Hibrit Otomobil Çalışma Prensibi

Hibrit Otomobil Çalışma Prensibi konumuzda hibrit otomobiller nasıl çalışır ve neden hibrit otomobil sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Paylaş

Hibrit Otomobil Çalışma Prensibi ? konumuz da günümüzün en iyi otomobil teknolojilerinden olan hibrit otomobil konusunda bütün soruların cevabını bulabileceksiniz. Hibrit otomobil dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen soru elektrikli olmasından dolayı nerede şarj edeceğiz gibi sorular olabilir. İlk vereceğimiz bilgi bu olsun hibrit otomobiller kendi kendilerini şarj edebilme yeteneğine sahip aynı zamanda bu otomobilleri şarj edebileceğiniz şarj istasyonları ülkemizde de çoğalmaya başladı. Eğer uygunluk varsa evinizde bulunan normal 220 volt prizler bile bu araçları şarj edebilir.. Diğer otomobillere göre daha tasarruflu ve sağlıklıdır. Şimdi hibrit otomobil çalışma prensibi konusunu inceleyelim.

Günümüz ülkemizin teknolojisinde diğer otomobillere göre bir adım daha önde görünen hibrit otomobiller araçlar üzerinde ki beklentilerin hemen hemen hepsini karşılıyor diyebiliriz. Hibrit otomobiller elektrik gücünün yanı sıra benzin ve ya hidrojen yakıtını da kullanıyor. Ama tabi ülkemizde hidrojen zor olduğu için sadece benzinli versiyonu bulunuyor. Gerçi Dünya çağında genel olarak rağbet görende benzinli / hibrit seçeneği oluyor.

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır ?

Hibrit otomobil dediğimiz zaman konuya ilk girişimde belirttiğim gibi nerede nasıl şarj ederiz sorusu geliyordur. Bu otomobilleri şarj edebileceğiniz şarj istasyonları ülkemizde de çoğalmaya başladı. Eğer uygunluk varsa evinizde bulunan normal 220 volt prizler bile bu araçları şarj edebilir. Fakat bunların yanı sıra hibrit otomobiller kendi kendilerini şarj edebilme özelliğine de sahip.

Hibrit otomobiller de benzinli be elektrikli olmak üzere iki çeşit motor bulunuyor. Bu otomobillerde bildiğimiz motor elektrikli motor ile birleşiktir. Elektrikli motor içten yanmalı motoru tamamlar. Hibrit arabalarda yüksek voltajlı akü birde elektrikli motor için yine yüksek voltaja sahip lityum iyon piller bulunmaktadır. Araç hareket halinde iken üzerinde bulunan enerjiyi geri kazanım yani Recuperation teknolojisi ile frenleme anlarında harcanan enerjiyi lityum pillere geri depolayabiliyor.

Şimdi iki motor olunca kafalar yine karışmaya müsait olabilir. Peki bu motorlar nasıl çalışıyor. Hem elektrikli hem benzinli motor bulunan hibrit otomobillerde motor çalışma sistemi şu şekilde. İlk olarak aracın kalkışı elektrikli motor gücü ile gerçekleşiyor. Normal devirli bir şekilde seyir halinde iken yine elektrikli motordan faydalanan hibrit otomobiller gerektiği anda benzinli motordan güç alarak çalışır.

Hibrit Otomobiller Neden Tercih Edilmeli ?

  • Daha rahat bir sürüş sağlar. Çünkü elektrikli motor kullanımı sırasında hiç bir sarsıntı ve ses vermez.
  • Daha çevreci bir otomobildir.
  • Daha ekonomiktir. Yakıt yönünden ekonomik olduğu kadar bakım yönünden de daha cazip fiyatlara sahiptir.

İyi yanları olduğu kadar kötü yönleri de var mı ? Elbette var. Daha pahalı olması bir kötü yön mü bence değil. Çünkü zaten bu ücreti yakıt ve bakım masrafları ile kapatıyorsunuz. Ama en önemli kötü yanı bu ne kadar düşük olsa da Allah korusun kaza anında lityum piller ve aküsü yüksek voltajlı olduğu için ağır kazalarda ölüm riski daha yüksektir. Ama bu zor bir ihtimaldir diyebilirim.

En Güncel Canlı Döviz Kurları, bu konuda döviz kurlarını anlık ve canlı olarak takip edebilirsiniz.

Hibrit otomobil çalışma prensibi konusunda hibrit otomobiller nasıl çalışır bunu inceledik. Aynı zamanda hibrit otomobilin faydalarınıda gördük. Fakat hibrit otomobiller günümüzde biraz lükse kaçıyor diyebiliriz. Bunu dememizin sebebi açıkça söylemek gerekirse tabi ki fiyatları. Hibrit otomobil fiyatları 600 bin TL ile 100 bin TL arasında değişmektedir. En ucuz hibrit otomobil fiyatı ise Toyota Yaris hibrit Cool modeli. Bu modelin fiyatı 80 bin TL ile 100 bin TL arasında değişmektedir. Dolar kurunun değişmesi araba fiyatlarını da etkiliyor diyebiliriz. Bu yüzden bu söylediğimiz fiyatların sabit kalmaması normaldir.

Hibrit Otomobil Çalışma Prensibi konumuzda hibrit otomobiller nasıl çalışır ve neden hibrit otomobil sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir