Öksürüğü Ne Geçirir, Öksürüğe Doğal Çözüm

Öksürüğü ne geçirir, öksürüğe doğal çözüm nedir kış aylarında en çok sorulan sorulardan öksürüğe kesin çözüm gibi öksürük nasıl geçer sorusunun cevabı bu konuda

Paylaş

Malum kış aylarındayız en çok başımızı ağrıtan durumlardan birisi de öksürük. Peki öksürüğe doğal çözüm var mıdır ? Öksürüğe ne iyi gelir ? Bu soruları hemen hemen çoğu kişiden duyar gibi oluyorum. Aslına bakarsanız öksürüğe kesin çözüm gibi bir şey sanırım imkansız. Öksürüğü kesen dua deyip buluyum pat öksürüğüm gitsin işi tabi ki Allah’a kalmış bir şey. Fakat öksürük nasıl geçer, öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğü ne geçirir sorularının arama motorlarında çok arandığının da farkındayız. Ben size araştırmalarımı ve annemin dediklerini bir bir aktarmaya çalışacağım.

Öksürük üst yolunum yolları hastalığının sebepleri arasında yer almakla birlikte pek çok hastalığında nedenleri arasında yer almaktadır. Öksürüğün tedavisinde ilk olarak öksürüğe sebep olan nedenin doğru bilinmesi gerekmektedir. Şimdi sizlere öksürüğün hangi anlamlara geldiğini ve öksürüğün nedenleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda öksürüğe neler  iyi gelmektedir onları paylaşalım.

Öksürük, balgamlı ve balgamsız ile kronik ve akut olmak üzere genelde iki  şekil sınıflandırılmaktadır. Balgamsız öksürük genelde kuru öksürük şeklinde olur ve boğazda bir gıcıklanma şeklinde olur. Öksürükle birlikle balgamda geliyorsa buna “prodüktif öksürük  “ denilmektedir. Eğer öksürük 3 hafta ve üzerinde devam ederse bu kronik öksürük olarak değerlendirilmektedir.  Kronik öksürükler bazen senelerce devam etmektedir. Akut öksürük enfeksiyonları nezle, sinüzit, farenjit, akciğere yabancı cisimlerin kaçmasıyla oluşur.

Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

 • Sigara kullanmak öksürüğe sebep olur mu?

Sigara kullanan insanların zamanla  bronşları balgam üretmeye başlamaktadır. Bu durumun sürekliliği devam ederse öksürük artar ve kronik hale gelebilir. Böyle durumla karşılaşan insanlar öksürük şikayetlerini sigaraya bağlayarak önemsemez ve ciddiye almazlar. Balgam  görülen kan  ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kişiler balgamda kan görene kadar beklemektedirler bunun sonucunda hastalığın teşhisi gecikmektedir. Öksürük nedenlerinizi ciddiye alın ve mutlaka bir doktora başvurun!

 • Geniz Akıntısı Öksürüğe Sebep Olur mu?

Geniz akıntısının içindeki bazı iltihaplı maddeler boğazı tahriş edebilir ve özellikle de geceleri daha belirginleşen öksürüklere neden olabilir. Uzun süreli öksürüklerin en belirgin nedenleri arasında geniz akıntısı yer almaktadır. Ayrıca aşırı geniz akıntısı boğaz ağrısına ve ses kısıklığına neden olmaktadır.

 • Akciğer Kanserinin Öksürükle Bağlantısı  Var mıdır?

Öksürük basit bir  üst yolunu yolu hastalığı olabileceği gibi akciğer kanseriyle bağlantısı olabilir. Bu neden dolayı uzun süreli öksürüğü olan kişiler göğüs hastalıkları uzmanına mutlaka başvurmalıdırlar.

 • Astım Ve KOAH Öksürüğe Sebep Olur mu?

3 haftadan daha uzun süren kronik öksürük astım ve KOAH gibi ciddi ve kronik devam eden hastalıkları akla getirmektedir. Bunla birlikte öksürüğe eşlik eden ateş, terleme, kilo kaybı  gibi belirtiler verem hastalığına işaret etmektedir.

 • Bazı İlaçlar Öksürüğe Sebep Olur mu?

Özellikle bazı tansiyon ilaçları kişilerde öksürüğe sebep olabilir. Bu ilaçları kullan hastaların %10 ve 20’sinde inatçı öksürük görülmektedir.

 • Triot Bezi İltihabı Öksürük Yapabilir mi?

Çok sık rastlanmasa da triot bezi iltihabı öksürüğe neden olabilir. Bu öksürük hırıltılı bir seyir gösterir. Tedavi ile geriler.

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Öksürüğe karşı yapılabilecek doğal çözümler nelerdir ? Uzmanlar ve tabi ki annelerden öğrendiğimiz kadarı sizlere öksürüğün kesin çözümü olmasa da kısa sürede geçmesini sağlayacak bir kaç bilgi sunacağım. Öksürük dediğiniz zaten kesin çözümü olan bir şey yok sanırım. Ya ben bugün öksürdüm dur bi şunu yapıyım da yarın kesilsin deyip kesileni çok nadir görmüşüzdür. Fakat aşağıda verdiğimiz öneriler sizleri biraz da hızlı öksürükten kurtarabilir.

 • Karabiber çayı

Karabiber, balgam ve dolaşımı hareketlendirdiği için öksürüğü tamamen yatıştırmaktadır.

Hazırlanışı :

Taze çekilmiş karabiber iki yemek kaşığı bal bir fincan kaynar suyla demlenir. Balgamlı halde gelen öksürüğe iyi gelmektedir.

 • Öksürüğe karşı bal- kekik

Bal- kekik karışımı üst solunum yolları enfeksiyonuna ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Kekik yaprağı  ispatlanmış bir öksürük ilacı olarak bilinmektedir.

 • Öksürüğe karşı limon- karabiber- tuz

Limonu ikiye bölerek limonun üzerine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyebilirsiniz. Öksürük için ideal bir yiyecektir.

 • Öksürüğe karşı ılık süt ve bal

Boğazınızda gıcıklanma ve öksürük varsa ılık süte bal katarak içerseniz iyi gelecektir.

Evet aslında daha fazla şey var ama bunlar en temel ve iyi geldiği kanıtlanmış kesin şeyler. Fakat bu öksürük sizi zorlayacak şekilde bir öksürük ise siz siz olun kesinlikle bir doktora görünün. Bunlar faydalı olabilir evet ama doktor değiliz sonuçta sadece öneri yapıyoruz ama işin sonu kötü de olabilir bu yüzden doktora görünmeniz sağlınız açısından daha faydalı olacaktır. Hepinize sağlıklı yaşamlar. Allah’a emanet olun.

Öksürüğü ne geçirir, öksürüğe doğal çözüm nedir kış aylarında en çok sorulan sorulardan öksürüğe kesin çözüm gibi öksürük nasıl geçer sorusunun cevabı bu konuda

 1. Engin ALtan dedi ki:

  öksürük ile ilgili küçük kızımı doktora götürdüm. hastalık geçirmemişti. Sadece saçma sapan bir burun akıntısı vardı. Doktor kontrolleri bitirdikten sonra bize alerjik bir burun akıntısı ve bu burun akıntısına bağlı öksürük nöbetleri var dedi.
  Alerjik akıntılar zamanla astım-bronşit gibi bir hastalığa çevirebilir dedi. Size öksürük için bir astım ilacı vereceğim. Bu şurup akşamalrı kullanmanız için. bir de çiğneme tableti verdi. 2 günde öksirik kesildi. doktorunuzun teşhisi ve tedavi yöntemine güvenin. her ne kadar çocuklarımıza ne kadar az ilaç verirsek, doğal beslersek, iyi bakarsak o kadar iyi. ama hasta da oldular mı doktorumuzun tedavisine de güvenmek gerekiyor.
  Bol su tüketmek, vücudu susuz bırakmamak her tedavinin esas maddesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir