Tokofobi Doğum Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tokofobi Doğum Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı konumuzda tokofobi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilgi Sitesi

Paylaş

Günümüzde artık bütün anne adayları sezeryanın artık  anne ve bebek için faydalı olmadığının farkında, ama yinede normal doğumdan korkmaya devam ediyoruz değil mi? Doğum korkusunu azaltmak  için doğum anına değil annenin bebeğine kavuşma ve onu kucağına alma anına odaklanması gerekmektedir.

Ayrıca dünyada pek çok kadının doğum yaptığını ve üstelikte tek bir kez değil, birden fazla doğum yaptığını düşünmek sizleri rahatlatacaktır.  Bazı kadınların abartarak anlattığı gibi doğumun korkunç  acılarla dolu bir an olduğunu düşünmeyin çünkü doğum böyle bir durum değildir. Korkunç  acılar  çekilseydi birden fazla doğum yapmak isterler miydi? İşte doğumla ilgili bilmeniz gerekenler.

Doğum Allah’ın kadınlara verdiği muhteşem bir lütuftur. Anneyle  bebeğin ilk kez karşılaştığı o muhteşem an anlatılarak tarif edilemez. Bebeğini kucağına alan anne ve babalar hayatlarında yaşadıkları en mutlu anlardır. Bir çok baba adayı baba olma duygusunu bebeğini kucağına aldığı anda yaşamaktadır. O güne kadar yaşanan bütün olumsuzluklar, sıkıntılar, stresler   dünyanın en saf, en namus ve en temiz varlığı kucağınıza aldığınızda sona ermekte ve yaşanmamış gibi olmaktadır. Ancak kimi anne adayı bu duyguları yaşamadan bebeğini doğurmaktan vazgeçiyor yada hamile kalmak isteyip ‘doğum korkusu’ yüzünden  hamile kalmaktan vazgeçiyor.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir

Hamile olan kadınlar hamileliğinde beraberinde getirdiği ekstra psikolojik değişimlerle birlikte doğum öncesi çok stresli günler yaşamaktadırlar. Bu stresli günlerin en büyük nedenlerinden biride doğum korkusu yer almaktadır. İlk kez doğum yapacak olan anne adaylarında ise doğum korkusu oldukça fazladır. Daha önce hayatlarında hiç yaşamadıkları bir deneyim olan doğum konusunda duyulan endişelerin temelinde yatan sebepler arasında yeteri kadar bilgi sahibi olmamak ve çevreden duyulan olumsuz doğum hikayeleri yatmaktadır.

 • Doktorların anne adaylarına yeteri kadar doğum sürecini ve ayrıntılarını anlatması anne adaylarının  yaşadığı endişeleri azaltmaktadır.
 • Hamilelikte alınacak psikolojik desteklerle doğum korkusu azalmaktadır.
 • Hamilelik ve doğum eğitimlerrine katılmak dğum doğal bir süreç olduğunun farkına varılmasına  neden olmaktadır.
 • Her doğum kendine özgü özel bir hikayesi olduğunu sürekli olarak hatırlamak anne adayını rahatlatmaktadır.

Doğum Korkusun En Uç Noktası: Tokofobi

Tokofobi ” doğum korkusunun uç noktada bir fobiye dönüşmesi olarak tanımlanırken her anne adayın farklı tepkiler gösterebiliyor; Kürtaj, alkol veya uyuşturucu kullanımı ya da karnını yumruklamaya varacak derecede kendine ve bebeğine yönelik şiddet. Başarılı bir doğum gerçekleştiren anne adaylarında bile doğum korkusu tokofobi yaşamışsa doğum anını yıllarca hatırlayıp panik ataklar yaşayabiliyorlar.

Doğum Korkusu Neden Yaşanır

Doğum korkusu yaşayan anne adaylarının pek çok sebepleri olabilmektedir. Bu korkuların başında  şunlar yer almaktadır;

 • Doğum anında yaşanan sancılar ve acılar
 • Doğum anında yaşanabilecek ölüm korkusu
 • Aklını yitirme korkusu
 • Sakat yada ölü bebek doğurma korkusu
 • Doğumu gerçekleştirecek olan ekibe güven duymama
 • Utanılacak bir şey yapma
 • Aileden, komşulardan ya da arkadaşlardan dinlenen ‘korkunç’ doğum hikayeleri
 • Doğum hakkında yeterli, doğru bilgiye sahip olmamalarından kaynaklanıyor.

Her Doğumun Farklı Bir  Öyküsü Vardır

Doğum korkusu yaşayan anne adayları şunu unutmalıdır ki her doğumun farklı bir öyküsü vardır. Hamilelikle birlikte yaşanan vücuttaki değişiklikler bebeğin büyümesiyle ortaya çıkan vücut ağrıları,  hareket kısıtlılığı, iç organların sıkışmasıyla yaşanan stres normal bir hamilelik geçiren anne adaylarında bile doğum korkusu yaşamasına neden olmaktadır.

Bu durumun ve endişelerin yaşanmaması için doktorların anne adaylarını yeteri kadar bilgilendirmesi ve doğumun doğal bir süreç olduğunu anlatması gerekmektedir. Çünkü doğum konusunda en iyi ve sağlıklı bilgiyi verebilecek kişiler doktorlardır. Eğer normal doğum söz konusu ise doğumun tüm ayrıntıları ve doğum sürecinin nasıl gerçekleştiğini ve destekleyici unsurları anlatacak olan doktorla kurulan iletişim kontrolün emin ellerde olduğunu hisseden anne adayında endişeleri azaltmaktadır. Bu iletişim anne adayının hamile olduğunu öğrenmesi ile birlikte bebeğin gelişimiyle devam ederse daha etkili sonuçlar vermektedir.

Bu konumuzda sizlere aşağıdaki maddeleri anlatmaya çalıştık ;

 • Doğum Korkusu
 • Doğum Korkusu Nasıl Yenilir
 • Doğum Korkusu Tokofobi
 • Doğum Korkusu Neden Yaşanır
 • Doğum Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 • Tokofobi Nedir
 • Tokofobi Nasıl Geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir