Dağıstan Cumhuriyeti, Dağıstan Nerede ?

Dağıstan Cumhuriyeti hakkında bilgiler. Dağıstan Nerede ? sorusunun cevabı, Dağıstan tarihi ve Dağıstan hakkında güncel bilgi bu konuda.

Paylaş

20 Ocak 1921 senesinde Sovyetler Birliği ülkesi olarak kurulan ilk adı Dağıstan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olan ülke 1990 – 1991 yıllarında Sovyetler Birliği dağılmasından sonra Rusya içerisinde Dağıstan Cumhuriyeti olarak kaldı. Dağıstan Rusya’da Avrupa kısmının güney bölgesinde yer alıyor. Başkenti ve en çok bilinen Mahaçkale aynı zamanda ülkenin başkentidir. 50.278 km² yüz ölçümüne sahip Dağıstan tarihi, Dağıstan Cumhuriyeti hakkında bilgiler konumuzda. Aynı zamanda Dağıstan Nerede sorusunun cevabını da konumuzda bulabilirsiniz.

Kafkas Dağları kuzey yamacında yer alan Dağıstan yamacın en doğu ucundan 50.278 km² alanı kapsamaktadır. Hazar Denizi, Kalmuk Özerk Cumhuriyeti, Çeçenistan, Kuzey Kafkasya, Gürcistan ve Azerbaycan’a sınır komşusu olan ülke doğu bölgesinden batıya 200 kilometre uzunlukta, kuzey bölgesinden güneye ise 400 kilometre uzunluktadır. Dağıstan’ın en önemli şehri ve başkentinin Mahaçkale olduğunu söylemiştik. Diğer önemli şehirleri ise Derbent, Kızılyar, İzberbaş ve Buynak’tır

Dağıstan Ekonomisi

Dağıstan ekonomisi petrol üretimi, kimyasal ürünler, tekstil, mobilyacılık ürünleri ile kalkınmaktadır. Özellikle petrol konusunda yüksek kaliteye sahip olan ülke Rusya’nın bazı bölgelerine petrol ihracatı yapmaktadır. Ülkede petrolden sonra en önemli ekonomik alan Metal işçiliği ve mühendislik işleridir. Ülkenin büyük kısmı bu işlerle uğraşmaktadır.

Dağıstan Cumhuriyeti Yaşam

Dağıstan Cumhuriyeti nüfusu son verilere göre 2.910.249 kişidir (2010 yılı). Ülkenin resmi ve ortak dili Rusça’dır. Ama ülkede otuzu aşkın dil konuşulmaktadır (Agulca, Avarca, Azerice, Çeçence, Dargince, Kumukça, Lakça, Lezgice, Nogayca, Rutulca, Tabasaranca, Tatça, Tsahurca). Dağıstan Cumhuriyeti dini inanışı ise Müslümanlıktır. Ülkenin yüzde 91 i Müslüman geriye kalan kısım ise Hristiyandır. Ülkenin milli marşı da bulunmaktadır. Milli marşı Dağıstan Milli Marşı dır. Şuan ki cumhurbaşkanı 2017 yılından beri görevde olan Wladimir Wassiljew’dir.

Dağıstan Yemekleri

Dağıstan’da hayvancılık yaygın olduğu için mutfakta genellikle kuzu eti tercih edilir. Dağıstan’a özel bir sos ve kuzu eti ile yapılan Hinkal adı verilen makarna türü ülkenin en bilindik ve en iyi yemeğidir. Ülkede kebap türleri de yaygındır. Ülkede batı özentisi yemekler bulmak zordur. Ülkede batı türü yemek yapan restoranlar yok denecek kadar az. Bir iki tane pizza fırını var ancak bu pişirilen pizzalar Dağıstan yöresine göre yapılmaktadır.

Dağıstan Hakkında Bilgiler

Dağıstan turistik bölge için uygun değildir. Çünkü ülkede dağlık alanlarda terör olayları hala devam etmektedir. Şehirlere de sıçrayan terör olayları ülkede suç oranını artırmıştır. Eğer işiniz düştü gittiniz yanınızda mutlaka bölgeyi iyi bilen bir rehber ile dolanın. Dağıstan hakkında Sergei Bodrov tarafından yapılan Sergei Bodrov’un Prisoner of the Mountains filminde detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dağıstan Haritası

[su_spoiler title=”HARİTAYI GÖR” style=”fancy” icon=”arrow” anchor=”Yılmaz Gruda Diziler ve Filmler”]Dağıstan Haritası ile Dağıstan Cumhuriyeti nerede sorusuna cevap bulabilirsiniz.[/su_spoiler]

Dağıstan Bayrak ve Arması

[su_spoiler title=”GÖRMEK İÇİN TIKLA” style=”fancy” icon=”arrow” anchor=”Yılmaz Gruda Diziler ve Filmler”]Dağıstan Bayrak ve Dağıstan Arması[/su_spoiler]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir