Doğru Seo Çalışması, Site İçi Seo Optimizasyon Detayları

Doğru Seo Çalışması, iç seo çalışması ile başlar. Bu konuda başarılı seo faktörleri ve site içi seo optimizasyon hakkında bilgi sahibi olun

Paylaş

Web sitesi sahipleri için en önemli kural tabi ki doğru seo çalışması. Başarılı seo faktörleri nelerdir ? Doğru seo çalışması yapılmayan web siteleri arama motorlarında üst sıralara gelemeyeceği için sadece açıldığı ile kalmaktadır. Site içi optimizasyon rehberi ile sizde sitelerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz. Sadece özgün yazı girmekle sitenize ziyaretçi çekmeniz mümkün evet ama doğru seo çalışması ile sitenizi milyonlara ziyaret ettirmeniz de mümkün. Bu yüzden doğru seo çalışması çok önemlidir. Doğru seo çalışması nasıl yapılır konumuzdan detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu konumuzda site içi seo çalışması hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Diğer konumuzda ise dış seo hakkında bilgi vereceğiz.

Evet bir web sitesi açtınız ve amacınız para kazanmaksa siteniz için özenli bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Bunların başında tabi ki özgün yazı gelmektedir. Çünkü şuanda bahsedeceğim doğru seo için özgün içerik çok önemlidir. Sitenizden gelir elde etmek istiyorsanız arama motorları (google, bing, yandex) sıralamalarında sitenizin üst sıralarda çıkması gerekmektedir. Bu sizin sitenizin bir çok kişi tarafından ziyaret edilmesi bu ziyaretler sayesinde sitenizin reklamlardan çok gelir kazanması demektir. Arama motorlarında sitenizi üst sıralarda çıkarmak için yaptığınız çalışmalara ise seo çalışması denir. Fakat seo çalışması doğru yapılırsa işe yarar. Eğer bilinçsiz bir seo çalışması yapılırsa siteniz tam aksine çok kötü durumlara gelebilir.

Doğru Seo Çalışması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seo çalışmasının temeli site içerisinde yapacağınız ayarlamalardan geçmektedir. Site içerisinde yaptığınız seo ayarları ne kadar düzgün ve doğru olursa sitenizin arama motorlarında yükselmesi o kadar kolay olacaktır. Bizde temelden doğru seo çalışmaları konumuza temelden yani site içi seo kısmından başlayacağız.

Site İçi Seo Ayarları Nasıl Yapılmalı

Sitenizde iç seo ayarları sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması adına temel adımdır. Nedeni ise arama motorları her içerik girdiğinizde sitenizi ziyaret eder ve bu yaptığınız düzenlemelere göre sitenize değer katar. Buda sizin sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlar. Peki site için seo ayarları yapılırken nelere dikkat edilmeli ve nasıl yapılmalı ?

 • Seo Uyumlu Yazı Başlıkları ve Seo Uyumlu Açıklama

İlk adım site başlığınız ve yazı başlıklarının seo uyumlu olması site içi seo da kesinlikle ilk adımdır. Örneğin bilgisayartamircisi.com sitesinde Bilgisayar Tamircisi kelimesinde üst sıralarda çıkmanız için ana sayfa başlığınızda mutlaka Bilgisayar Tamircisi kelimesi geçmesi lazım. Yazdığınız yazılara örnek vermek gerekirse bilgisayartamircisi.com sitesine İstanbul Teknik Servis hakkında içerik giriyoruz. Bu yazımızın başlığında İstanbul Teknik Servis geçmesi lazım ki arama motorları İstanbul teknik servis aramalarında sizi üst sıraya çıkarsın. Size aşağıda iki örnek resim gösteriyorum. Bu iki resimde hem seo uyumlu başlık hemde seo uyumlu açıklama örneğini görebilirsiniz.

Doğru seo çalışması nasıl yapılır konumuzda en önemli madde seo uyumlu başlıklar hakkında detaylı bilgi

 • URL Yapısını Seo’ya Uygun Hale Getirme

Sitenizde hangi yazılımı kullanırsanız kullanın url yapısının mutlaka seo kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bu sizin için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Seo’ya uygun URL yapısı nasıl olmalıdır sorunun cevabı ise ;

Öncelikle arama motorlarının robotları içeriğinize geldiği zaman ilk baktığı nokta url dir. Url olarak kullandığınız ilk 4 kelime çok büyük önem arz ediyor. Yani URL belirlerken ilk dört kelimesini mutlaka anahtar kelimeniz olarak ayarlamalısınız. Buna da örnek verecek olursak ;

 • enguncelbilgiler.com/p=1462 > YANLIŞ
 • enguncelbilgiler.com/12/8/18/SEO/dogru-seo-calismasi-nasil-yapilir > YANLIŞ
 • enguncelbilgiler.com/web-tasarim/seo/dogru-seo-calismasi-nasil-yapilir  >DOĞRU ama bazı yazılarda çok uzun oluyor
 • enguncelbilgiler.com/dogru-seo-calismasi-nasil-yapilir > DOĞRU bu seçeneği tercih etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kesinlikle tavsiye ettiğim url yapısında gördüğünüz gibi hem anahtar kelimeniz ön planda hemde kısa olduğu için arama motorları gözünde ön planda olacaktır. Url yapısı hakkında söylemem gerekenler bu kadar. Şimdi gelelim diğer seçeneğe.

 • Seo Uyumlu İçerikler Üretmek

Seo uyumlu başlık ve url yapımız tamam ama içerik oluştururken de seo uyumlu içerikler olmasına dikkat etmeliyiz. Peki seo uyumlu içerik nasıl oluşturulur ? Seo uyumlu yazı dediğimiz zaman ilk başta olması gereken tabi ki özgünlük. Özgün içerik neden bu kadar önemli diyorsanız seo için özgün içerik adlı konumuza göz atabilirsiniz. Sonrasında hazırladığınız yazının mutlaka başlığınız ve anahtar kelimeni ile uyumlu olması. Örnek veriyorum Windows 10 Şifre Bulma Programı hakkında bir makale hazırlıyorsunuz. Başlığınız ve anahtar kelimeniz Windows 10 Şifre Bulma Programı. URL yapınızda bilgisayartamircisi.com/windows-10-sifre-bulma-programi-lazesoft bu. İçeriğinizi hazırlarken ilk paragrafta mutlaka “Windows 10 Şifre Bulma Programı” geçirmeye özen gösterin ki Arama Motorları robotları tarafından anahtar kelimeniz algılansın.

Yazı içlerinde yeni başlıklar yapmaya özen gösterin. Yine aynı konu üzerinden örnek verecek olursak. İlk paragrafı açıklayıcı bir şekilde yazdınız. Sonrasına ise yeni bir başlık oluşturarak örneğin “Windows 10 Şifre Kırma Programı Lazesoft Nasıl Kullanılır ?” gibi yazı içerisinde farklı başlıklar oluşturarak anahtar kelimenizi ve yazınızı güçlendirebilirsiniz.

Yazınızın uzun, anlaşılır ve net bir şekilde olmasına dikkat edin. Konuyu açıp haber sitelerinde ki gibi saçma sapan şeylerden sonra konu içeriğine geçerseniz sitenizi ziyaret edenleri hemen kaybetme oranınız çok yüksektir. Buda seo açısından olumsuz etki gösterir.

 • Yazı İçi Görsel Kullanımları Çok Önemli

Yazılarınız içerisinde konuyla alakalı resimler kullanmanız yazınızı ziyaret eden kişilerin sitenizde daha fazla kalmasını sağlamakla birlikte arama motorlarında yükselmenizi etkileyecektir. Özellikle resimli anlatımlar videolu anlatımlar sunarsanız bu siteniz için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Fakat resim eklerken bir kaç şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar ;

 1. Resim seçilirken özgün olması ki çok zor bunu yerine seçtiğiniz resmi yeniden boyutlandırarak ve şekillendirerek özgün hal getirilmesi
 2. Resim adlarının yazı ile alakalı olması da çok önemli. ( /asedde10.png bu yanlış olan /windows10-sifre-kirma.png bu doğru olan )
 3. Resim başlığının olması (Anahtar Kelimeniz )
 4. Resim açıklamasının olması ( Açıklayıcı ve içerisinde anahtar kelimeniz geçen )
 • Sitenin Yüklenme Hızını Artırma

En önemli konulardan bir tanesi. Sitenizin yüklenme hızı. Sitenizin açılma süresi de seo için en önemli konulardan bir tanesi. Nedeni insanlar artık hızlı internet kullanıyor. Siteniz yavaş açılırsa beklemezler ve anında geri çıkarlar. Bu da sitenizin arama motorunda itibar kaybetmesine neden olur. Siteniz 3 saniyenin altında ne kadar hızlı açılırsa arama motorları tarafından o kadar sevilir ve el üstünde tutulur.

Peki sitenin hızlı açılmasını nasıl sağlarsınız ?

 1. Kullandığınız yazılımın boyutunun büyük olmaması
 2. Eğer wordpress kullanıyorsanız tema özelliklerinin mutlaka hızlı olması
 3. Sitenizde kullandığınız resimlerin boyutlarının mutlaka optimize edilmesi.
 4. Kullandığınız hosting firmasının kalitesi de bu konuda çok önemlidir.

Stenin hız testini gtmetrix.com adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Site Hız Testi nasıl yapılır sorusunun cevabı gmetrix.com adresinden yapabilirsiniz

Site içi seo hakkında temel bilgileri sizlerle paylaştık. İnternette bir çok bilgi görebilirsiniz fakat en temelleri bunlardır. Herkes konusunu uzatmak için bir çok madde ekleyebilir. Ama ben temel olanları anlatmayı tercih ettim. Sizlerde bu konuya ekleme yapmak isterseniz yorum kısmından ekleme yapabilirsiniz. Bu paylaşımları isimlerinizle seve seve konuma eklerim. Herkese iyi günler dilerim.

Seo hakkında yayınladığımız konular kısım kısım yayınlanacaktır. Devamını SEO kategorisinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir