Kadın Sünneti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsanlık suçu olarak bilinen kadın sünneti nedir ? Kadın sünneti hakkında bilmeniz gerekenler bilgi sitesi en güncel bilgiler de

Paylaş

Günümüzde kadına yönelik yapılan her türlü şiddeti çok sık görüyoruz. Nasıl bir toplum haline geldik diye kendi kendimize hep soruyoruz. Kadına yönelik işlenen şiddetlere bir sürü örnek verebiliriz. Fakat bunların en ilginci Kadın Sünneti olsa gerek. Bu olay hiç bir tıbbi nedeni olmadan kadın üreme organlarının hepsinin ya da bir kısmının kesilmesi. Üstelik bu olay dini törenle yapılıyor. Kadın sünneti uygulamasına genellikle Afrika, Asya ve Orta Doğu ülkelerinde görülmektedir. Peki Kadın Sünneti Nedir ? Kadın Sünneti Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı konumuzda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dediğimiz gibi baktığımız zaman kadın sünneti genellikle Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinin bazılarında görülmektedir. Bu durum hiç bir sağlık nedeni olmaksızın dini törenler düzenlenerek uygulanmaktadır.

Kadın Sünneti Nedir ?

Kadınların cinsel organlarının (vajina) kenarlarında bulunan prepisyum, klitoris glansın yani bizim anlayacağımız şekilde küçük dudakların çıkarılması. Bu çıkarma işlemi iğne geçirilerek uyuşturulmadan yapıldığı söylenmekte ve çekilen acı tahmin edilemiyor. Bunun sebebi ise özel günlerde akıntının dışarı çıkabileceği küçük bir delik bırakılır ve kadınlar cinsel ilişkide zevk almaması sağlanır.

Tehlikeleri Nelerdir ?

Hiç bir sağlık sorunu aranmaksızın yapılan bu uygulama yapıldıktan sonra bir çok kadın sağlığı konusunda tehlikeler doğurmaktadır. Bunların en başında enfeksiyon gelir. Kadınlarda yapılan sünnet enfeksiyona yol açabilir ve ilerleyen durumlarda ölüme kadar götürebilir. Bunun yanında idrar çıkışında sorunlar, adet sorunları, hamile kalamama, doğum sırasında ölümler gibi bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Genital Sakatlama Olarak Görülmektedir

Kadın sünneti bir çok kuruluş tarafından genital sakatlama olarak tanımlanmaktadır. Kadınlar ve hatta kız çocukları üstünde yapılan bu uygulama insan hakları ihlali olarak tanımlanmaktadır.

Unicef 2013 yılında konu ile ilgili yaptığı bir araştırma sonrasında yayınladığı raporlarda 125 milyondan fazla kadının bu uygulamaya maruz kaldığını göstermektedir. En çok uygulanan ülkeler ise Mısır, Etiyopya, Nijerya, Sudan ve Kenya ile Burkina Faso. Somali’de kadın sünneti oranı %98’dir.

İnsanlık suçu olarak bilinen kadın sünneti nedir ? Kadın sünneti hakkında bilmeniz gerekenler bilgi sitesi en güncel bilgiler de

Avrupa’da Kadın Sünneti Konusunda Sıkıntılı

  • Amerika

Sadece Afrika ülkelerine yazdık ama geçmiş tarihe baktığımız zaman batı ülkelerinde de bu sıkıtı mevcut. Amerika’da uygulama 1996 yılında yasaklanmış fakat adli kontrol olmadığı için daha bir kişi bu suçlama ile mahkemeye çıkarılmış.

  • İngiltere

İngiltere içinde aynı sıkıntı hala gündemde diyebiliriz. Her yıl bazı gruplar genç kızları kadın sünnetine maruz bırakıyor. Baktığımız zaman bu uygulama 30 yıl önce yasaklanmış durumda ama bu konuyla ilgili daha bir suçlu bile yakalanmadı ve bu durum bazı azınlık gruplar tarafından hala devam etmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir