Diyaliz Tedavisi Nedir Kısaca, Diyaliz Nasıl Yapılır

Diyaliz Tedavsi Nedir Kısaca, Diyaliz Nasıl Yapılır adlı konumuzda diyaliz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz Diyaliz merkezi seçimi nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabı da bu konumuzda.

Diyaliz Tedavsi Nedir Kısaca, Diyaliz Nasıl Yapılır adlı konumuzda diyaliz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz Diyaliz merkezi seçimi sorusunun cevabı bu konuda

Paylaş

Biliyorsunuz günümüzde diyaliz merkezleri her geçen gün artmakta. Kafamızı nereye çevirsek artık diyaliz merkezine denk geliyoruz. Peki sürekli denk geldiğimiz diyaliz nedir ? Diyaliz tedavisi nedir ne demek biliyor musunuz ? Diyaliz merkezleri ne iş yapıyor bir çok kişinin merak ettiğini tahmin ediyorum. Bu yüzden bu konuyla ilgili açıklayıcı bir yazı hazırlamak istedim. Çoğu yerde denk geliyoruz diyaliz merkezine ama diyaliz tedavisi nasıl yapılıyor bunu biliyor muyuz ? Bu yazımızda diyaliz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diyaliz Nedir ?

Diyaliz kısaca böbrek yetmezliği olanlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Biliyorsunuz böbreklerimiz vücudumuzda biriken kötü atıkları süzerek idrar yoluna aktarmaktadır. Böbrek yetmezliği olanlarda ise bu işlem gerçeklemesi durma noktasına gelmektedir. Diyaliz vücuttaki biriken kötü atıkları bir zar yardımı ile dışarı atmaktadır. Böbrek yetmezliği olan hastalar diyaliz tedavisi uygulanmaz ise yaşayamaz duruma gelirler ve vefat ederler. Ülkemizde ortalama 70 bin kişi diyaliz tedavisi ile yaşamlarına devam emektedir.

Diyaliz Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Dediğimiz gibi böbrek yetmezliği olan hastalar için uygulanan diyaliz tedavisi her böbrek hastasına uygulanmaz. Peki diyaliz hangi hastalar için gereklidir ? Diyaliz gerekli olan nedenleri aşağıda sıraladım ;

  • Böbrek fonksiyonlarının % 80 – 90’nı kaybetmiş hastalarda
  • Böbrek yetmezliğine bağlı tedavisi önlenemeyen kusmalarda
  • Tedaviye cevapsız sıvı fazlalığında
  • Böbrek yetmezliğine bağlı kanama eğilimi olanlarda
  • Böbrek yetmezliğine bağlı bilinç bulanıklığı olanlarda
  • Böbrek yetmezliğine bağlı perikardit olanlarda

Diyaliz Türleri

Diyaliz iki türde uygulanmaktadır. Bunlar ;

  • Hemodiyaliz

Hollanda uyruklu doktor Kolff bu türü ilk kez 1944 yılında denemiştir. Özel makineler ve zar aracılığı ile hastanın kanını temizlenmesi işlemidir. Fakat bunun için hastanın kan akışının yeterli olması gerekmektedir. Bu diyaliz tedavisinin ne kadar uygulanacağı tedavi görecek kişinin böbrek yetmezliği derecesi ve yaptığı idrar durumuna göre belirlenir. Bu diyaliz tedavisi ölüme neden olabilir. Bu yüzden yapılmadan önce çok önemli testler uygulanmaktadır.

  • Periton Diyaliz

Periton aslında bizim karın boşluğumuzda bulunan zara denir. Yani periton bir tıbbi terimdir. Bu yöntem ilk kez Ganter isimli doktor tarafından 1923 yılında kullanılmıştır. Diyaliz hastasının vücuduna göre özel bir karışım hazırlanır. Bu karışım vücuda verilir ve ortalama 6 saat beklenir. Bu işlem günde 3-4 kez uygulanır. Karışımın karın bölgesinde periton dediğimiz zar bölgesinde kaldığı sürece kanda bulunan üre ve fazla sıvı atık bu karışıma geçer. Kolay bir yöntemdir. İki çeşittir birincisi sürekli ayaktan olan makineye gerek yoktur diğeri ise Aletli Periton Diyalizi bu tür diyalizde ise evde aletli yani diyaliz makinesi kullanılır. Kullanılan karşımı makine kendi karın boşluğuna kendi verir kendi boşaltır.

Diyaliz Merkezi Nasıl Seçilmeli

Diyaliz gördüğünüz gibi çok önemli bir tedavi. Bu yüzden bu tedaviyi alacak kişilerin diyaliz merkezi seçimi yaparken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Malum artık her yere market gibi diyaliz merkezi açıldığı için bu işte iyi para kazanma işine döndü. İnsan sağlığı ikinci planda kaldı. Bu yüzden diyaliz merkezi seçmeden önce iyi bir araştırma kullanılan makineler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız da fayda var. Sokak arası diyaliz merkezlerini tercih etmeyin. Önemli olan sağlınız bu yüzden ince eleyip sık dokuyun.

Herkese sağlıklı günler 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir