Skip to main content
Seo İçin Özgün İçerik Çok Önemli adlı konumuzda seo ipuçları alanında özgün içerik hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Seo İçin Özgün İçerik Çok Önemli

Günümüzde internet sitelerinin sayısı artık tahmin edilemeyecek kadar çok sayıda. Fakat bunların üzerine hala yeni siteler gelemeye devam ediyor. Bunların en büyük sebepleri tabi ki gelir elde edebilmek. Ama artık internet sitelerinde de bir pazar oluştu diyebiliriz. Ne kadar çok hit alabilirseniz kazancınız o kadar çok olur. Bunun için internet siteleri ile uğraşan herkesin bildiği SEO yani Arama Motorları Optimizasyonu konusunda ön planda olmanız gerekmektedir. Bu nasıl olur sorusunun ilk cevabı tabi ki özgünlük. Seo için özgün içerik çok önemli bu yüzden yazdığımız bütün içeriklerin özgün olması konusunda özen göstermeliyiz.  Peki bu kadar site arasında nasıl özgün kalabileceğiz ? diye soruyorsanız detaylara konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

WordPress Seo Ayarları İlk Adım

Merhaba arkadaşlar bugünkü konumuz  WordPress Seo Ayarları ilk adım aşamaları.  Seo nedir sorusunun cevabını bilmeyen yoktur ama yinede kısaca bir açıklama yapayım. Seo yani Search Engine Optimization arama motorlarında sitenizi daha üst sıralarda çıkarmak ve daha çok ziyaretçi çekmek için yapılan çalışmalara denir. Ama seo çalışmalarında yapılan bir çok yanlış sitenizi çöp siteye çevirebiliyor. Bu yüzden seo çalışmalarımızı kendimiz yapmayı tercih ediyorsak çok dikkatli davranmalıyız. Peki bilinçli seo nasıl uygulanır ? Yazımızın devamında bir kaç tavsiyemi okuyabilirsiniz.

Seo çalışmaları eğer bilinçli bir şekilde yapmazsanız sitenizi arama motorlarında çöp site kategorisine düşürebilirsiniz. Daha kötüsü siteniz arama sonuçlarından silinebilir. Böyle kötü sonuçlarla karşılaşmamak için seo çalışmalarını bilinçli ve planlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

WordPress Seo Ayarları İlk Yapılması Gerekenler  ?

İlk başta wordpress seo çalışmaları sabırla uygulanır bunu belirtelim. Sitenizi iyi yerlere getirmek istiyorsanız özenle ve sabırla çalışma yapmanız gerekmekte. Sıfırdan bir site açıyorsanız öncelikle sitenizde ne ile ilgili yayınlar yapacaksanız ona göre bir alan adı seçmeniz çok önemli. Alan adınız site içeriğiniz ile ne kadar alakalı olursa arama motorlarında üst sıralarda yer almanız o kadar kolay olur diyebiliriz.

WordPress Yol Haritası Düzenleme ;

Sitenizi kurdunuz her şey hazır ne yapmamız lazım ? Öncelikle sitemizde gerekli kategorileri oluşturup hakkımızda, iletişim vb. gibi sayfalar oluşturacaksanız “Oluşturmanızı tavsiye ederim” onları hazırlamanız ve sitenizi ilk yazı ile yayınlamaya hazır hale getirmenizi öneririm. Daha sonra WordPress siteler için kullanacağımız seo eklentileri kurmak ve bunların ayarlarını yaparak sitemizi arama motorları için harı hale getirmemiz doğru olacaktır. Önerdiğim wordpress seo eklentisi Yoast Seo Eklentisi ve SEO Friendly Images eklentisi. Yoast seo eklentisi ayarlarını da en kısa sürede özel bir konu ile anlatacağım ama yoast ayarları içerisinde breadcrumbs ayarlarını da yapmanızı öneririm. Bu ayar sizin Google da link yapınızı düzenleyecek ve daha anlaşılır şekle sokacağı için daha çok ziyaretçi çeker ve sizin Google da üst sıralara gelmenizi sağlar. Örnek link yapısını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

Wordpress Seo Ayarları ilk adımı link yapılandırması yani kalıcı bağlantı ayarları olabilir. Bu sayede arama motorlarında linkleriniz düzenli olur.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları ;

Sitemiz bunları yaptıktan sonra hazır mı tabi ki hayır. Sonrasında wordpress kalıcı bağlantı ayarlarını da düzenlemeniz gerekmekte. Nasıl yapabiliriz resimde görelim.

Wordpress Seo Ayarları Kalıcı Bağlantı Ayarları ile başlar. Kalıcı bağlantınızı düzgün bir şekilde yapılandırırsanız siteniz arama motorlarında hızlı yükselir.

Resimde anlatmaya çalıştım ama bu ayar için önerim kendi link yapınızı oluşturmanız. Eğer çok kalabalık bir site olacak ise /yazi-ismi-id/ şeklinde ayarlama yapmanız. Kişisel blog ve ya az içerikli bloglar için /yazi-ismi/ daha iyi olacaktır. Ama kategori ve etiket kısmını mutlaka doldurun derim yoksa category/spor/ gibi link yapısı ile karşılaşabilirsiniz. Türkçe yazması daha iyi olacaktır.

WordPress Seo Ayarları AMP Kurulumu ;

Sırada sitemize amp eklentisi kurulumu var amp eklentisini kurmanızda sitenizin Google arama motorunda değerini yükseltecektir. Bunun için kurmanız gereken Accelerated Mobile Pages eklentisi. Bununda ayarlarını ayrı bir konuda detaylı bir şekilde anlatmayı planlıyorum.

Bütün ayarlarımız tamam sitemiz güncel konu yayını yapmaya hazır hale geldi. Yazı yayınlamadan önce sitemizi Google webmaster tools ve diğer arama motorlarının webmaster araçları bölümüne ekleyip site haritalarımızı ekliyoruz.

Google webmaster tools da önce sitemizi boş hali ile Google gibi getir yaparak sitemizin ana sayfasının hemen index almasını sağlıyoruz.

Sitemizin wordpress seo ayarları ilk adım tamamlandı. Artık özgün “Kesinlikle özgün olması lazım” yazılarımızı yayınlamaya başlayabiliriz. Her yazımızdan sonra index süresini en aza indirmek için Google Webmaster Tools dan Google gibi getir yapabilirsiniz. İlk adımda anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar.  Seo ayarları kategorimizde sık sık anlatımlar eklemeye devam edeceğim. Hepinize iyi çalışmalar.

Wordpress Seo Ayarları İlk Adım adlı konumuzda wordpress seo en güncel bilgiler ve wordpress seo ayarları hakkında en faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz