İkinci El Araba Nasıl Alınır ? En Faydalı Bilgiler

İkinci El Araba Nasıl Alınır ?  konumuzda ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ? ve ikinci el araba hangi ilden alınır ? sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş

İkinci El Araba Nasıl Alınır ?  konumuzda ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ? ve ikinci el araba hangi ilden alınır ? sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Yaşadığımız şu zaman da artık neredeyse her eve araba şart oldu diyebiliriz. Arabasız evde bir yere giderken büyük sıkıntılar yaşanabiliyor. Bir de kalabalık bir aileyseniz bu sorun iyice gün yüzüne çıkıyor. Toplu taşıma araçlarının kalabalık olması, hele birde kalabalık aileyseniz şehirler arası yolculuklarda çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Araba olduğu zaman rahat bir yolculuk oluyor bu yüzden her eve bir araba günümüzde şart gibi görünüyor.  Fakat sıfır araba fiyatları malum bu yüzden yine ülkemizin büyük kısmı ikinci el araba alımına yöneliyor. Ama ikinci el araba alımında mutlaka dikkat etmeliyiz ki sonradan pişman olmayalım. İşte ikinci el araba nasıl alınır sorusunun cevabı ;

Vergilerin sürekli artması sıfır arabaların fiyatlarını git gide artırıyor. Bu yüzden bir kısım vatandaşın sıfır araba almaya gücü yetmeyebiliyor ve ikinci el araba alıyor. Fakat ikinci el araba alımında çok dikkatli olmamız gerektiği de ortada. Satıcıların bir kısmı insanları kandırma yönünde olduğu için bu kişilere denk geldiğimiz zaman pişman olabiliriz. İkinci el araba alımından sonra pişman olmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken temel kurallar bulunuyor. Para kolay kazanılmıyor. Peki bu temel kurallar nelerdir ? Hep birlikte inceleyelim ;

Hibrit Otomobil Çalışma Prensibi konumuzda hibrit otomobiller hakkında faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

İkinci El Araba Nasıl Alınır ?

Öncelikle alacağınız arabayı kafanızda belirlediyseniz o arabanın piyasasını mutlaka araştırın. İlan sitelerini bir bir dolaşın ve iyi bir araştırma gerçekleştirin belirlediğiniz arabanın ortalama satış fiyatı ne kadar ise o fiyat aralığında araştırma yapın ki sizi kandırmaya çalışanlara yem olmayın. Peki arabayı buldunuz satıcı ile konuştunuz anlaştınız arabaya bakacaksınız. Eğer ki satıcı sizden telefonda kapora isterse kesinlikle yatırmayın.

İkinci El Araba Hangi İlden Alınır ?

Bu sorunun cevabı aslında çok göreceli. Kendi düşüncelerim ile sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım ama bu cevap kimine göre yanlış olabilir. Benim görüşüm nemi çok olan illerden ikinci el araba alınmaz. Nedeni ise arabanın boyasının zarar görmesi. Diğer illere göre nemi çok olan yerlerdeki arabaların boyaları daha çok zarar görmektedir. Bu da güneş yanığı nedenlerinden biridir. Bu yüzden nemi çok olan yerden araba alırsanız aracınızda güneş yanığı ile erken karşılaşabilirsiniz. Bu aracın modeli ve nemli ilde kaldığı süreye de bağlıdır bu yüzden bu maddelere de dikkat etmeniz gerekir.

İkinci El Araba Hangi İlden Alınır ? sorusunun cevabını bu konuda bulabilirsiniz. Aynı zamanda ikinci el araba alırken nelere dikkat etmelisiniz en faydalı bilgiler bu konuda

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Aracı bulduk adamla konuştuk kapora istemedi aracı görmeye gittiniz ne yapacaksınız ? Maddeler halinde sıralıyorum ;

  • Aracı incelemeye tanıdığınız bir usta varsa mutlaka onunla gidin. Yoksa bile tek başınıza gitmeyin çevrenizde illaki azda olsa anlayan biri vardır.
  • Aracı beğendiniz hemen alıyorum diye el sıkmayın. Güvendiğiniz ve ya bildiğiniz bir komputest merkezine götürün ve araca iyice bir baktırın. Satıcının dediği yere değil kendi bildiğiniz yere götürmenizi tavsiye ederim. Satıcı daha önceden komputest yaptırdıysa elinde raporları varsa bile yine de götürmenizi öneririm. O kadar para vereceksiniz komputest maksimum 150 Türk Lirası. Komputeste götürmeden mutlaka tramer kaydı, parça durumu gibi sorgulamalarınızı yapmayı da unutmayın.
  • Komputeste de istediğiniz sonucu aldınız arabayı almaya karar verdiniz satıcı sizden kapora istedi karşılığında kimlik ve ya ehliyet fotokopisini mutlaka alın derim. Sakın direk bütün parayı vermeyin. Vereceğiniz kaporada büyük miktarlar olmasın maksimum 100 Türk Lirası bırakmanız yeterlidir.
  • Arabanın devrini almadan bütün parayı karşı tarafa vermeyin. Noter de devri aldıktan sonra ruhsatı üzerinize geçirdikten sonra parayı teslime edebilirsiniz.

İkinci el araba nasıl alınır ? sorusunun cevabını kendi düşüncelerim ile paylaştım bu düşünceler kimlerine yanlış gelebilir. Sizinde düşünceleriniz varsa bunu aşağıdan yorumla belirtebilirsiniz.

İkinci El Araba Nasıl Alınır ?  konumuzda ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ? ve ikinci el araba hangi ilden alınır ? sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir