Gripten Nasıl Kurtulurum ? Gripten Korunma Yolları Detaylı Bilgi

Gripten Nasıl Kurtulurum ? Gripten Korunma Yolları adlı konumuzda gripten korunma ve gripten kurtulma yolları hakkında uzman tavsiyelerini okuyabilirsiniz.

Paylaş

Grip basit ve geçici  bir hastalık gibi görünse de aslında kontrol altına alınmazsa ölümcül sonuçlara kadar varmaktadır. Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuyan havaların etkisiyle gribal enfeksiyonel hastalıklarda bir artış boy göstermektedir. Peki gripten korunmak için neler yapılmalı ? Gripten korunmanın en iyi yolu nedir ? Uzmanlar gripten korunmanın en iyi yolunun grip aşısı olduğunu her zaman söylüyor. Uzmanlar, gripten korunmanın en önemli yollarından biri olarak aşılanmayı görmektedirler. Bizde sizler için grip nedir ? Grip nasıl bulaşır ? Gripten korunma yolları nelerdir? Gripten Nasıl Kurtulurum sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde açıkladık.

Grip Nedir?

Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip, “İnfluenza” adı verilen bir virüs nedeniyle meydana gelmektedir. Grip, özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde toplumda çok sık görülen bir hastalık olarak görülmektedir. Aslında, basit ve geçici bir hastalık gibi görülen grip, vücut direnci düşük bireylerde ölümlere sebep olmaktadır. Grip, virüsünü taşıyan bireylerle aynı ortamı paylaşan kişiler büyük risk altındadır. Hasta olan kişinin soluması, öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile havaya karışan virüsler sağlıklı kiişilerin o havayı solumasıyla hastalık bulaşır.

Grip ve Soğuk Algınlığı Farklı Şeylerdir

Grip, her yaş grubundan bireylerde görülebilen bir  hastalık olup, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Uzmanlara göre gribin belirtileri arasında  yer alan ateş yüksekliği, halsizlik, şiddetli kas eklem ağrısı, kuru öksürük dikkati çekmektedir. Daha nadir olarak burun akıntısı, boğaz akıntısı gibi üst solunum yolunu ilgilendiren semptomlarla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin yanı sıra yaşlılarda olduça ağır seyreden grip çok ciddi sorunlara neden olmakla birlikte ölümcül sonuçlara kadar varmaktadır. Bu nedenler göz önüne alınarak çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan bireylerin grip karşınsında daha fazla dikkatli olması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar ve tahminlere göre dünyada grip nedeniyle her yıl 250.000 – 500.000 kişi  hayatını kaybetmektedir. En yaygın görülen enfeksiyon hastalıklarının başında oldukça hızlı yayılabilen grip virüsü gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun %5 – %15’i grip salgınına yakalanmaktadır.

Ancak soğuk algınlığı genellikle burun akıntısı, hafif kırgınlık,  burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma, ağrı gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Soğuk algınlığında halsizlik ve ateş yükselmesi söz konusu değildir. Soğuk algınlığı ciddi anlamda halsizliğe neden olmazken genellikle yatak istirahati gerektirmez.

Grip Nasıl Bulaşmaktadır?

Grip virüsü olarak bilinen İnfluenza solunum yollarına yerleşmesi sonucunda meydana gelir. Üst solumun yollarına bulaşan influenza virüsü, burada çoğalarak kişide öksürük ve hapşırma gibi belirtiler göstermektedir. Grip genel olarak kapalı ortamlar okul, iş yeri, toplu taşıma araçları gibi ortak solunum yapılan alanlarda bulaşmaktadır. Bu sebepten dolayı ortak yaşam alanlarında bulunurken çok daha dikkatli olup grip belirtisi olan kişilerle yakın temasta bulunmaktan uzak durulmalıdır.

Grip virüsü taşıyan bireyler belirli bir süre dinlenmeli ve toplum içinde çok fazla bulunmamaları gerekmektedir. Grip virüsü oldukça hızlı yayılmakta ve  salgın hale gelmektedir. Grip olan kişinin hiç bir özel eşyası (havlu, mendil, bardak, atkı gibi) kullanılmamalıdır. Aksi halde grip virüsünün yayılma hızı artmaktadır.

Grip hapşırma ve öksürük nedeniyle karşı tarafa hızla bulaşmaktadır. Grip virüsü taşıyan kişiyle aynı ortamı solumanın grip olmanız için yeterli bir nedendir. Grip virüsü hapşırma ve burun akıntısıyla kendini göstermektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Toplumda grip ve soğuk algınlığı birbirine karıştırılmaktadır. Fakat grip ve soğuk algınlığı birbirinden farklı hastalıklardır. Soğuk algınlığı hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma şeklinde belirtilere neden olur. Soğuk algınlığında genellikle yatak istirahatine neden olacak bir halsizlik söz konusu değildir.

 • Grip ve soğuk algınlığını birbirinden ayırt eden belirtiler:
 • Soğuk yüksek ateş
 • Terleme
 • Titreme
 • İshal
 • Bulantı ve kusma
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi

Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

 • İlk olarak mutlaka grip aşısı düzenli olarak yaptırılmalı
 • Yaşam alanlarımızı bol  bol havalandırmalıyız.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzımızı mendille kapatalım.
 • Ellerimizi sık sık yıkayalım.
 • Telefon, klavye gibi ortak kullandığınız yüzeyleri dezenfekte edelim. Virüsler bu yüzeylerde 8 saat yaşayabilir.

Gripten Nasıl Kurtulurum ?

Bütün önlemlerinizi aldınız fakat yinede grip geldi sizi buldu ve bulaştı. Gripten nasıl kurtulurum diye kendinize soruyorsunuz bu sorunun cevabı da şu şekilde ;

 • Mutlaka en yakın sağlık ocağına tedavi olun
 • Gripten kurtulmak için dinlenmeniz şart
 • Uyku sürenizi düzene sokmanız ve hastalık boyunca düzenli bir şekilde uyumalısınız
 • Bol Bol ılık su tüketin
 • Zencefil çayı, ıhlamur, nane limon için
 • Bol Bol C vitamini alın (Portakal, mandalina gibi)
 • Terleyerek hastalığı dışarı atın ve terledikten sonra mutlaka sıcak duş alıp iç çamaşırlarınızı değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir