Ehliyet Yenileme İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ehliyet yenileme işlemleri için neler yapılmalı ? Ehliyet yenileme işlemleri için neler gerekli detayları ile en güncel bilgiler adresinde bu yazıda.

Paylaş

Ülkemizde yeni kimlik ve yeni ehliyet dönemi 2016 yılında başladı. Kimlik ve ehliyet yenileme işlemleri önceden ilçe emniyet müdürlüklerinden yapılabiliyordu. Fakat artık bu işlemleri ilçe nüfus müdürlükleri devraldı. Kimlik ve ehliyet yenileme işlemleri ilçe nüfus müdürlüklerine geçince doğal olarak yoğunlukta artmış oldu. Fakat buna çözümde randevu sistemi ile geldi. İstediğiniz ilçe nüfus müdürlüğüne randevu alarak kimlik ve ehliyet değişimi işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ben kendi adıma randevu almadan kimlik ve ehliyet yenileme işlemi için Etimesgut ilçe nüfus müdürlüğüne gittim. Sabah erken saatlerde gittim. Fakat gitmeden bankaya ödemem gereken tutarı ve dışarıda halletmem gereken bütün işlemlerimi hallettim. Daha sonra sabah 10 gibi gidip sıra numaramı aldım ve öğlenden sonra saat 2 gibi sıra bana geldi. İşlemlerin hepsi toplam yarım saat kırk beş dakika sürdü ortalama. Bütün işlemlerimi tamamladım ve 3 gün içinde hem kimliğim hem ehliyetim elime ulaşmış oldu.

Randevu ile giderseniz tam saatinde gitmiş olursunuz ve beklemeden sıra size gelir fakat yakın tarihe randevu bulmanı artık çok zor. Dışarıda yapmanız gereken bütün işlemleri halledip randevusuz giderseniz yine bir günde bütün işlemlerinizi halletmiş olursunuz. Tek yapmanız gereken ilçe nüfus müdürlüğüne erken saatte girmeniz.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN NELER GEREKLİDİR?

. Şimdi kullanmakta olduğunuz sürücü belgeniz

. Sağlık raporu

. Nüfus cüzdanınız veya varsa pasaportunuz

. Biyometrik fotoğrafınız 2 adet

. Parmak izi okutma Nüfus Müdürlüğünde

. Sürücü hizmet belgesi ödendiğine dair  banka dekontu.

. Kan grubu belgesi (eski ehliyetinizde kan grubunuz yazıyorsa bu belgeye ihtiyaç yoktur).

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİNİ NEREDEN YAPMALIYIM?

Eski ehliyeti,  cipli ehliyetle değiştirme işlemi artık Emliyet Müdürlüklerinde değil, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktatır. İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra Türkiye’nin neresinde olursanız olun başvuru yapabilirsiniz. Ehliyet değiştirme işlemi için randevu almak zorundasınız.Randevu talebi için internet ve telefondan yararlanabilirsiniz

 EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ İÇİN SON TARİH NE ZAMANDIR?

Ehliyet yenileme işlemi için en son tarih 13.12.2020 ye kadar başvuru yapılmalıdır. Bu tarihe kadar eski ehliyet geçerliliğini korumaktadır.

Eğer hala ehliyet yenileme işlemlerinizi yapmadıysanız fazla vakit kaybetmeyin. Ehliyet yenileme işlemlerinizi gereçekleştirin.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN ÜCRET NE KADAR OLACAKTIR?

. Kullanmakta olduğunuz ehliyeti cipli ehliyetle değiştirme ücreti 15 TL’dir.

. Eski ehliyetini kaybeden veya çaldıranların cipli ehliyet için ödeyecekleri ücret 15TL’dir.

. Yeni cipli ehliyelerini veya yeni kimliklerini değiştirmek isteyen veya kaybedenlerin ödeyecekleri ücret 159 TL’dir.

EHLİYETİNİ YENİLEMEK  İSTEYENLER İÇİN SAĞLIK RAPORUNU ALMAK ZORUNLU MUDUR?

Her ne sebeple olursa olsun ehliyetini yenilemek isteyenler için sağlık raporunu almak zorunludur. Ehliyetini yenilecek olanlar yeni cipli ehliyetini alırken ağır araç sürücüleri her 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri her 10 yılda bir sağlık raporlarını alarak ehliyetlerini yenileyecektir. Böylelikle ehliyetler ömürlük olmayacaktır.

Ehliyet yenileme işlemleri için neler yapılmalı ? Ehliyet yenileme işlemleri için neler gerekli detayları ile en güncel bilgiler adresinde bu yazıda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir