Nükleer Santral Ne İşe Yarar ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Nükleer Santral Ne İşe Yarar, Akkuyu nükleer santral hakkında bilgiler, nükleer santral faydaları ve zararları hakkında bilgiyi bu konuda detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Nükleer Santral Ne İşe Yarar, Akkuyu nükleer santral hakkında bilgiler, nükleer santral faydaları ve zararları hakkında bilgi bu konuda

Paylaş

Biliyorsunuz ülkemizde ilk defa bir nükleer santral kurulacak. Planları 2010 yılında başlayan temeli 2 Mayıs 2018 tarihinde atılan 2023 yılında devreye alınması beklenen akkuyu nükleer santral için ülkemiz ikiye bölündü diyebiliriz. Maliyeti 20 Milyar Dolar olan bu santral hakkında neler biliyoruz. Nükleer santral nedir ? Nükleer santral faydaları nedir ? Nükleer santral zararları nedir ? bu konuda hepsini sizler için açıkladım.

Nükleer Santral Nedir ?

Elektrik enerjisi üretmek ve ülkenin elektrik açığını kapatmak için kullanılan nükleer santral radyoaktif maddeleri yakıt olarak kullanmaktadır. Yakıtı radyoaktif maddeler olduğu için ülkemizi ikiye bölmüştür. Neden mi çünkü radyoaktif maddelerin yanması sonucu ortaya çıkan duman bütün canlılar için tehlike arz etmektedir. Üstelik geçmişe baktığımız zaman bir çok nükleer kazasıda meydana gelmiştir. Bu yüzden akkuyu nükleer santral ülkemizi ikiye bölmüştür.

Nükleer enerji ülkede elektrik kullanılan bütün alanlarda gereken elektrik enerjisini karşılamak için elektrik santrallerine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için yapılan santraller elektrik üretebilmek için yakıt olarak petrol, kömür, doğal gaz ve ya uranyum maddelerini kullanırlar.Dünya genelinde kullanılan enerji santrallerinin yüzde 17 si nükleer santraller ile karşılanmaktadır. Dünya’da 400 ü aşkın nükleer santral mevcuttur. Bunları çoğu tabi ki Amerika’da bulunuyor. Avrupa’da çoğu ülke enerjisini bu santraller ile karşılamaktadır.

Nükleer Santral Ne İşe Yarar ?

Diğer santraller petrol, doğal gaz, kömür gibi maddeler kullanarak çalışırken nükleer santral ise radyo aktif maddeler kullanarak çalışır. Bu madde ise uranyumdur. Nükleer santral ne işe yarar sorusunun cevabı ise uranyum bu santral ile parçalanarak enerji üretimi gerçekleştirir. Üç şekilde çalışma şekilleri vardır. Bunlar Kaynar sulu, basınç yardımı ile ağır su ile çalışan ve basınçlı suyun yapmış göstermiş olduğu reaktör ile çalışan.

Çalışma mantığı ise parçalanan uranyum büyük ölçüde enerji ortaya çıkarır. Fisyon* tepkimesine giren uranyum yüksek derecelerde ısı üretir. Bu ısı suyun buharlaşmasını sağlar ve oluşan buhar türbinlere iletilir. Buhar sayesinde türbinler döner ve şaft döner ve elektrik üretimi sağlanır. ( Elektriği kim buldu biliyor musunuz ? Linke tıklayarak konumuzu okuyabilirsiniz. )

Nükleer Santral Faydaları Nelerdir?

Faydası var mı diye soruları duyar gibi oldum. Tabi ki faydası vardır. Bunlardan en önemlisi ülkemizin dışarıdan enerji alımını en alt seviyeye indirecek olması. Üstelik yakıt enerjisi çok yoğun olacağı için Karbondioksit havaya karışmaz. Sera etkisi oluşturmayarak atmosfere zarar vermemesi de en önemli faydalarından bir tanesi. Bu üretimde kullanılan yakıtlar geri dönüşüm yapılarak tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Ülkemize kurulan santral modern olduğundan uranyum parçalanmasında oluşan nükleer reaksiyon çevreye zarar vermemesi için bir çok güvenlik önlemi alınır. Yani aslında bu santral ülkemize ekonomik ve bir çok alanda fayda sağlayacak diyebiliriz. Ama tabi ki zararları da var.

Nükleer Santral Zararları Nelerdir?

Nükleer Santral Zararları tabi ki vardır. Bunları size maddeler halinde sıralayacağım.

  • Radyo aktif kirlilik
  • Çernobil olayını bilmeyen yoktur. Kontrolsüz çalıştırılan santral bu tür facialara yol açabilir.
  • Modern olmasına ve üst düzey güvenlik önlemleri alınmasına rağmen insanlar ve bütün canlılar için tehlike arz eder.

Akkuyu Nükleer Santral

Planları yıllar öncesine dayanan ama 2010 yılında resmi adımların atıldığı ve 2018 yılının Mayıs ayında temeli atılan Akkuyu nükleer santrali 3 santralden oluşacaktır. Mersin ilinde Akkuyu bölgesinde yer alacak olan santrallerden sadece birinin inşaatı başlamıştır. Tabi ki nükleer santral deyince ülkemiz ikiye bölünmüş ve Mersin halkı bir ara ayaklanmıştı bile diyebiliriz. 2023 yılında devreye alınması beklenen santrali hakkında detayları her gelişmede buradan paylaşmaya devam edeceğim.

Ülkemizin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santral temeli atıldı. Akkuyu Nükleer Santral gelişmeleri ve haberlerine bu yazıda ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak baktığımız zaman ;

Evet ülkemizin elektrik açığınız kapatacak. Bu da ülkemizin ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacak. Burası doğru kimse inkar edemez. Ama işte aması var bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir