WordPress Tema Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Wordpress tema seçimi siteniz için çok önemlidir. Wordpress tema seçme ayrıntıları ve wordpress tema seçerken nelere dikkat edilmeli cevabı bu konuda

Paylaş

Sizlere bu konuda wordpress tema seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Bende gördüğünüz gibi bu sitemde ve diğer sitelerimde wordpress kullanıyorum. WordPress konusunda bir çok araştırma yaparak sitelerimi geliştirmeye devam ettim. Halada araştırmalarıma devam etmekteyim. Bu araştırmalarım sonucunda edindiğim tecrübeleri ve bilgileri sizlere de sunmaya çalışacağım.

WordPress artık bütün web sitesi tasarımı ile uğraşanların bildiği ve web ortamının %30 unu oluşturan bir yazılımdır. WordPress ile artık hemen hemen her türlü site şeklini tasarlayabilirsiniz. Blog siteleri, satış siteleri özellikle de firma siteleri oluşturabileceğiniz bir yazılım olan wordpress yazılımı sizlere bir çok şey sunmaktadır. Bu siteleri oluşturma şekli sadece tema seçiminden geçmektedir. WordPress sabit yazılım olup üstüne ekleyeceğiniz temalar ile bir çok şekle sokabilirsiniz. Yukarıda saymış olduğum blog siteleri, satış siteleri, firma siteleri vb siteleri wordpress yazılımının üzerine ekleyeceğiniz temalar ile çok rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz. Fakat wordpress tema seçimi biraz dikkat gerektiren bir iş. Nedeni ise sitenizin sağlığı ve geleceği. Site oluştururken firma sitesi ise iş sağlamak, blog ise para kazanmak, ticaret sitesi ise illaki satış yapmak için kuruluyor. Bunlar içinde sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması gerekmekte. Buna seo denir. Seo ayarlarının kurallarından biri de tema seçiminden geçmektedir. WordPress temaları nasıl seçilmeli araştırma sonucumu size aktarayım.

[irp posts=”72″ name=”Wordpress Seo Ayarları İlk Adım”]

WordPress Tema Seçimi

WordPress tema seçerken sitenizin geleceği için dikkat etmeniz gereken bir kaç konu var. WordPress konusunda gerçekten profesyonel olan kişiler tarafından yayınlanan makaleler tema seçimi konusunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Wp tema seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekenler ;

 • WordPress Tema Sadece Görsellik Değil

Sizlere ilk demem gereken wordpress temaları sadece görsellik değildir. Bir çoğumuz temaların görselliğine kanıyoruz. Temanın görseli çok iyi olabilir fakat arka planında yoğun bir çalışma varsa sitenizi yorabilirsiniz. Bu da sizin sitenizin yavaşlamasına ve arama motorları gözünde değer kaybetmesine yol açar. Bu yüzden temaların görselliğine aldanmayın görsellik evet önemli ama hızlı çalışması daha önemli. Hızlı çalışan görselliği güzel olan temaları seçmenizi tavsiye ederim.

 • Hızlı WordPress Temaları Tercih Edin

Yukarıda biraz bahsettim ama burada daha detaylı bahsedeceğim. Sitenizin açılma hızı arama motorları için çok çok önemli bir olaydır. Siteniz ne kadar hızlı açılırsa arama motorları gözünde o kadar değerli olur. Yani arama motorlarında yükselmek için yapılan seo çalışmasının temelinde site hızı yer almaktadır. Bu nedenler tema seçerken istediğiniz görsellikte en hızlı wordpress teması seçmenizi tavsiye ederim.

[irp posts=”1460″ name=”Site İçi Seo Optimizasyon Detayları”]

 • Firma ve Ticaret Siteleri için Sade Temalara Yönelin

Biraz araştırmalarım sonucunda firma siteleri ve ticaret sitelerinde kişiler sadelikten ve istediklerine hemen ulaşabildikleri siteleri daha çok tercih ediyorlar. Bunu bende tercih ediyorum diyebilirim. Bu yüzden bu tür sitelerde karmaşık temalar seçmeniz kullanıcıların sitenizden kısa sürede çıkmanız ve sizin iş kaybınıza neden olabilir. Bu nedenler wordpress firma sitesi teması ve wordpress ticaret sitesi teması seçimlerinde sadeliğe önem vermenizi tavsiye ederim.

 • WordPress Blog Teması Seçimi

Eğer bir blog sitesi açacaksanız tema seçimi konusunda ilk etapta sade ev en hızlı temayı seçebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda siteniz belli bir kitleye ulaştığı zaman kullanıcıların ilgisini çekecek ama sitenizin arama motorlarında değerini düşürmeyecek etkili bir tema seçimi yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken piyasada çok wordpress blog teması olduğundan uzun soluklu kullanabileceğiniz bir tema olması.

 • WordPress Nulled Tema Kullanmayın

WordPress temaları biliyorsunuz ücretli olarak da satışa sunulmaktadır. Hatta şöyle söyleyeyim beğendiğimiz ve hoşumuza giden temaların çoğu ücretli temalar. Ama biliyorsunuz şuan ki web ortamında bu temalar açıkça söylemek gerekirse kırılıyor ve ücretsiz olarak dağıtılıyor. Özellik nulled wordpress tema adı altında dağıtılan bu temalar size ve sitenize fayda değil aksine çok zarar verir. Nedeni ise temayı kıran kişiler bir kere güvenilmez kişiler olduğu için bu işleri hayrına yapmazlar. Kırılan tema kodları içerisine sizin tarafınızdan fark edilmeyen kötü niyetli kodlar yerleştirebilirler. Bu kodlar ile sitelerinize zarar verebilir hatta sitelerinizi ele bile geçirebilirler. Bu yüzden ücreti ile satılan temaları ücreti ile almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 • WordPress Ücretsiz Tema Seçimi

Eğer ücretli temalara ayıracak bütçeniz yoksa ücretsiz wordpress teması da seçebilirsiniz. WordPress tema kütüphanesinde her kategori için yüzlerce tema seçeneği zaten var. Hatta WordPress kütüphanesi dışında tema yapımcılarının kendi özel yapımları ücretsiz wordpress temaları var ve bu temalar arasında öyle temalar var ki ücretli temalardan daha kaliteli diyebiliriz. Şuan bir çok isim yapmış sitelerden bazıları bu demiş olduğum temalardan kullanmaktadır.

WordPress tema seçimi konusunda araştırmalarım sonucunda dikkat edilmesi konusunda size aktaracaklarım maddeler bunlar. Benim enguncelbilgiler.com sitesinde kullandığım tema wordpress ücretsiz temaları kütüphanesinde yer alan ProMax temasıdır.

Nedeni ise sitemizin henüz yeni yükselmeye geçmesi ve bu temanın da gayet hızlı ve seo açısından çok iyi bir tema olması. Fakat ilerleyen zamanlarda belli bir ivme yakaladıktan sonra hali hazırda olan daha güzel bir temaya geçiş yapmak için hazırlık durumundayız. Tema seçimi konusunda demek istediklerim bu kadar. Hepinize sitelerinizden bol kazançlı günler dilerim.

Wordpress tema seçimi siteniz için çok önemlidir. WordPress tema seçme ayrıntıları ve wordpress tema seçerken nelere dikkat edilmeli cevabı bu konuda

 1. Engin dedi ki:

  Gerçekten yeni bir site açmayı ya da mevcur tasarımında yeniliğe gitmeyi düşünen kişiler için yol gösterici bir yazı olmuş. Sitemde yakın zamanda paylaşmış olduğunuz detaylara dikkat ederek bir tasarım güncellemesi yapmıştım ve gerçekten ziyaretçilerim bunu çok sevdi, ziyaretçi sayımda inanılmaz bir artış yaşandı.

 2. Bilgin dedi ki:

  Çok güzel bir klavuz olmuş tema seçimi gerçekten düşünüldüğünden daha önemli hem ziyaretiçi anlamında hemde arama motorları bakımından. Zaten wordpress bizlere pekçok şeyi kolaylaştırıyor ama yanlış tema seçimi ile belirttiğim gibi bunları kaçırabiliriz. Nulled temaya değinmişsiniz çok doğru yazdıklarınız benim böyle acı bir tecrübem oldu yüzlerce içerik girdiğim bir siteye bir nulled eklenti kurdum birkaç hafta sonra site içeriğinde saçma sapan çince yazılar index almaya başladı kesinlikle uzak durulmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir