Piyasa Nedir ? Piyasa Çeşitleri Nelerdir ?

Günün en merak edilen konusu olarak Piyasa Nedir ? Piyasa Çeşitleri Nelerdir ? sorularının cevaplarını bu konuda bulabilirsiniz.

Paylaş

Günün en merak edilen konusu olarak kendi işini yapmak isteyenler ve yeni ürün alacakların sürekli araştırma içinde oldukları piyasa nedir ? piyasa çeşitleri nelerdir ? sorularının cevapları. Bizde yeni iş kuracaklar ve piyasayı takip etme konusunda nasıl adım izleyeceklerini bilmeyenler için kısaca bu konuya değinmek istedik. Piyasa hakkında bilmeniz gereken önemli noktaları sizler için araştırdık ve sizlere sunduk.

Piyasa Nedir ?

Piyasa aslında ticaretin döndüğü bir ortam. Piyasa ticaret yapanların ve ya yapmak isteyenlerin çok sıkı takip etmesi gereken bir düzendir. Piyasa denince akla gelen ilk şey bunlar piyasa malı abi,abla sözleri sizinde kulaklarınızda çınlıyor olmalı. İşte bu piyasa dediğimiz alıcılar ve satıcılar için ortak bir mekan. Alıcılar piyasayı ucuz ürün bulmak için satıcılarda piyasayı en çok hangi üründen kar ederim, en çok hangi ürün satıyor amacı ile kullanırlar.Piyasa için önemli merkezler vardır bunlarda üretici ülkelerdir. Piyasa da bir çok şeyi bu ülkeler belirler. Piyasa çeşitleri de vardır. Bu çeşitler de ürünleri kategori eder.

Piyasa Çeşitleri

Piyasa sadece piyasa diye adlandırılmıyor. Bir çok çeşidi vardır. Hangi alanda ticaret yapmak istiyorsanız  o alanı ilgilendiren piyasa türünü iyi takip etmeniz gerekir. Nedeni zaten belli o piyasada en çok para kazandıran ürün en çok para kazandıran şey nedir ? Onu bulmanız gerekmekte.

Döviz Piyasası

En çok duyduğumuz piyasa çeşidi tabi ki döviz piyasası. Ticaret yapmak isteyeni doğrudan etkileyen döviz piyasası çoğu alıcıyı ve satıcıyı üzebiliyor. Bu üzme yorumunu şuan ki döviz piyasasını (dolar fiyatları) göz önünde bulundurarak yazdım. Döviz piyasası devlet tarafından belirlenir fakat bazı durumlarda devlet tarafından belirlenemeyebilir. Bu durumlarda döviz piyasası taleplere göre değişiklik gösterir. Eğer dolar alıp satacaksanız ve ya döviz işi ile uğraşacak iseniz bu döviz piyasasını çok sıkı takip etmeniz gerekiyor. Canlı Döviz Kurları sayfamızdan döviz kurlarını canlı olarak takip edebilirsiniz.

Üretim Piyasası ( Kaynak Piyasası )

Adından da belli olacağı gibi üretim piyasası daha çok kaynak piyasası olarak adlandırılan piyasa üreticiler için düzenlenen piyasadır. Bu piyasa daha çok çiftçiler ve üretim yapan herkesi ilgilendiren piyasa kurumudur. Çiftçiler üretim yaparken üretilen ürünün piyasasına bakarak ve mevsimine göre üretim yaparak daha çok kar elde etmek için bu piyasayı takip eder. Bu piyasanın alıcısı büyük oranla firmalardır. Firmalarda piyasada en ucuz ürün hangisi ise onu takip eder ve o üreticiden ürünü satın alır.

Ürün Piyasası

İşte en önemli ve en çok takip edilen piyasa. Firmalar üretim piyasasından satın aldıklarını ürüne çevirir ve ya direk satışa sunar. Bu direk bizlere geldiği için doğal olarak en çok takip edilen piyasa konumundadır. Örneğin bir süt üreticisi sütünü üretir ve süt firmasına satar. Süt firması da sütü işler paketler ve satışa hazır hale getirir. Bizde mağaza ve marketlerde en ucuz süt hangisi diye araştırarak en ucuzunu alırız. Bu araştırma sürecinde aslında bütün süt yani ürün piyasasını araştırmış oluruz. Bu şuan son kullanıcı olarak satın aldığımız bütün ürünler için geçerli. Eğer ticaret yani esnaflık yapmak istiyorsanız bu piyasayı avucunuzun içi gibi bilmeniz gerekmektedir.

NOT: Bir işe girmeden önce o işin piyasasını mutlaka araştırın. Bu sizin yararınıza olacaktır. Direk bu işi yapacağım diyerek bir işe girmeniz ve o işin piyasası hakkında bir bilginizin olmaması sizi kısa sürede hüsrana uğratabilir. Herkese bol kazançlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir