Web Sitesi Nasıl Kurulur Resimli Anlatım ve Detaylar

Web Sitesi Nasıl Kurulur Resimli Anlatım adlı konumuzda resimli web sitesi kurma anlatımı, hosting nasıl alınır, alan adı nasıl alınır ve web sitesi kurma işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Web Sitesi Nasıl Kurulur Resimli Anlatım adlı konumuzda resimli web sitesi kurma anlatımı, hosting nasıl alınır, alan adı nasıl alınır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Paylaş

Günümüzde internet en popüler bilgi kaynağı haline geldi. Durum böyle olunca ülkemizde herkes mutlaka internet ile bağlantılı bir cihazı bulunmakta. İnsanlar artık her şeyi web sitesi aracılığı ile öğrenmeye de alıştı. Çünkü ne bilgi ararsanız internet siteleri sizlere bu bilgileri sunar hale geldi. Özellikle alış veriş konusunda artık internet payı daha yüksek. Bütün firmalara da web sitesi zorunlu hale gelince internet doğal olarak en popüler bilgi kaynağı haline geldi. Peki merak ediyor musunuz bu web sitesi nasıl nasıl açılır ? Ülkemizde Milyonlarca web sitesi yayın yapıyor sizde bunların arasına katılarak bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız web sitesi nasıl kurulur resimli anlatım ve detaylara konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle web sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını anlatmadan önce temel bir kaç bili vermek isterim. Nedeni ise web sitesi kurmak için belli bir maliyete ihtiyaç olaması. Sonrasında paranızın ve vaktinizin boşa gitmesini istemem. Buyurun o maddeler ;

 • Öncelikle web sitesini ne amaçla kuracağınızı belirlemelisiniz.
 • Sonrasında konu ile ilgili biraz araştırma yapmanızda fayda var.
 • Eğer firmanız için bir web sitesi açmak istiyorsanız ve hiç bir bilginiz yoksa profesyonel bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederim.
 • Web sitesi içerisine kuracağınız yazılımı da (Örn: WordPress, Vbulletin vb.) inceleyip öğrenmenizde fayda var zaman kaybı yaşamamanız adına.

Bu maddeleri neden söyledim yatırdığınız ücretler boşa gitmesin diye. Bir ücret yatırıp açtığınız site ile ne yapacağınızı bilemezseniz tamamen zaman kaybı ve cebinize zarar olur. Bu maddelerden sonra adım adım resimli web sitesi kurma anlatımı aşamasına geçebilirim.

Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Web sitesi yapmak çok kolay aşamalardan oluşmaktadır. 15-20 dakikanızı ayırarak çok kolay bir şekilde web sitesi oluşturabilirsiniz. Web sitesi oluşturmanın belli bir maliyeti olduğunu yukarıda bir kaç kez hatırlattım. Bu maliyet kimi için az gelebilir kimi içinde çok gelebilir. Ama web sitesi için ihtiyacınız olan şeyleri kampanyaları takip ederek daha ekonomik ücretlere alabilirsiniz. Peki web sitesi için neler lazım kolay dediğimiz bu adımlar neler hadi incelemeye başlayalım.

 • Alan Adı ve Hosting Alımı

Alan adı ve hosting satın alarak web sitemizi kurmanın ilk adımını atmış olacağız. Peki alan adı ve hosting nedir bunları biliyor musunuz ?

Alan Adı Nedir :

Sizin nasıl bir adınız varsa sitenizin de bir adı olmalı. Örnek vererek anlatacak olursak sizi nasıl Ahmet, Ayşe, Mehmet, Hatice gibi çağırıyorlarsa sitenizi de bunun gibi bir isimle ziyaret edecekler. Mesela bu sitenin alan adı enguncelbilgiler.com. Sitemi arama motorları bu isimle tanıyor ve ziyaretçiler bu isimle sitemi ziyaret ediyor. Sizinde bir site kurmak için öncelikle bir alan adı satın almanız gerekmekte.

 • Alan Adı Nasıl Satın Alınır ?

Alan adı satan firmalar arasından kendiniz seçim yaparak alan adı alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu firmalara örnek vermek gerekirse natro, isimtescil, güzelhosting, godaddy, ihs ( Bu firmalar öneri amaçlı değil sadece örnek amaçlıdır. Firma seçimini kendiniz yapabilirsiniz.)* Alan adı satın almadan önce hangi alanda site açmak istiyorsanız ona uygun bir alan adı almanızda fayda vardır. Nedeni ise alan adını aldığınız zaman değiştirme şansınız çok zor çünkü alan adları yıllık olarak satın alınmaktadır. Bu yıl içerisinde bu alan adına harcadığınız emeğin boşa gitmesini istemezsiniz diye düşünüyorum. Örneğin bilgisayar tamircisi hakkında bir site açacaksanız bilgisayartamircisi.com tam size göre bir domain olabilir. Alakasız bir domain adınız Sedat ise sizi Mehmet diye çağırmaları gibi olur. Bu yüzden konunuz ile alakalı domain almanız sitenizin geleceği için iyi bir adım olacaktır.

Eğer bir firma sitesi açacaksanız zaten firmanızın adından başka bir isimde almanız çok saçma olur. Bu durumda da com.tr almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

*Alan Adı Firmaları İçin bkz. TIKLA

Hosting Nedir :

Hostingi çok kolay bi tabirle anlatmam gerekirse klasik bir anlatım olacak ama nasıl bir ev inşa etmek için arsa ihtiyacınız varsa işte web sitesi inşa etmek içinde bir hostinge yani alana ihtiyacınız vardır. Kısaca web sitesi açmak için internet ortamında belli bir alana sahip olmanız gerekmekte. İşte bu alana hosting denir. Hosting satın alma işlemi alan adı kadar kolay bir işlem değil. Nedeni ise bir çok çeşidi olması. Bunlar ise şu şekilde ;

 • Tek Sitelik Hosting

Tek sitelik hosting içerisinde sadece bir adet site tutabileceğiniz bir seçenektir. Eğer sadece bir adet site açmayı düşünüyorsanız ki ilk aşamada öyle olacağını tahmin ediyorum bu sizin için yeterli olacaktır. Maliyeti daha azdır. Acemilik dönemleriniz için bu paketi seçmenizi tavsiye ederim. Nedeni hosting aldıktan sonra hosting paketinizi kolay bir şekilde değiştirebilmeniz. Örnek vermek tek sitelik bir alan satın aldınız ilerleyen dönemlerde boyutları bu siteniz için yetmedi firmanız ile görüşerek aradaki fiyat farkını vererek sitenize hiç zarar vermeden alanınızı genişletebilirsiniz.

 • Birden Fazla Site İçin Hosting ( Reseller ve ya Bayi Hosting)

Eğer birden fazla site açmayı düşünüyorsanız birden fazla alan adınız varsa reseller hosting yani bayi hosting sizin için iyi olacaktır. Fakat bunda biraz hosting paneli yönetimi bilmeniz gerek. Çünkü reseller bayi hosting de siteniz için kendi alanınızı panelden kendiniz oluşturmanız gerekiyor. Bu seçenekte de alan yetmediği zaman isteğiniz doğrultusunda fiyat farkını vererek yine alan yükseltmesi yapabilirsiniz.

 • Kiralık Sunucu VPS Seçeneği

İlk etapta bu seçeneği tavsiye etmem. Nedeni hem çok maliyetli hemde yönetim konusunda biraz bilgi gerektiriyor. Bu seçenekte ana yönetim sizde oluyor. Kiraladığımız sunucuda alanınıza göre ve işlemci özelliğinize göre paketler oluşturabiliyorsunuz. Fakat ilk aşama için bu kadar büyük bir şeye gerek yok. Bu seçenek eğer e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız sizin için en iyi seçenek olacaktır.

 • Hosting Nasıl Satın Alınır ?

Hosting satın alma işlemi de aslında çok basittir. Yukarıda saydığım seçeneklerden size uygun olanını seçip yine firmalar ile iletişime geçerek satın alma işlemini yapabilirsiniz. Bu firmalara örnek vermek gerekirse natro, güzel hosting, turhost, özkula, muvhosting ( Bu firmalar örnek olarak gösterilmiştir. Hosting alacağınız firmayı araştırarak kendiniz bulmanız tavsiye edilir)* Hosting firması seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise ;

 1. Firmanın destek kanadı nasıl ?
 2. Firma kaç yıldır hizmet veriyor
 3. Firmanın yorumları nasıl ? Bu çok önemli kullanan kişilerin yorumları sizi doğrudan etkiler.

*Hosting Firmaları İçin Bkz. TIKLA

 • Web Site Kurulumu

Alan adı ve hosting alımı işlemini tamamladık. Şimdi yapacağımız adımlar artık zorlaşmaya başlıyor diyebiliriz. Şimdi yapacağımız adımlar en önemli adımlar olduğu için dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekli. Bu adımları da sırasıyıla madde madde ve açıklayıcı bir şekilde anlatacağım.

 • Alan Adı Hosting Yönlendirme (NS Yönlendirme)

Alan adı ve hosting alma işlemlerimizi tamamladık. Fakat bu ikisini nasıl birleştireceğiz ? Bunu da şöyle açıklayabilirim aldığınız hostingin bir alan adına ait olduğunu belirtmeniz için bir adrese ihtiyaç vardır. Buna da NS adresi deniyor. Hosting firmanızın belirlediği bu adres ile alan adınızı bu hostinge yönlendirebilirsiniz. Adresler genelde ns1.hostingfirmanız.com ve ns2.hostingfirmanız.com şeklinde olur. Bu konuda hosting firmanız ve alan adı satın aldığınız firmadan çekinmeden yardım talep edebilirsiniz.

 • Web Sitesi İçeriği Oluşturma

Her şey tamam artık alan adımızı hostingimize de yönlendirdik. Site ismimizi girince çalışır duruma geldi. Şimdi ise artık web sitesi içeriğimizi oluşturmaya geldi. Bunun için önce blog mu yok sa forum şeklinde mi bir site oluşturacaksınız buna karar vermeniz gerekmekte. Forum sitesi oluşturacaksınız örnek vermek gerekirse mybb, smf (ücretsiz), vbulletin, xzenforo (ücretli) gibi yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Eğer blog kuracaksanız tek seçim olarak kesinlikle wordpress seçin derim. Nedeni ise wordpress ile blog adına her şeyi yapabilirsiniz. Kurulumu olay olan wordpress hakkında ilerleyen konularımızda daha detaylı bilgiler paylaşacağım. Bu sayede çok güzel blog siteleri çıkarabilirsiniz. Üstelik kurulumu da çok kolay. WordPress kurulumu hakkında detaylı bilgiyi de ilerleyen günlerde paylaşacağız.

Eğer ki firma sitesi açıyorsanız ve bunu firma ile değilde kendiniz açmak istiyorsanız yine wordpress kurmanızı tavsiye ederim. WordPress temaları ile çok güzel siteler çıkarabilirsiniz. Ama firma sitesi için eğer ilk defa site deneyimi yaşayacaksanız mutlaka bir profesyonelden yardım almanızı öneririm.

Sonuç Olarak ;

Web sitesi yapmak basit bir kaç adım ile başlayıp devamında sizleri zorlayacak bir kaç zor adımdan oluşuyor. Bu sizi zorlayacak adımlar hakkında da ilerleyen zamanlarda detaylı bilgiler sunmaya devam edeceğim. Unutmayın iyi bir site, sabır ve uğraş ile iyi gelirler elde edebilirsiniz.

Herkese iyi günler dileğimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar