Hipotermi Ne Demek ? Hipotermi Belirtileri ve Tedavisi

Hipotermi Ne Demek ? Hipotermi Belirtileri ve Tedavisi , kış aylarında dikkat edilmesi gereken kalp durmasına bile neden olabilen hipotermi hakkında detaylı bilgi

Paylaş

Hipotermi görülen kişilere zamanında müdahale edilmezse  kalp ritim bozukluğu, kalp yetersizliği ve hatta ani kalp durmasına neden olmaktadır. Bu kadar önemli olan hipotermi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ? Ölüme bile neden olabilen hipotermi ne demek ? Hipotermi belirtileri neler ? Hipotermi tedavisi nedir ? bu soruların cevaplarını biliyor musunuz ? Cevabınız hayır ise konumuzda sizlere hipotermi hakkında detaylı bir bilgi sunduk.

Hiptermi Nedir ?

Hipotermi vücut ısısının 35 derecenin altına inmesi anlamına gelmektedir. Soğuk havanın korkulan sonucudur.  Hipotermi  soğuk havada çok uzun süre korunmasız kalan kişilerde sık görülen bir sorundur.

Hipotermi yani Vücutta Isı Kaybı Nasıl Meydana Gelmektedir?

 • Suyun içinde uzun süre kalmak ısı kaybına sebep olamaktadır.
 • Dokunduğumuz yada temas halinde bulunduğumuz nesnelerin vücut ısımızdan daha düşük olması.
 • Ortam sıcaklığının vücut sıcaklığı olan 37C derecenin altında olması.
 • Soğuk havaya karşı uygun kıyafetlerle giyinmemek.
 • Vücudun terlemesi ve sıvı kaybı.

Hipotermiye Karşı Alınacak Önlemler

 • Isı kaybı  en baş ve boyunda gerçekleşmektedir.Isı kaybını  yüzde 50’si baş ve boyun bölgesinde gerçekleştiğinden soğuk havalarda mutlaka şapka, bere,atkı, kar maskesi kullanırak ağız ve burun kapatılmadır.
 • Baş ve boyun bölgesinin dışında ısı kaybı en çok el ve ayaklardan gerçekleşmektedir.Uzun süre dışarıda kalacak kişilerin dışarı çıkmadan önce eldivenlerini takmaları ve ısıyı geçirmeyen çoraplar, su geçirmeyen kaymayan ayakkabılar tercih etmelidirler.
 • Kayak yapan kişilerin hava şartlarına, yağış durumu ve hissedilen sıcaklığa göre rota değişikliği yapmalıdır. Izlenilecek rota konusunda  tesis veya yakın çevrelerine bilgi vermelidirler. Kişilerin yanında su bulundurması çok önemlidir.

Hipotermi Belirtileri Nelerdir?

Hipotermide süreç yavaş olarak gelişmektedir ve kişi bu durum farkına bile varmayabilir. Kişide uyku hali, konuşmasında ağırlaşma ve bozukluk, derin derin nefes alma ihtiyacı,  el ve ayak  hareketlerinde bozukluk kontrol zorluğu, davranışlarında bozukluk ve titreme hipoterminin en belirgin özelliğidir.

Hipotermini Semptomları ve İşaretleri Nelerdir?

1. Hafif Dereceli Hipotermi

 • 36-37 C  normal. Titremeler başlayabilir.
 • 36-35 C  üşüme hissi. Tüylerin diken diken olması. Ellerin dolaşması ve uyuşması. Titreme orta ve yüksek derecede olabilir.

2.Orta Dereceli Hipotermi

 • 35-34 C Titreme, yoğun, kas düzensizlikleri görünür hale gelir, hareket yavaşlar, takılarak yürüme gerçekleşir, hafif kafa karışıklığı, alarm durumu görülebilir Ayıklık testi uygulatın, eğer 1 metre düz çizgide yürüyemiyorsa, kişi hipotermi geçiriyordur.
 • 34 33 C Titremeler şiddetini artırarak devam eder. Kişide düşünme zorluğu, konuşma zorluğu ve unutkanlık ngörülmeye başlar. Büyük kas hareketlerinde zorluk, elleri kullanamama,konuşma zorluğu ve konuşmalarda tıkanıklık, depresyon.

3. İleri Dereceli Hipotermi

 • 33-30 C Titreme durur ve nefes alma zorluğu başlar, kas kasılmaları oldukça azdır. Yürüyemez, kafa karışıklığı, tutarsız ve mantıksız davranışlar gözlemlenir ve duruşu koruyup farkındaymış gibi görünebilir.
 • 30-27 C Kas sertliği (rijidite), uyuşukluk, yarı bilinç, diğerlerini fark edememe, nabız ve nefes alıp verme oranında azalma, olası kalp durması.
 • 27- 25 C Bilinç kaybı vardır. Kalp atışı ve nefes alıp vermede durma noktasındadır. Nabız hissedilmeyebilir.
 • 25-23 C Akciğer ödemi, kalp ve solunum durması, ölüm, ölüm bu sıcaklığa ulaşmadan da gerçekleşebilir.

Hipotermi Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Hipotermi bulguları konusunda uyanık olunması hayati önem taşımaktadır. Hipotermi belirtisi görülen kişi hemen 20 derece sıcaklığında bir odaya alınmalıdır. Üzerindeki  ıslak kıyafetler hemen çıkartılarak kuru kıyafetler giydirilmelidir ve bir battaniyeye sarılmalıdır. Sıcak sıvılar içirilmelidir. Vücut vücuda temas edilmelidir. Kuru kıyafetleri olan ve hipotermi geçirmeyen biriyle uyku tulumuna girmesinde büyük fayda vardır. Dış ısı kaynakları ile destek olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir