Kurban Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kurban Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Kurban Bayramı önemi, bu konumuzda kurban bayramı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Kurban Bayramı dinimiz için en önemli günlerden biridir. Aslında dinimizden bütün günler önemlidir ama Kurban Bayramı önemi ve heyecanı daha bir farklı olur. Nedeni ise imkanı olanların kurban kesmesi imkanı olmayanlara yardım etmesi ve her yerde çok iyi ortamların iyilik, hoşgörü ve yardımlaşmanın çoğaldığı bir gün olmasıdır. Kurban Bayramı hakkında bu yazımızda bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Sizlerde Kurban Bayramı hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

İlk olarak Kurban Bayramı arife gününden bahsedelim. Kurban Bayramı arefesi neler yapılmalı, Kurban Bayramı arefesi önemi nedir ?

KURBAN BAYRAMI AREFESİ NE DEMEKTİR? AREFE GÜNÜ NELER YAPILIR?

 • Zilhicce ayının dokuzuncu gününe yani kurban bayramından bir gün öncesine arefe (arife) denir. Haccın farzlarından olan vakfeye durmak arefe günü yapılır. Arefe günü Arafat’ta öğle ve ikindi namazından sonra vakfeye durulur.
 • Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat’tan Müzdelife’ye gelirler. Arafat’ta hacılar arife günü  vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, Kur’an okumak gibi ibadetler yaparak geçirirler.
 • Arefe günün faziletlerini Peygamber efendimiz şöyle söylemiştir. “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” yine “Arefe günü tutulacak olan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahhları örtceği Allah’tan umulur”
 • Arefe günü sabah namazının farzından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazının farzına kadar 23 vakit farz namazlarının ardından selam verildikten sonra teşrik tekbiri getirilir.
 • Teşrik tekbiri : “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.”
 • Teşrik tekbirini kurban kesen ya da kesmeyen, yolcu olan ya da olmayan, ister cemaatle ister kendi kılan kadın erkeğin 23 vakit farz namazlarının ardından getirmesi gerekir.

Şimdi ise kurban ne demektir ? Kurbanın önemi nedir ? bunlardan bahsedelim ;

KURBAN NE DEMEKTİR ?

 • Kurban dini bir terim  olarak “ Allah’a ibadet için belirli vakitlerde ve belirli şartlara uygun hayvanı boğazlamak “ anlamına gelmektedir. Sözlük anlamı olarak kurban “ yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlayama vesile kılan şey” olarak söylenir.
 • Bütün dinlerde kurban ibadeti vardır fakat şekil ve amaç yönüyle farklılar bulunmaktadır. Kurban ibadeti hem toplumsal açıdan hem de ferdi açıdan bir faydası olan bir ibadettir. Kişi kurban keserek Allah’a boyun eğdiğini ve kulluk bilincinin farkında olduğunu göstermektedir. Toplumsal açıdan yakınlaşmak, birlik ve beraberlik duygusunu artırmaktadır.
 • Kurban birazda insanın içindeki cinayet duygusunu almaktadır. İnsanlar doğarken içlerinde öldürme hisleri ile doğarlar. Kurbanı kendinizin kesmesi bu yönden iyidir. İnsanlar içlerindeki öldürme hissiyatlarını kurban kesme ile köreltir. Kan aktığını görmek insanları rahatlatır bu yüzden kurban kesiminde kan akışını görmeniz tavsiye edilir.

Peki kurban keserken nelere dikkat etmeliyiz ? Kurban Nasıl Kesili ? biraz da bunlardan bahsedelim ;

KURBAN KESERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 • İlk olarak kurban kesecek kişinin kurban kesme işinde ehil olması gerekmektedir. Kurban edilecek hayvana eziyet ve işkence edilmemelidir.
 • Usulüne göre kurban kesimi yapmak için kurbanın nefes ve yemek borularıyla, iki atardamarlarından en az birisinin kesilmiş olması gerekmektedir. Bu  şekilde yapılacak olan kurban kesimlerinde hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur.
 • Hayvanın canının tamamen çıkmasına dikkat edilmeli ve ondan sonra başı gövdesinden ayrılmalıdır.
 • Kurban edilecek hayvanlar kesim yapılırken birbirlerine gösterilmemesi için ayrı bir özen gösterilmelidir.
 • Çevre temizliğine özen gösterilmelidir.

Her şey çok Kurban Bayramı en güzel yanlarından biride tatili uzun olması 🙂 Bu kurban bayramı tatili de tam 9 gün. Ve o tatil başladı.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLIYOR

Çalışanların uzun zamandır beklediği 9 günlük kurban bayramı tatili bugünden itibaren başlıyor. Herkesin merakla beklediği kurban bayramı tatilini 9 gün olacak mı soruları cevap buluyor. Bu bayramda kurban bayramını memleketinde geçirmek isteyenlere müjdeli haber geldi. Memleket hasreti çekenler bayramda sevdikleriyle birlikte olmak isteyenler yollara düştüler.

Kurban bayramı tatilini fırsat bilen herkes  planlar yapmaya başladılar. Kimi 9 günlük bayram tatilini tatile çıkarak değerlendirmeyi düşünürken kimileri de sevdikleriyle bayramlaşmak için yollara çıkacak.

Kurban Bayramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Kurban Bayramı önemi, bu konumuzda kurban bayramı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir