Dünya’da İlk Yerleşim Yeri ve İlk Şehir

Dünya'da İlk Yerleşim Yeri ve Dünya'da İlk Şehir adlı konumuzda ilk yerleşim yeri nerede kuruldu ve nasıl kuruldu tarihi geçmişi nedir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Paylaş

Dünyanın ilk yerleşim yeri neresidir? Dünyanın İlk Şehri Neresi ?  İlk yerleşim alanları nerede bulunmaktadır? Dünyanın ilk yerleşim alanı nerededir? BU konu En çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Şimdi bizler en çok merak edilen bu konular hakkında bilgi vereceğiz. Dünya’da ilk yerleşim yeri nerede kuruldu ve Dünya’nın ilk şehri neresidir konusuyla ilgili detaylı bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Dünya’nın İlk Şehri ;

  • Dünyanın ilk yerleşim alanı yapılan araştırmalar sonucu dünyanın ilk şehri Konya Çumra’da bulunan Çatalhöyük’tür.
  • Çatalhöyük, günümüz Konya Şehri’nin 52 km. güneydoğusunda, Hasandağı’nınyaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Çumra İlçesi’nin 11 km. kuzeyinde, Konya Ovası’nahakim buğdaylık arazide bulunmaktadır.
  • Çatalhöyük insanlık tarihinin ilk yerleşim alanı olarak kabul edilmektedir. Çatalhöyük aynı zamanda Orta Anadolu’da M.Ö 7500 yıllara dayanan , Neolitik ve Kalkolitik Çağ en eski ve en gelişmiş yerleşim merkezidir.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2018, bu yazımızda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı konut kredisi kampanyası hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Dünya’da İlk Yerleşim Yeri ;

  • Dünyanın ilk en eski yerleşim alanı ve şehri olan Çatalhöyük, Doğu Ve Batı olamak üzere iki höyüğün yan yana olmasından oluşmktadır.  Çatalhöyük Doğu’da olan kısmı (Doğu) olarak adlandırılan yerleşme Neolitik Çağ’da, Çatalhöyük Batı’da olan kısmı (Batı)  olarak adlandırılan yerleşme Kalkolitik Çağ’da iskan görmüştür.
  • Höyükler 2 bin yıl insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Çatalhöyük’ün doğu kısmı olan Neolitik yerleşimin genişliği, üzerinde barındırdığı nüfusu, üretmiş oldukları güçlü sanat eserleri ve geniş kültür geleneği ile son derece dikkat çekmektedir. Neolitik Çağ yerleşiminde  araştırmalara göre 8 bin üzerinde insanın yaşadığı bilinmektedir. Çatalhöyük’ün diğer Neolitik yerleşim alanlarından en önemli  farkı, bir köy alanı sınırı içinde kalmayıp kentleşme evresine geçmesidir. Dünyanın en eski ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyük sakinleri, ilk tarımcı toplulukları olarak bilinmektedir. 2009 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne  bu özelliklerinden dolayı önerilmiştir.  2012 yılında Dünya Miras Listesi’ne UNESCO tarfından dahil edilmesi karar verilmiştir.
  • James Mellaart tarafından 1958 yılında Doğu Höyük keşfedilmiş, 1961-1963 ve 1965 yıllarında ilk kazıları yapılmıştır.  1993’te yeniden başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar Cambridge Üniversitesi’nden Ian Hodder tarafından yönetilmektedir.
  • Doğu yerleşimini, Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar ulaşan yerleşim birimi olarak oluşmaktadır. Doğu yerleşim alanı ayrıca, batıya doğru da ufak yerleşim birimleri vardır. Birkaç yüz metre doğuya doğru Bizans yerleşim alanı bulunmaktadır.
  • Tunç Çağı’ndan önce tarih öncesi yerleşim birimleri terk edilmiştir. Iki yerleşim birimleri arasınada bir zamanlar Çarşamba Nehri akmaktaydı, ve buldan dolayı yerleşim yerleri ,ilk tarım zamanlarında elverişli alüvyonlu toprak üzerine kurulmuştur.

Dünya’da İlk Yerleşim Yeri Tarihi ;

Çatalhöyük (Doğu)

MÖ. 7400 – 6200 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarında 18 neolitik yerleşim katmanı bulunmuştur. Erken Neolitik’in (MÖ 6500 – 6000) ilk evresine tarihlenmektedir. Erken Neolitik’in ikinci evresi ise VI. katman sonrasıdır.

Çatalhöyük (Batı)

Yapılan ilk kazı çalışmalarında tepe ve güney yamaçta gerçekleştirilen açmalarda bulunan çanak çömlek buluntularına dayanılarak Höyük2teki yerleşimin iki evreli Erken Kalkolitik Çaşğ yerleşmesi olduğu ileri sürülmektedir Mellaart tarafından Erken Kalkolitik I’e tarihlenen mal grubu Batı Çatalhöyük malı olarak adlandırılır. Erken Kalkolitik II mal grubu ise öncekinden kaynaklanıp Can Hasan 1’in 2B tabakası ile ilişkili daha geç bir yerleşme tarafından üretilmiş görünmektedir. Doğu Höyük’te yapılan kazı çalışmaları sürerken Batı Höyük’te başlanılan yüzey toplamalarında Bizans Dönemi ve Helenistik Döneme ait çanak çömlek kalıntıları bulunmuştur. 1994 yılında yapılan yüzey taramalarında da Binzas Dönemi’ne ait mezar çukurları bulunmuştur.

MÖ 6200 – 5200 yılları Doğu Höyük’teki Kalkolitik Çağ tabakaları  arasına tarihlenmektedir.

Dünya'da İlk Yerleşim Yeri ve Dünya'da İlk Şehir adlı konumuzda ilk yerleşim yeri nerede kuruldu ve nasıl kuruldu tarihi geçmişi nedir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir