Sınav Dönemleri Sınav Korkusu Nasıl Atlatılır ?

Sınav dönemlerinde en büyük sıkıntı olan sınav korkusu nasıl atlatılır sorusuna uzmanlar tarafından verilen cevap. Sınav korkusu ile sınava girmeyin

Paylaş

Sınav dönemleri yaklaştıkça sınava girecekler için sınav korkusu daha doğrusu insan içinde bir kaygı başlar. Fakat sınav kaygısı sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Sınav dönemlerinin yaklaştığı bu tarihlerde daha da çoğalan sınav korkusu nasıl atlatılır ? Uzmanlar bu konularda nasıl önerilerde ve tavsiyelerde bulunuyor. Uzmanların verdiği sınav korkusu nasıl atlatılır tavsiyeleri bu konumuzda.

Sınav korkusu aslında atılması çok kolay bir durumdur. Sınav korkusunun belli nedenleri vardır. Zaten bu nedenlere çözüm üretildiği zaman ortada ne sınav kaygısı nede korkusu kalacaktır. Bu nedenler zaten bilindiği için çözümleri de kolaydır. Öncelikle sınav korkusu yaşamamanız kendinizi rahatlatın sakin olun evet sınavla belki hayatınız değişebilir ama dünyanın sonu olmadığını düşünün. Aile baskıları sizleri sıkabilir evet ama siz sakin olun ve uzmanların verdiği önerileri okuyarak sınav korkusunu ve kaygısını üzerinizden atın.

Uzmanların Verdiği Sınav Korkusu Nasıl Atlatılır Önerileri

Konuyu fazla uzatmadan sınava girecekler için sınav korkusu nasıl geçer önerilerini sizlerle paylaşalım.

  • Sınava İyi Hazırlanırsanız Sınav Korkusu Olmaz

İlk olarak bu maddeyi yazdık. Nedeni şu ki bütün uzmanlar öneriyor bunu. Bizim görüşümüzde zaten sınava iyi hazırlanırsanız kendinizi hazır hissedeceğiniz için böyle bir korkunuz olmayacak. Sınava hazır gideceğiniz için kendinize güveniniz olacak ve hiç bir korkunuz olmadan sınava rahat girebilirsiniz.

  • Olumsuz Düşüncelere Olumlu Yöne Çevirin

Gireceğiniz sınav için başaramam, yapamam gibi olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın ve başarırım çalışırsam yaparım diyerek kendinizi adapte edin. Bu sayede çalışma hırsınızı artırın ve ilk madde de yazdığımız sınava iyi hazırlanma maddesini yerine getirin. Olumsuz düşünce ile sınava hazırlanırsanız aklınız hep başaramam yönünde olacağı için başarma oranınız çok düşer.

  • Stres Yapmayın

Aile baskıları evet size stres yaptırabilir. Fakat bu stres sizi başarıya değil başarısızlığa sürükler. Yukarıda yazdığımız olumsuz düşünce maddesine sürükler. Bu yüzden bu tür aile baskılarında stres yapmayın. Sadece aile baskısı değil kendi kendinize yaptığınız stres dende kurtulmaya çalışın. Bu konuda gerekirse doktordan destek alın. Rahat bir şekilde sınava hazırlanmanız size her zaman artı katacaktır.

  • Kendinizi Deneyin

Sınava hazırlanırken gireceğiniz sınav hakkında yayınlanan deneme sınavları ile kendinizi deneyin. Fakat bunu ilk başlarda değil hazırlık aşamalarının ortalarında deneyin. Ve hangi konuları bitirdiyseniz o konularda kendinizi deneyin. İyi bir hazırlık yaptıysanız zaten bu denemelerde yüksek aldığınızı görecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

  • Sağlıklı Yaşam En Önemli Maddelerden Birisi

Bunu herkes biliyordur diye düşünüyorum. Sağlıklı uyku düzeni, sağlıklı beslenme ve bir sürü şey. Sağlıklı yaşam sınav hazırlıklarında en önemli maddelerin başında gelebilir. Sınava hazırlık sürecinde sağlıklı yaşama ne kadar uyum sağlarsanız sınav hazırlık süreciniz o kadar verimli geçer.

Not : Bazı sitelerde aynı konuları araştırarak onlarda da bilgi alıyoruz fakat bu yazıyı yazarken çok sitede sınav öncesi kafa dağıtın dendiğini gördük. Biz bunu önermiyoruz daha doğrusu bizim uzmanımız bu konuda o siteler ile hem fikir değil. Bizde buna katılıyoruz nedeni ise kafa dağıtmak kafanızda her şeyi unutmanıza neden olabilir. Bizce bırakın kafa dağıtmayı tam hazır halde sınava girin çıkınca rahat rahat başarma duygusu ile rahat rahat dağıtırsınız kafanızı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir