Uzmanlar Tarafından Doğurganlığı Artırmanın Yolları ve Püf Noktaları

Doğurganlığı Artırmanın Yolları ve Püf Noktaları adlı konumuzda doğurganlığı artırmak için uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Bilgi Sitesi

Paylaş

Günümüzde kadınlar artık daha geç yaşta hamile kalmak istemektedirler. Yada mecburen geç yaşta hamile kalma durumunda kalmaktadır. İş hayatı eğitim hayati derken hamilelik yaş ortalaması artmaktadır. Bu yaşlarda da bildiğimiz gibi kadınlarda doğurganlık biraz düşmektedir. Fakat bazı şeylere dikkat ederek doğurganlık oranını yükseltebilirsiniz. Bu konumda sizlere uzmanlar tarafından doğurganlığı artırmanın yolları ve püf noktaları neler bunlardan bahsedeceğim.

Kadınlar belli bir yaşa geldiğinde ya da hayatta ki belli beklentileri gerçekleştirdik sonra “çocuk sahibi “ olmayı planlamaktadır. Kimi kadınlar için genç  yaşta kimi kadınlar  için belli bir yaşa geldikten sonra kendi bebeğine sahip olmak vazgeçilmez bir duygudur. Ancak günümüzde geç yaşta çocuk sahibi olmak isteyenler için hamile kalmakta zorluk çekilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalan kadınlar için hamile kalma sürecini kolaylaştırmak için bazı öneriler sunulmaktadır. Peki doğurganlık arttırmak için neler yapılmalı sorusunun cevabını inceleyelim biraz.

Kadınların iş hayatında aktif rol oynamaya başlamaları ister istemez hamile kalma yaşını artırmıştır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının araştırmalarına göre geçmişte anne olma yaş aralığı  20-25 iken , günümüzde ise anne olma yaş ortalamasının yumurtlama kapasitesinin düştüğü ileri  yaşlara kaydığı görülmektedir.

Doğurganlığı Artırmanın Yolları

Özellikle 35 yaş sonrası yumurtlama kapasitesi hızla düştüğü bilinmektedir. Bunlar göz önüne alındığında  günümüzde doğurganlık yıllarını uzatmanın yollarının aranılması kaçınılmaz olmaktadır. Uzmanlardan doğurganlığının artılması için önemli yaşam tarsi önerileri:

Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz!

Doğru ve doğal besinlerle beslenmek  hm sağlığınız hemde doğurganlığınız için oldukça önemlidir. Bu yüzden yediklerinize içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Sağlıksız zararlı ürünlerden kaçınmalısınız. Kendinize bir beslenme uzmanı bulup onun önerileri doğrultusunda beslenmelisiniz. Beslenme uzmanını sizler için uygun beslenme listesi ve tetkikleri ile beslenmenizi kalitesini artırabilirsiniz. Eğer vitamin ve mineral eksikliğiniz varsa bu eksiklikleri gidermek için uygun bir beslenme programı hazırlanacaktır. Beslenmenize dikkat ettikten sonra faydalarını en yakın zamanda göreceksiniz.

Vitamin ve Mineral Takviyesi

Besleyici besinler tüketmek vücudumuz için oldukça önemlidir. Vitamin ve mineraller oranında yüksek besinleri tercih etmelisiniz. Hazır gıdalar içerdiği katkı maddelerinden dolayı  besleyici özelliği düşüktür. Eğer  mevsimine uygun sebze ve meyveleri yemiyorsanız  beslenmenize ek vitamin ve minerallerle takviye etmeniz gerekmektedir.

Zararlı Yağları Çıkarın

Vücudumuz için bazı yağ asitleri çok önemlidir.  Bunların başında balıklarda ve cevizde bol miktarda bulunan omega 3 yağ asidi gelmektedir. Omega 3 yağ asidi sinir hücreleri ve birçok hücrelerin temel yapı taşıdır. Bunlara karşı margarinlerde bulunan yağlardan ve et- süt ürünlerinde bulunan doymuş yağlardan kaçınmak gerekmektedir.

Vücut Ağırlığınıza Dikkat Etmelisiniz

Hamile kalmak için vücut ağırlığı önemlidir. Fazla zayıf olmak yada şişman olmak doğurganlığınızı etkilemektedir. Vücut kitle indeksi 20-25 arasında olması doğurganlık için ideal kilo aralığıdır. Hem kilolu olmak  hem de aşırı zayıf olmak yumurtlama oranını olumsuz yönde çok etkilemektedir.

Sigara İçmek Doğurganlığı Olumsuz Yönde Etkilemektedir

Eğer hamile  kalmayı  planlıyorsanız kesinlikle sigara içmekten vazgeçmelisiniz. Sigara hem sağlığı hemde doğurganlığı olumsuz yönde oldukça etkilemektedir. Sigaranın içerisinde bulunan binlerce zararlı kimyasal maddeler bulunmaktadır. Az sayıda sigara tüketmek doğurganlık üzerine olumsuzlukları azaltmamaktadır. Hamile kalmak için alkol ve sigarayı bırakmalısınız.

 Alkol ve Kahve Tüketimine Son Verin

Alkol ve kahve tüketimi doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi vardır. Hamile kalmayı planlıyor iseniz alkol ve kahve tüketimine son vermelisiniz.

Tatil Yapmak Hamile Kalmayı Etkilemektedir

Tatilde hamile kalmak daha sık görülmektedir. Bunun nedeni tatilde çiftlerin daha rahat ve günlük stresten uzak olmalarından kaynaklanmaktadır. Stres cinsel performansı olumsuz yönde etkilemektedir ve doğurganlığı azaltmaktadır

Cinsel İlişki Kalitesi

Çok fazla cinsel ilişkiye girmek yada seyrek olarak ilişkiye girmek doğurganlığı azaltmaktadır. Uygun olan cinsel ilişki haftada 2 ile 4 arasındadır. Bu aralıkta yapılan cinsel ilişki sperm sayısını olumlu etkilemektedir hemde yumurtlama zamanına denk gelerek hamile kalma olasılığını artırmaktadır.

Sabır Sabır Sabır

Beslenme ve hayat tarzınızdaki  bu değişikliklere uyduktan sonra hamile kalmak için sabırlı olmalısınız. Unutmamak gerekir ki sağlıklı bir kadın ayda bir gün yumurtlar ve sağlıklı  çifler için hamile kalma oranı %20 civarındadır.

  1. Emine dedi ki:

    Çok iyi bilgi teşekkür ederim. Diğer sitelerden hiç bir şey anlamamıştım fakat burası çok açıklayıcı oldu tebrikler

  2. Aynur dedi ki:

    Uzmanlar tarafından doğurganlığı artırmanın yolları konusunda faydalı şeyler var gerçekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir