2019 Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar Ödüyoruz ?

2019 Elektrik Abonelik Ücreti ne kadar ödüyoruz biliyor musunuz ? Cevabınız hayırsa elektrik abonelik ücretleri konumuzu inceleyin

Paylaş

Elektrik abonelik ücreti yeni taşındığınız bir yerde elektriği kullanabilmeniz için ödediğimiz ücrettir. Peki elektrik abone ücreti ne kadar ödüyoruz, elektrik abone ücreti neye göre belirleniyor bunu biliyor musunuz ? 2019 elektrik abone ücreti hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istedim.

Yeni taşınanlar veya yeni dükkan açanlar elektrik abone ücreti hakkında yeterince bilgi sahibidir diye düşünüyorum. Elektriği kullanabilmek için daha doğrusu evinize ve ya dükkanınıza elektriğin ulaşabilmesi için bir elektrik dağıtıcısından mutlaka abonelik almanız gerekiyor. İşte bu aboneliği alırken dağıtıcı firmaya ödediğiniz ücret elektrik abone ücreti diye adlandırılır. Bunu ilk abonelik ile karıştırmayın daha önce elektrik kullanılmış bir yere gittiğiniz zaman alınan ücrettir. İlk abone ücretleri ise tamamen farklı bir konudur. Peki bizler bu ücretleri neye göre ödüyoruz bunun hakkında bilginiz var mı ?

2019 Elektrik Abonelik Ücreti

Bu ücretler kesinlikle firmalar tarafından belirlenen bir ücret değildir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu kısmı kontrolünde tutuyor. Hangi dağıtıcıya giderseniz gidin bu fiyatlar hiç değişmez. Sadece elektrik kullanım ücretleri arasında farklılıklar olur ama abonelik fiyatları her firmada aynıdır. Bu ücretler yıllık olarak belirlenir ve o yıl içerisinde değişmez. Peki bu ücretler neye göre belirleniyor ? Oturduğunuz yerin ve ya işletmenizin bulunduğu yerin elektrik gücüne göre hesaplanır ? Peki birim fiyatlar neler ? Oda aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Abone Grubu  (Sözleşme Gücü) Damga Vergisi Açma/Kesme Ücreti Güvence Bedeli
Mesken (5kW) 1,34 TL 26,8 TL 118,5 TL
Mesken (6kW) 1,66 TL 26,8 TL 142,2 TL
Ticarethane (5kW) 1,34 TL 26,8 TL 336,5 TL
Ticartehane (6kW) 1,66 TL 26,8 TL 403,8 TL
  • NOT : Bu ücretler ilk defa abonelik ücreti değildir. Daha önceden elektriği bağlanmış bir yere kendi adınıza elektrik açtırmak için, var olan bir elektriği üstünüze almak için yapılan işlemlerde alınan ücrettir. Eğer hiç bağlantısı olmayan bir yere elektrik bağlatmak istiyorsanız o zaman elektrik aboneliği ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir