Doğum Parası Hesaplama 2019

Doğum Parası Hesaplama 2019 senesinde nasıl yapılıyor, çalışan anneler için doğum ücreti şartları nelerdir detaylar bu konuda

Paylaş

Doğum parası, ülkemizde çalışan kadınların doğum sırasında aldığı rapor sonrasında sgk tarafından ödenir. Bu çalışan anne adayları için çok sevindirici bir uygulama. Nedeni ise çalışan anne adayları doğum izni kullanıyorlar ve bu sürede iş yerlerinden maaş alamıyorlar. Bu durumda doğum parası çalışan annelerin imdadına yetişiyor. Bu ücret SGK tarafından ödeniyor. Peki ödenen doğum parası hesaplama nasıl yapılıyor ? Bilmeyen çalışan anne adayları için doğum parası hesaplama 2019 yılı için nasıl yapılıyor inceleyelim.

Sigortalı çalışan anne adaylarına tanınan bu imkan anne adaylarını çocuk sahibi olurken düşündürmüyor. Çalışan anne adayları için doğum izni kapsamında belli bir süre tanınan izin hakkı bulunuyor. Bu bizim bildiğimiz şekilde söyleyecek olursak raporlu olarak belli bir süre çalışmama hakkına sahipler. Bu süre boyunca iş veren tarafından maaş yatırılmayan kadınlar ödenen doğum parası sayesinde alamadığı maaşları sgk ödemesi ile alabiliyor. Fakat ödenen bu ücret belli bir hesaplama ile veriliyor.

Doğum Parası Hesaplama 2019

Doğum parası hesaplanması sosyal güvenlik kurumu tarafından yapılıyor. Hesaplama nasıl yapılıyor sorusunun cevabı da şu şekilde ;

Doğum izni süresi doğumdan önceki 56 gün ve sonraki 56 gün olmak üzere toplamda 112 gündür. Bu izin eğer doğum yapılan çocuk sayısı 1 den fazlaysa 126 güne kadar çıkabiliyor. 126 gün sınırdır 126 günden fazlası için SGK ödeme gerçekleştirmez.

Hesaplama yapılırken yapılan hesaplamayı aşağıda anlatmaya çalıştım umarım açıklayıcı olur ;

  • Öncelik doğum iznine çıkmadan önceki çalıştığınız 3 ayın brüt ücretini toplanır.
  • Sonrasında bu üç ayın prim günü sayısı toplanır
  • Bu üç ayın brüt ücreti toplamı, toplam gün sayısına bölünür ve günlük ücret bulunur
  • Alınan doğun izni 112 ve ya 126 hangisi ise günlük ücreti izin günü ile çarpılır çıkan sonucun 3’te 2’si alınır ve alacağınız ücret belirlenir.

NOT: Doğum parası için üst sınır asgari ücretin 6,5 katı olarak belirlenmiştir. Yani en üst sınır asgari ücretin 6,5 ile çarpılıp yine 3’te 2’sinin alınması doğum izin ücretinin en üst rakamıdır.

Doğum Parası İçin Ne Şartlar Gerekiyor

  • Doğum iznine çıkarken sigortalı olmanız ve bu sigortalılığın devam etmesi şartını herkes biliyordur.
  • Doğum iznine çıkmadan önce ez az 90 gün sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir
  • Doğumun mutlaka gerçekleşmesi gerekmektedir. ( Ölü ve ya canlı )

Doğum Ücreti Nereden Çekilir ?

Doğum ücretiniz maaş aldığınız bankaya SGK tarafından otomatik olarak yatırılır eğer bir banka hesabınız yoksa kimliğiniz ile PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir