Hafıza Güçlendiren Gıdalar

Eğer unutkanlık yaşıyorsanız hafızayı güçlendiren gıdalar takviyesi ile sizde hafıza güçlendiren vitaminler depolaya bilirsiniz. Detaylar bu konuda.

Paylaş

Bugünlerde her şeyi hemen unutmaya başladım. Bunun için hafıza güçlendiren gıdalar araştırmasına tutuldum. Hafıza güçlendirme konusunda büyük ihtiyacım vardı çünkü kapasitem artık dolmuştu. Hafıza güçlendirmek için bir çok makale okudum. Hatta hafıza güçlendiren dualar hatta hafıza geliştiren oyunlar falan neler neler okudum. Yabancı Türkçe okuduğum bütün makalelerde bir çok farklılıklar vardı bende ortak olanları ayırdım ve bir konuda sizlere faydalı bilgi olması açısından topladım. Umarın sizler de faydalanırsınız.

Eğer sizde hemen unutuyorsanız bu sıkıntının ne kadar kötü bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Verdiğiniz sözler, yapacağınız işler hatta yaptığınız planları bile unutabiliyorsunuz. Öyle oluyor ki sabah yaptığınızı öğlene kadar hatta belki 1-2 saat içerisinde unutabiliyorsunuz. İşte durum böyle olunca unutkanlık çok can sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Üstelik yaşınız gençse bu durum dahada can sıkıcı olabilir. Peki buna nasıl bir çözüm bulabiliriz ? Bende aynı sıkıntıyı yaşadığım için büyük bir araştırmaya girdim yerli, yabancı bir çok kaynak araştırdım ve her kaynakta bulduğum ortak bilgileri burada sizler için bir araya toplama kararı aldım. İşte hafıza güçlendiren gıdalar ;

Su Hafızanızı Güçlendirir

Hafıza güçlendiren gıdalar arasında suyun önemi çok büyüktür. Su beynin küçülmesini engeller.

Suyun önemini bilmeyen yoktur sanırım. Bütün doktorlar, uzmanlar herkes suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu zaten vurguluyor. Su sadece vücudumuz için değil beynimiz içinde çok çok önemli. Beyinin küçülmesine neden olan kortizol hormonları susuz kalan insanlarda daha çok salgılanır ve beynin küçülmesi hızlanır. Buda doğal olarak unutkanlığı daha fazla hale getirir. Günde 2.5 litre su içmemiz gerektiğini zaten herkes söylüyor. İşte bu yüzden susuz kalmayıp uzmanları dinleyerek günlük su tüketimini yeteri kadar yapmalıyız.

Yumurta Hafıza Güçlendirmek İçin Etkili

Hafıza güçlendiren gıdalar arasında yumurta ilk sırayı alır. Yumurta beyin gelişiminde en önemli role sahiptir.

Aslında hafıza geliştiren gıdalar hep bilindik ve kolay ulaşabileceğimiz ürünler. Ama az tüketim sonucu unutkanlıklar yaşamaya başlıyoruz. Az tükettiğimiz gıdalardan biride aslında yumurta. Yumurta insanların en önemli gıdalarının başında geliyor aslında. Beyinin olmazsa olmazı olan A,B,D vitaminleri ve Omega 3, Selenyum sayesinde hafıza geliştiren gıdalar sıralamasında ilk sırayı alır. Öyle ki bütün okuduğum makalelerde ilk sırayı hep yumurta almış ama ben su tüketiminin daha önemli olduğunu düşündüm o yüzden ilk sıraya koydum.

Tam Tahıl Gıdalar

Tam tahıl ürünler beyin gelişiminde etkili olduğu için hafıza güçlendirme de büyük rol oynar.

Tam tahıl gıdalarda beyin geliştirici gıdalar arasında önemli bir yere sahiptir. Tam tahıl gıdalar tüketimi beyin gelişimine direk etki ettiği için doğal olarak hafıza güçlendirme adına da size yardımcı olacaktır. Peki tam tahıl gıdalar diyoruz da bu gıdaların neler olduğunu biliyor muyuz ? İşte tam tahıl gıdalar ;

  • Tam buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Pirinç, Mısır, Makarna, Kinoa, Teff, Amarant

Yani en basit örneği beyaz un ile üretilmiş ekmek yerine buğday ve ya çavdar ekmeği tüketmeniz beyin gelişiminde daha faydalı olacaktır. Günlük tükettiğimiz ürünlerin en azından yarısının tam tahıl gıdalar olmasına özen göstermeliyiz.

Süt ve Süt Ürünleri Hafızanızı Güçlendirir

Süt ve Süt ürünleri çok faydalıdır. Beyin gelişiminde de büyük etkisi vardır.

Süt ve süt ürünleri konusunda zaten hepimiz bilinçliyiz diye düşünüyorum. Bu yüzden önemini biliyoruzdur. Süt ve süt ürünleri her konuda vücudumuzun ihtiyacı. Beyin gelişiminde de büyük rol oynuyor. Yani yediğiniz süt ve süt ürünleri özellikle süt, beyaz peynir ve yoğurt hafıza güçlendirmeniz de çok büyük rol oynar. Fakat bu konuda dikkat etmemiz gereken evde kendimiz yapabiliyorsak kendi yoğurt ve peynirimizi yapmamız. Peynir belki zor olabilir ama yoğurdu kendimiz yaparsak daha sağlıklı olur. Süt seçimini de alabiliyorsak direk üreticisinden almamız da çok faydalı olacaktır.

Balık Hafıza Gelişiminde Büyük Rol Oynar

Balık hafıza güçlendirme de içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler ile önemli rol oynar.

Balık hafıza diyerek başlamak istedim ama balık sizin hafızanıza tam tersi etki göstermektedir. Balık beyin gelişimi için olmazsa olmazlardan. Nedeni ise içerisinde bulundurduğu fosfor,demir,iyot ve kalsiyum mineralleri yanı sıra A, B 12 ve D vitaminlerini bulundurması. Balıkta yine her konuda faydalıdır. Beyin gelişimine de önemli katkısı vardır. Fakat yine fakat taze balık olması çok önemlidir. Balık eğer bayat olursa bu tam aksine sizi zehirleyebilir. Zamanında mevsiminde yani kış aylarında tüketilen balık da daha faydalıdır.

Bitter Çikolata Da Hafıza Gelişiminde Etkili

Bitter çikolatada çok faydalıdır. Kan şekerini düzenlediği gibi kalbe ve beyin gelişimine iyi gelmektedir.

Ya hiç mi abur cubur yemeyelim diyenler için bitter çikolata yetişti. Üstelik bitter çikolata sadece hafıza gelişiminde etkili değil. Kalp sağlığı, kan şekerinin düzelmesi ve cilde olan faydaları gibi bir çok faydası var. Nedeni ise içerisinde bulundurduğu bakır, fosfor, çinko ve demir mineralleri ile birlikte A ve B vitaminlerini barındırması. Fakat bitter çikolata alırken de dikkatli alınması içindekiler bölümünün iyi okunması önemlidir. Nedeni ise orjinal olmayan bitter çikolata aksine size zarar verebilir.

Brokoli

Brokoli içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile beyninizin gücüne güç katar.

Brokoli de artık hepimizin bildiği şeyler sadece uzmanlar değil televizyon programlarında bile bangır bangır brokolinin faydaları söyleniyor. Kalbe faydası da anlatılan brokoli daha çok beyin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. İçerisinde bulundurduğu K vitamini beyin gelişiminde en önemli vitaminlerin başında gelmektedir. Aynı zaman beyinde hücre üretimine hız katarak beyini daha fazla güçlendirir. Kendim için örnek vereyim brokoli konusunda ön yargılıydım salatasını yedim limonlu, mısırlı güzel bir salata şuan her yemekte arıyorum.

Beyin Gelişiminde Kuruyemiş 🙂

Kuruyemiş içinde bulundurduğu omega 3 ile beyin gelişiminde önemli rol oynar.

İşte size abur cubur olarak tüketilebilecek bir gıda daha. Akşam çayın yanında yolda yürürken cebinizde her yerde tüketilebilecek bir gıda. Ceviz konusundan zaten biliyoruz ne kadar faydalı olduğunu. Ama sadece ceviz değil diğer bütün kuruyemişler içerisinde bulundurduğu Omega 3 ile beyin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Kuruyemiş beyin gelişimi için ne kadar etkiliyse kalp ve damar sağlığı açısından da bir o kadar önemlidir.

 

Bunların yanında toplu olarak bir kaç bir şey daha elemek istedim. Bu yukarıda yazdıklarım en önemlileri. Ama bunların yanında yediğiniz yemekler, özellikle tükettiğiniz meyveler sizlerin beyin gelişiminde çok etkilidir. Yani kısacası sağlıklı beslenmek varsa imkanınız organik beslenmek sizin beyin gelişimi ve hafıza güçlendirmeniz de çok etkili olacaktır. Sadece beyin gelişimi değil sağlıklı yaşam için etkili olacaktır. Herkese sağlıklı bir ömür dilerim.

Eğer unutkanlık yaşıyorsanız hafızayı güçlendiren gıdalar takviyesi ile sizde hafıza güçlendiren vitaminler depolaya bilirsiniz. Detaylar bu konuda.

  1. EREN KOCAKAPLAN dedi ki:

    Bahsedilen tüm gıdalar beyin sağlığı üzerine olumlu etkiler yapıyor. Özellikle omega 3 yani balık, sadece beyin sağlığıyla da kalmıyor, resmen mucize bir besin! bu yazı çok faydalı olmuş. çağımızdaki alzheimer yoğunluğunu düşünürsek yaşlanmadan sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir