Windows Format GPT-MBR Hatası Çözümü

Windows Format Atma GPT-MBR Hatası Çözümü adlı konumuzda format arma sırasında en çok karşılaştığımız hatanın resimli anlatımı

Paylaş

Bir çoğumuzun evinde bilgisayar bulunmakta. İş yerlerinin neredeyse hepsi demek daha doğru olur işlerini bilgisayar yardımı ile yapmakta. Fakat bilgisayarlar elektronik cihaz olduğu için arıza vermeleri içten bile değil. En çok karşılaştığımız sorunların başında ise virüs bulaşması gelmekte. Bazen oluyor ki bu virüsler bizi bilgisayarlarımıza format attırmak zorunda bırakıyor. Format atma sadece virüsler yüzünden karşılaştığımız bir problem değil fakat format atarken bile karşılaştığımız sorunlar oluyor. Bu sorunların başında ise disk gbt-mbr hatası oluyor. Format sırasında size bu diske format atılamaz format atılacak disk GPT stilinde değil uyarısı veriyor. Peki Format GPT-MBR Hatası Çözümü nasıl ? Windows Format GPT-MBR Hatası Sorunu nasıl düzeltilir ? GPT-MBR hatası çözümü çok kolaydır konumuzda sizler için anlattım. Konuyu okuyarak kısa sürede bu sorunu çözebilirsiniz.

Bilgisayarınıza format atmak zorunda kaldınız ve format atmaya başladınız tam diski seçme alanına geldiniz birde ne gördünüz seçili alana windows yüklenemez hatası. Eyvah demenize hiç gerek yok bu sorunun çözümü çok basit. Az bir bilgisayar bilginiz varsa ki bilgisayar kullanıyorsanız illaki bilginiz vardır demektir aşağıda anlattığım adımları uygulayarak bu sorunu 2 dakika içerisinde çözebilirsiniz. Daha sonra format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Format GPT-MBR Hatası Çözümü

Bilgisayarınıza format atarken karşılaştığınız GBT-MBR hatası genelde daha önceden windows 7 yüklü olan sisteminize windows 8 ve ya windows 10 yüklemesi yaparken karşınıza çıkar. Fakat çözümü çok basittir. Çözümünü sizler için aşağıda sırası ile maddeler halinde anlattım. Umarım işinize yarar.

  1. Öncelikle disk seçtiğimiz yani hatayı aldığımız sayfadan windows şimdi yükle kısmının olduğu alana geri dönüyoruz.
  2. Bu ekranda Shift daha sonra F10 tuşuna basarak cmd yani komut sistemini açın.
  3. Eve asıl mesele bu adımda başlıyor. Komut sisteminde ” disk part ” yazarak disk ayarlarınıza gidin fakat yeni bir sayfa açılmayacak bütün ayarlarımızı bu komut sistemi içerisinde komutlar ile gerçekleşecek.
  4. disk part yazarak disk ayarlarına girmiş olduk şimdi ” list disk ” yazarak diskleri aşağıda sıralayalım.
  5. Kullandığınız sistemde diskinizi kaç parçaya ayırdıysanız o kadar disk karşımıza çıkacak. Genellikle yedeklerimizi tutmak için “D” bölümü ayrımı yaptığımız için bu noktada çok dikkatli olmalısınız. Çünkü şuanda Windows işletim sistemi olan ve windows format atmak istediğimiz diski sıfırlayacağız. Bu yüzden ” D ” bölümünüz varsa ve içerisinde yedekler varsa yanlış alanı sıfırlama yapmayın. Bu ayrımı disk boyutlarını göz önünde bulundurarak yapabiliriz genelde seçeceğimiz seçenek ” Disk 0 ” olur. “select disk 0 ” yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.
  6. Disk 0 seçildi artık sıra bu diski sıfırlamakta. Sıfırlama yani temizleme işlemini de ” clean ” komutu ile gerçekleştiriyoruz. Diskimiz artık ilk günkü gibi temiz 🙂
  7. Sıra bu birimi format sırasında istenilen düzene çevirmekte. Yani son adıma geldik artık sorun çözülüyor rahat rahat format atabileceksiniz 🙂 Bu komut ise ” convert mbr ve ya gpt ” size hangi birime çevirmeniz gerektiğine dair uyarıyı verdiyse onu yazacaksınız ve enter tuşuna bastık karşımıza Successfully ile başlayan bir yazı geldiyse her şey tamam ” exit ” komutu ile çıkış yapabilir ve artık rahat rahat formatınızı atabilirsiniz.

GPT-MBR Hatası Çözümü Resimli Anlatımı

Windows Format Atma GPT-MBR Hatası Çözümü adlı konumuzda format arma sırasında en çok karşılaştığımız hatanın resimli anlatımı

Windows Format Atma GPT-MBR Hatası Çözümü adlı konumuzda format arma sırasında en çok karşılaştığımız hatanın resimli anlatımı

Bu konudaki gibi daha fazla sorun çözümlerine ulaşmak için bilgisayar tamircisi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir