Fosil Bilimi, Fosil Nedir ? Fosil Nasıl Oluşur ? Detaylı Bilgi

Fosil Bilimi, Fosil Nedir ? Fosil Nasıl Oluşur ? adlı konumuzda fosiller hakkında bilmek istediğiniz bütün bilgilere bilgi sitesi en güncel bilgiler de ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Ülkemizde bilimsel araştırmaların yapıldığı alanlar git gide çeşitlenmeye ve çoğalmaya başladı. Bu alanlardan biride canlılar hakkında yapılan araştırmalar. Canlılar hakkında yapılan araştırmaların başında günümüzde yaşamayan geçmiş dönemlerde yaşamış canlıların varlığı üzerine yapılan araştırmalardır. İşte bu alanda araştırmacıları sonuca götürecek incelenen delillere fosil denir. Fosiller bu araştırmalara sonuç getiren en büyük etkendir. Peki Fosil Nedir ? Fosil hakkında ayrıntılı bilgi bu yazımızda.

Günümüzde yaşamayan ama eskilerden yaşadığı bilinen canlılar fosiller sayesinde ortaya çıkmıştır. Fosiller bu canlılardan kalan, kemikler ve diğer kalıntılara denir. Fosiller hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar var. Bu yazımızda sizlere fosil hakkında ayrıntılı bilgi sunacağım. Biraz araştırmalar sonucunda ortaya çıkardığım bilgi topluluğunu sizlerle paylaştım. Konumuzda fosil nedir ? , fosiller nasıl meydana gelir ? , fosil türleri nelerdir ? , fosiller nerelerde bulunur ? , fosillerde ortamın etkisi ? ve ülkemizde çıkan önemli fosiller hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Fosil Nedir ? Fosiller Nasıl Meydana Gelir ?

Ölen canlıların cesetleri toprak üstünde kaldığında ortam şartlarına göre üstleri toprak, kil ve ya çamurla üstleri örtülür. Sonrasında ise cesetler git gide toprak altına gömülmeye başlarlar. Cesetlerin üstü kapandıktan sonra dış hava ile ilişkisi kesildiğinden bu canlılardan toprak altında kalan kalıntılar yıllar hatta yüz yıllar boyunca zarar görmeden kalabilir. İşte bu toprak altında bozulmadan kalma süresinde cesetler fosilleşmeye başlarlar. Bu fosilleşme türü değişik şekillerde olabilir. Bu fosilleşme şekillerine örnek verecek olursak en çok görülenler kömür, mermer hatta petrol şeklinde de olabilir. Bu değişiklikler ortam koşulları ve ölen canlının türüne göre daha farklı şekillerde de olabilir.

Fosil Türleri Nelerdir ?

Fosil türleri de yine bir çok şekilde olabilirler. Canlıların cesetlerinin hava almaması ile oluşmaya başlayan fosil türleri çok fazladır. En basitinden Yaşayan canlının herhangi bir yere kalıcı bıraktığı izlerde fosil olarak değerlendirilmektedir. Böyle kalıcı izler halinde karşımıza gelen fosillerde günümüzde olmayan fakat çok öncelerde yaşamış olan canlıların yaşantıları ve türleri hakkında detaylı bilgiler elde edilebiliyor.

Diğer taraftan ölü bedenlerin üzerini örten ve fava almamasını sağlayan maddeler fosil oluşumunda en önemli role sahipler. Bu maddeler fosil türlerini belirlemektedir. Ölü bedenlerin üstünü kapatan maddeler arasında taş, toprak, çamur ve kil dışında bir madde yer almaktadır. Bu maddelere örnek vermek gerekirse başlıca reçine ve amber diyebiliriz. Bu maddelerde ölü bedenlerin üstlerini kapatarak hava almalarını engeller ve binlerce yıl bozulmadan kalmasını sağlar. Bu da günümüzde yapılan araştırmalarda çok büyük etken olmuştur.

Fosiller Nerelerde Bulunur ?

Fosiller her yerde bulunabilir. Fakat daha çok toprak altında bulunur. Deniz altında da çok sık rastlanan fosillere buzulların içerisinde de denk gelinebiliyor. Buzullar soğuk hava koruma ve saklama açısından daha elverişli olduğu için bu bölgelerde bulunan fosiller milyonlarca yıl hiç bozulmadan kalabiliyor.

Fosillerde Ortamın Etkisi

Fosillerin oluşması ölü bedenin olduğu yerin özelliğine göre değişik şekillerde oluşabilir. Fosilleşme ölü bedenin olduğu bölgenin özelliklerine göre değişiklik göstereceği için bölgenin fiziksel özellikleri fosilleşme döneminde büyük rol oynar. Ölü bedende canlı dokular tamamen işlevlerini kaybeder ve yok olur. Geriye kalan kemikler ise toprak altında bozulmadan uzun yıllar kalabilir işte bu kemikler zamanla fosilleşir. Bu kemikler incelenerek hangi canlıya olduğu anlaşılabilir.

Ülkemizde Çıkarılan Önemli Fosiller

Ülkemizde de önemli fosiller çıkarılmıştır. Bulunan kemik tam 18 metre uzunluğunda 70 milyon yıl öncesinde yaşamış olan Mosasour hayvanına ait bir kemiktir. Yine ülkemizde Kırıkkale ilinde çıkarılan kemik araştırmalar sonucunda tam 25 milyon yaşında Gergedana ait olduğu anlaşılmıştır.

Fosil Bilimi, Fosil Nedir ? Fosil Nasıl Oluşur ? adlı konumuzda fosiller hakkında bilmek istediğiniz bütün bilgilere bilgi sitesi en güncel bilgiler de ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir