Elektriği Kim Buldu ? Elektriğin Çarpıcı Hikayesi

Elektriği Kim Buldu ? adlı konuda Elektriğin Çarpıcı Hikayesi hakkında bilgi sahibi olabilir ve elektrik formülleri, elektrik kanunları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Elektriği Kim Buldu ? konumuzda  Elektriğin Çarpıcı Hikayesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Elektik hakkında elektriğin tarihini merak ediyorsanız ve ya bu konu ile ilgili ödeviniz varsa bu konuda elektrik ile ilgili detaylı bilgiler bu konumuzda sizlerle. Elektrik formülleri ve elektrik kanun ve yasaları ile ilgili bilgiye de bu konumuzda ulaşabilirsiniz. Elektriği Kim Buldu ? Elektriğin Çarpıcı Hikayesi ;

Elektriği Kim Buldu ?

Elektriği kim buldu?, Elektriğim İcadı, Elektriğin Kanunları, Elektriğin Mucidi, Elektriğin Hayatımızdaki Yeri, Elektriğin Akım Kanunları

Elektriğin buluşu dünyada en önemli buluşlar arasında yer almaktadır. Elektriğin önemini saymakta bitiremeyiz. Hayatımızda büyük bir öneme sahip olan elektriğin kısa süreli kesintisi bile bizleri oldukça etkilemektedir. Bizim içim hayati önem teşkil eden elektriği  kim nasıl ve hangi şartlarda bulmuş? Elektriğin buluşu bir takım tarrihsel aşamalardan geçmiştir. Hiç bir buluş bir anda ortaya çıkmamıştır bu aynı şekilde elektrik için de geçerlidir. Elektrikle ilgili ilk çalışmalar filozof Thales’e kadar  dayanmaktadır. Thales ilk eklektrik deneyimini yapan kişidir. Fakat Thales’in yaptığı bu çalışmaların sonucuda pek fazla ilerleme kaydedilememiştir.

Hibrit Otomobil Çalışma Prensibi, bu konumuzda elektrikli otomobiller hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elektriğin Çarpıcı Hikayesi

Elektrik ilk ciddi anlamda bilim adamı William Gilbert tarafından incelenmiştir. Elektriğin temelini negatif ve pozitif iyonlar oluşturur. Bu negatif ve pozitif iyonlar birbirlerini iterek ve çekerek elektrik akımını oluşturur. 16. Yüzyılda Willam Gilbert tarafından manyetizma ve statik  elektrik  arasındaki ilişki incelenmiş  ve artı ve eksi iyonların adı konmuştur. William Gilbert elektrik alnında pek çok çalışmalar yapmıştır. Elektrik terimini ilk kez William Gilbert kullanmış ve literatüre kazandırmıştır.

  • 18. yüzyıla gelindiğinde  Alessandro Volta elekrik akımını bulmuştur. Tarihe bu buluş elektriğin en önemli adımı olarak geçer. Volta 18. yüzyılda ilk ticari amaçlı pilini üretmiştir.
  • 18.yüzyıl elektriğin asıl gelişimini göstermeye başladığı dönemdir. 19. Yüzyıla gelindiğinde bir çok bilim adamı elektrik akımı kullanarak artık maddeleri birbirlerinden ayırmaya başladı. Bu dönemde artık elektrikle çalışan bir çok araç gereçler yapılarak insan hayatı kolaylaştıracak buluşlar yapılabilecektir
  • Danimarkalı Hans Christian 1819 yılında bir telin içinden geçen akımın bir mayetik alan oluşturduğunu keşfetti. Fransız matematikçi ve fizikçi olan Andre Marie Ampere Hans Christian keşfinin arkasından, mayetik alanı doğuran elektrik akımını buldu ve formülünü yazdı. Andre Marie Ampere elektro dinamiğin kurucusudur ve elektriğin şiddetini ölçmek için bir icat buldu. Elektrik akımının adı Amper olarak adlandırıldı.
  • Alman fizikçi Georg Simon Ohm günümüzde OHM kanunu olarak bildiğimiz kanunu bulan bilim adamıdır. Georg Simon Ohm  1827 yılına gelindiğinde elektriğin bir iletkenin uçlarıyla doğru direnciyle ters orantılı olduğunu formüle döktü ve elektrik direncini ortaya koydu. Georg Simon Ohm bulmuş olduğu elektrik direnci  Ohm olarak anıldı.
  • İngiliz Michael Faraday 1831 yılındab akır bir plakayı bir buhar makinesi yardımıyla bir mıknatısın içinde çevirerek elektrik üretmeyi başarmıştır. Michael Faraday yapmış olduğu bu buluş dünyadaki ilk jeneratördür.
  • Artık günümüz zamanına geldiğimizde elektrik artık bütün cihazlarda ve hayatımızın her alanında bizi sarmayı başarmış durumdadır. 21. yüzyılda artık bütün insanlar eletriğinin varlığına fazlasıyla muhtaç hale gelmiş durumdadır.

Elektrik Kanun ve Yasaları

OHM Kanunu Ohm Kanunu, formülü
Joule Yasası Joule Yasası formülü
Kirchhoff Akımlar kanunu Kirchhoff Akımlar kanunu formülü
Kirchhoff Gerilim kanunu Kirchhoff Gerilim kanunu formülü

Elektriği Kim Buldu ? adlı konuda Elektriğin Çarpıcı Hikayesi hakkında bilgi sahibi olabilir ve elektrik formülleri, elektrik kanunları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir