Katiplik Sınavı Nasıl Oluyor ? Katiplik Sınavı Detayları

Katiplik Sınavı Nasıl Oluyor ? Katiplik Sınavı Detayları adlı konumuzda katiplik sınavına girecekler için önemli detaylara ulaşabilirsiniz. Bilgi Sitesi

Paylaş

Günümüzde iş bulmak artık eskisi kadar kolay olmamaktadır. Hatta iş bulma konusunda yaşanan sorunlardan ve zorluklardan dolayı pek çok insan psikolojik olarak oldukça etkilenmektedir. Özellikle de kamuda iş bulmak bir yere atanabilmek için yüksek puanlar almanız gerekmektedir.  Ancak bazı meslek grupları vardır ki zorlukları olsa da da bu meslek gruplarının kendi sınavlarını kazanmak daha kolaydır. Bu meslek gruplarından biri olan katiplik bu özelliklere sahiptir. Peki katiplik sınavı için ne yapmanız gerekmekte ? Katiplik Sınavı Nasıl Oluyor bütün bu soruların cevapları detaylı şekilde konumuzda.

Katiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir ve Adaylar Sınavda Hangi Konulara Dikkat Etmeliler?

Katiplik sınavları Adalet Bakanlığı tarafından her yıl bir kaç kez yapılmaktadır. Bu sınavlara binler aday takılmakta ve ter dökmektedir. Peki bu sınava girecek olan adaylar sınav hakkında ne kadar bilgi sahibidir? Bu yazımızda sınava girecek olan adayların  dikkat etmesi gereken konuları ve kendilerine vereceğimiz tavsiyeleri sıralayalım.

Katiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bu sınav 3 dakikalık klavye üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada adaylar 3 dakika içinde hızlı bir biçimde en az  90 kelime yazmak zorundadırlar. Eğer istenilen süre içerisinde istenilen kadar kelime yazılmazsa adaylar başarısız sayılırlar. Adaylar, sınava başvuruda bulundukları merkezde  girmektedirler. Sınav süresi 3 dakikadır ve tek oturumda yapılmaktadır. Sınavda yazılması istenilen metinler ( yaklaşık 100 adet) Adalet Bakanlığı’nın kendi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Ancak bu metinlerden sadece bir tanesi sorulmaktadır. Sınava girerken mutlaka kimlik kartınızı ve sınav giriş belgenizi yanınızda bulundurmayı unutmayınız! Yoksa sınav salonuna alınmazsınız.

Katiplik Sınavına Girecek Adaylara Bazı Tavsiyeler

Adaylar kendileri için önceden belirledikleri klavye türü ile sınava girebileceklerdir. Ancak bazı adaylarda hangi klavye ile sınava girmeleri konusunda bir kafa karışıklığı olmaktadır. Bunun nedeni Q ve F klavye olmak üzere iki çeşit klavye bulunmaktadır. Q klavye “qwerty” olarak bilinen yabancı klavye iken F klavye öz be öz Türk klavyesi olmaktadır. Bu iki klavye üzerindeki harf dizilişleri birbirinden farklıdır. Q klavyedeki harf dizilişleri ingilizce diline göre karmaşık sıralanırken F klavyedeki harf dizilişleri Türk mühendisler tarafından Türkçe ses kurallarına uygun olarak sıralanmıştır. Yani F  klavye mühendislik bir  dizilişe sahiptir. F klavyede sesli harfler sol sessiz harf harfler sağ tarafa yerleştirilmiştir. Bizlerin katiplik sınavına girerek adaylara tavsiyesi F klavye ile sınava katılmaları olacaktır.

Ayrıca F klavyede on parmak öğrenmek Q klavyeye göre daha kolay ve hızlı olacaktır. Ancak yıllardır Q klavye kullanıyorsanız ve sınava da Q klavye ile hazırlanmış iseniz sınava da az kaldıysa Q  klavye ile sınava girmeniz en doğrusudur. Fakat sınava altı ay gibi bir süreniz varsa kesinlikle F klavyede on parmakla girmenizi tavsiye ediyoruz. F Klavye ile yarışmaya katılanlar hep daha hızlı olmuşlardır. F klavye kullanmak başlarda size zor gelebilir ama sakin vazgeçmeyin zamanla sevecek ve ona bağlanacaksınız.

 On Parmak F Klavyeyi Kendi Kendime Öğrenebilir miyim?

Şimdi sınava girecek adayların en çok merak ettiği sorular arasında F klavyeyi kendi kendime öğrenebilir miyim?  sorusu yer almaktadır. Bu soruya verilecek cevap  “ hayır” olacaktır. Çünkü yanlış vuruşlar ileride sizlerde karakteristik bir hal alacaktır. Mutlaka profesyonel bir yardım alın  yada halk eğitim merkezlerinde verilen klavye kurslarına katıl. Temel eğitimi  aldıktan sonra kısa sürede kendi kendinize çalışarak hızınıza hız katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir