Kuzey Kore Hakkında İlginç Bilgiler

Kuzey Kore Hakkında İlginç Bilgiler adlı konuda yönetim şekli ve yaşantısıyla Kuzey Kore Hakkında Bilgiler bulabilirsiniz. Kuzey Kore hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları güncel bilgiler sitesinde.

Paylaş

Şimdi Kuzey Kore ülkesini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Kuzey Kore yönetim şekli olsun, işleyişi açısından olsun herkesin merakla takip ettiği ülkelerin başında geliyor. Asıl adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ülkede bir çok ilginç olaylar mevcut. 4 milyona yakın nüfusu olan ülke tek partili yönetim şekline sahip. Yani ülkede diktatörlük var diyebiliriz. Buda doğal olarak ülkede ilginç olaylara neden oluyor. İşte Kuzey Kore hakkında ilginç bilgiler.

Kuzey tek partili sistem ile yönetiliyor. Komünist bir ülke olan Kuzey Kore’de İşçi Partisi yönetime hakimdir. Ülke de tek parti İşçi Partisi’dir. Halk Meclisi ise 215 üyeden oluşur ve bu üyeler 4 sene de bir halk tarafından seçilir. Halk tarafından seçilen bu üyeler Başkanlık konseyini belirler ve bu konsey devlet başkanını belirler. Seçilen devlet başkanı ise maksimum 12 sene bu görevi yapabilir.

Kuzey Kore Hakkında Bilgiler

  • Ülkede devlet yanlısı yani sadece devlet başkanı Kim Jong-Un lehinde yayın yapan kanallar serbest. Yani sadece devlet kanalları. Üstelik ülkede satışa sunulacak televizyonlar sadece devlet kanallarını çekecek şekilde üretilmiş. Ülkede Güney Kore kanallarını izledikleri gerekçesi ile idam edilen insanlarda var. Sıkıyorsa izleyin izlenimi verilmiş.
  • Ülkede sigara içimi serbest evet ama sadece yerli sigara tüketimi serbest. Yabancı sigara kesinlikle yasak. Yerli sigaralara da yüksek oranda zam yapılıyor. Zengin kişiler rahatça sigara içebilir yani 🙂 Kim Jong-Un ülkesinde hastane açarken bile sigara içtiği de bu ilginç bilgiler arasına girebilir.
  • İnternet konusunda politikayı herkes biliyordur diye düşünüyorum. Evet Kuzey Kore’de internet kullanımı halka yasak. Sadece devlet bünyesinde yetkili kişiler kullanabiliyor. Buda Kwangmyong adı verilen bir ülke içi ağdan ibaret. Bunun nedeni ise diğer ülkelerde yaşanan olaylardan halkın etkilenmesi ve yönetime karşı zıt bir anlayışa girmeleri.
  • İnanış bakımından ülkenin çoğu ateist. Ülke de az sayıda protestanlık mezhebine tabi olan hristiyanlar da var. Fakat ülkede hristiyanlar çok baskı görüyor ve hristiyanların en çok baskıya maruz kaldığı ülkeler arasında Kuzey Kore ilk sırada.
  • İşte bu söyleyeceğimiz daha ilginç. Ülkede saç tıraşı sadece belli modellerde yapılıyor. Bu modeller kadınlar için 18 model, erkekler için de 10 farklı model olarak belirlenmiş. Durum şu berbere gidiyorsunuz bana 2 numaralı modeli yapar mısın 🙂
  • Ülke dışına çıkış için Kore İşçi Partisi üyesi olması ya da sayılı nüfusa sahip kişilerden olmalı. Aksi taktirde ülke dışına çıkma şansı yok diyebiliriz. Oldu ki bu şans yakalandı ve sıradan biri ülke dışına çıktı geri geldiğinde yetkililere pasaportu geri teslim etmek zorunda.
  • Yapılan şarkılar dahi devlet kontrolünde yapılıyor. Şarkı sözlerinde devletin övülmesi istenmektedir. Ülke de yabancı müzik dinlemek yasaktı fakat bu yasak son zamanlarda yok olacak gibi duruyor. Zira faşizme destek veren ve her konserine askeri üniforma ile çıkan Slovenyalı metal grubu Laiback Kuzey Kore’de konser vermiştir. Bu grup Kuzey Kore’de konser veren ilk yabancı grup olarak tarihe geçmiştir.
  • Tek partili yönetimden bahsetmiştik. Te partinin Kore İşçi Partisi olduğunu da söylemiştik. Oldu da bir grup, örgüt ve ya parti kurulması çabasına girildi sonucu idamdır.

Kuzey Kore hakkında ilginç bilgiler olarak karşımıza çıkanları sizlerle paylaştık. Görüyorsunuz ülkede tamamen diktatörlük hakim. Ülke başkanı kimse sahibi o oluyor. O ne derse o. Ülkede kural dışına çıkmak idama kadar gidebiliyor. Ülkemizin değerini bilmek gerek. Ülkemizde herkes söz hakkına sahip aslında. Bu yüzden değerini bilmek gerek. Herkese güncel bilgiler sitesi olarak bol özgür günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir