen Yapı Faydaları

 • Öncelikle vitamin deposu olduğunu tekrar söyleyelim. İçerisinde A, B6, C ve K gibi vitaminler var.
 • Antibakteriyel olması sayesinde cildinize iyi gelir
 • Kalp sağlına faydaları vardır
 • Masaj yağı olarak kullanılabilir buda kan akışınızı rahatlatır.
 • Bağırsaklara iyi gelir
 • Mide ile ilgi sorunlara iyi gelir
 • Evinizden sivrisineği diğer böcekleri uzak tutar. Bunu da kokusu sayesinde yapar.
 • Cinsel problemlere de iyi gelmektedir.
 • Evinizde ve iş yerinizde ve ya kapalı bir ortamda kötü koku yayılmasını engeller.

Yani fesleğen yağının bir çok şeye faydası vardır. Bir çok sağlık sorunu, yemekler ve daha fazlası.

Çok Faydası Olan Fesleğen Yağı Nasıl Yapılır ? konumuzda Fesleğen yağı yapılışı hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz. Bilgi Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir