Tansiyonu Olanlar Bu Yiyeceklere Dikkat Etmeli

Tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken besinler nelerdir ? Tansiyon yükselten besinler için uzman önerileri. Tansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekenler

Paylaş

Tansiyon hastalığı artık ülkemizde orta yaşlı hemen hemen herkeste görülen bir hastalık haline geldi. Bunun nedenleri ise sağlıklı beslenmeme olarak gösterilebilir. Sağlıklı olduğumuz yaşlarda kendimize bakmadığımız için yaşımız ilerledikçe doğal olarak bu tür hastalıklar karşımıza çıkabiliyor. En çok karşılaştığımız ise tabi ki tansiyon hastalığı. Öyle ki artık hemen hemen herkesin evinde tansiyon ölçme aleti bile var. Tansiyon hastalığı başladıktan sonra sağlıklı yaşlarda dikkat etmediğiniz gibi yine beslenmenize dikkat etmezseniz bu hastalık size huzur vermeyecektir. Tansiyon hastalarının genel anlamda beslenmelerine dikkat etmeleri lazım evet ama önemli olarak tansiyon hastaları bu yiyeceklere karşı dikkat etmelidir. Tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken besinler için uzmanların yaptığı öneriler.

Tansiyon hastalığı aslında göründüğü gibi çok basit bir hastalı değildir. İlk başlarda basit gibi görünse de ilerleyen zamanlarda çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Hatta ilerleyen zamanlar da tansiyon hastalığı felç, kalp krizi sonucu ölüm gibi çok kötü sonuçlara da neden olabilmektedir. Bu yüzden tansiyon hastaları için beslenme çok önemlidir ve tükettikleri besinlere daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzmanlar tansiyon yükselmesine neden olan en etkin besinler ;

Tansiyon Yükselmesine Neden Olan Besinler

Çok kötü sonuçlara davetiye çıkarabilen tansiyon yükselmesine önlem almak için doktorunuzun size vermiş olduğu beslenme reçetesine mutlaka uymanız gerekmektedir. Sağlıklı yaşlarınızda dikkat etmediğiniz bu beslenme olayı ilerleyen zamanlarda sizi çok daha zorlayacaktır. İşte doktorların ve uzmanların genel tansiyon yükselmesine engel olmak için önerdikleri beslenme ;

  • tuz

Tuz bunu bilmeyen yoktur. Tuz tansiyonu tavan yaptırabilir. Tuzlu gıdalardan kesinlikle uzak durmanı gerekmekte. Günde tüketeceğiniz 3-4 gram tuz size yetecektir fazlası ise tansiyon yükselmesine neden olur. Tuz dediğimiz zaman sadece beyaz yemek tuzu değil bütün tuz çeşitleri tansiyonu etkilemektedir. Örneğin maden sularında bulunan bazı bileşenler de tuz içerdiği için tansiyonu tetikler.

  • et ve et ürünleri tansiyonu yükseltir

Et ve et ürünlerinin tansiyonu yükseltmesinin sebebi yine yukarıda ki madde tuzdan kaynaklıdır. Et ve et ürünlerinde örneğin sucuk, pastırma, salam gibi ürünlerde tuz miktarı tansiyon hastalarına göre biraz fazladır bu yüzden et ve et ürünleri tüketirken de dikkatli olmanız gerekmektedir.

  • şeker

Tuzdan sonra en çok kullandığımız şeker de tansiyonunuzu yükseltmenize neden olabilir. Siz sağlıklı yaşlarınızda kendinize dikkat etmediniz ilerleyen zamanlarda çıkan tansiyon hayatınızı bir anda değiştirebilir tuz şeker artık sizin için belkide hiç yiyemiyeceğiniz besinler haline gelir.

  • alkol

Şimdi diyeceksiniz ya alkol damarı genişletir kan akışını hızlandırır tansiyonun düşmesine neden olur. Evet doğru ama karaciğerinizi zamanla tüketeceği için ilerleyen zamanlarda tansiyon hastalığınızın daha ilerlemesine neden olur.,

  • Sonuç Olarak Değerlendirecek Olursak ;

Tansiyon hastalarının mutlaka doktorlarının verdiği diyet listesine uyması ve yukarıda uzmanlar tarafından önerilen çok tuzlu ve çok şekerli besinlerden uzak durmalı.

Sizin genç yaşlarınızda yani sağlıklı dönemlerinizde beslenmenize ve sağlınıza dikkat etmemeniz ilerleyen dönemlerde daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Tansiyon hastalığı da bunlardan birisi. Tansiyon hastalığına yakalandığınız zaman bütün besin dengeniz değişiyor tad aldığınız hiç bir şeyi yiyemez hale geliyorsunuz. Bu yüzden kendinize sağlıklı dönemlerinizde iyi bakın ve ilerleyen dönemlerde bu durumlara düşmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir