Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi, Bebek Alışverişi

Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi, yeni doğan bebek alışverişinde neler alınmalı ? yeni doğan bebek ihtiyaçları ve yeni doğan anne ihtiyaçları hakkında tecrübemi bu yazıda sizlerle paylaştım.

Paylaş

Herkese merhaba bu yazımızda yeni doğan bebek ihtiyaç listesi hakkında bilgi vereceğim. Bu ara bende yeni baba adayı olarak bu anı yaşamaktayım ve sizlere canlı canlı yaşadığım bu olay hakkında bilgi vermek istedim. Yeni doğan ihtiyaçları hakkında uzun bir süre araştırma yaptım ve yeni doğan bebek alışverişinde neler alınmalı sorusunun cevabına tam olmasa da ulaştım diyebilirim. Sizlere yaşadığım yeni doğan bebek alışverişi hakkında kısa bir bilgi vereyim.

Açtığım bu sitede araştırdığım ve yaşadığım bütün konuları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Şuan yaşamakta olduğum ve konuyla ilgili birçok araştırma yaptığım konu yeni doğan bebek ihtiyaçları listesi. Bir baba adayı olarak yeni doğan bebek için bir alış veriş listesi oluşturmam gerekiyordu. Fakat ne alacağımı bilmediğim bir çok araştırma yaptım. Kafam da oluşan bir çok soru işareti ile bu araştırmaya girdim ama araştırma sonucunda kafam da hiç bir soru işareti kalmadı ve neler alacağımı kesinleştirerek bir liste oluşturdum. Bu listeyi de sizlere faydalı bilgi olması açısından paylaşmak istedim. Sizlerde konumda eksiklik görürseniz yorum kısmından bizlere bilgi verebilirsiniz. Yapacağınız bu yorumlar hem bana hemde konumu okuyarak bilgi sahibi olmak isteyenlere çok faydalı olacaktır.

Yeni Doğan Bebekler Hastane İhtiyaçları

Yeni doğan bebek ihtiyaçları dediğimiz zaman sadece bebekleri ele almamız yanlışmış. Annelerinde ihtiyaçları oluyormuş. Bu konuyu uzun uzun araştırmam sonucunda farkına vardım. Yeni doğan bebek ihtiyaçları kadar yeni anne ihtiyaçları da çok önemliymiş. Özellikle yeni doğan hastane ihtiyaçları çok önemliymiş. Özellikle yeni doğan anne alınacak listesi oluşturunca çocuk kadar annenin ihtiyaçlarının da önemli olduğunu fark ettim. Bu yüzden ilk olarak anne ihtiyaçları hakkında araştırma sonuçlarım ile sizlerle bu maceramı paylaşmaya başlayacağım.

 • Yeni Doğan Anne İhtiyaçları

Yeni doğum yapmış olan anneler hastanede bir gün ve ya duruma göre bir kaç gün hastanede kalacağı için hastane ihtiyaçları olmaktadır. Bu ihtiyaçlar bebek yeni doğduğu ve sizin yeni anne olmanızdan kaynaklanan ihtiyaçlar olmaktadır. Peki nedir bu ihtiyaçlar ?

 1. Önden düğmeli gecelik nedeni ise çocuk emzirme de çok kolaylık sağlıyor. Hastane süresi uzarsa kirlenmesi durumuna karşı yedekli alınabilir.
 2. Emzirme sütyeni buda çocuğunuzu emzirmeniz de büyük kolaylık sağlaması açısından çok önemli.
 3. Emzirme örtüsü, bebeğiniz daha yeni emmeyi öğreneceği için emme sırasında sütünüz mutlaka akacaktır. Bu akıntılara karşı emzirme örtüsüne ihtiyacınız olacak.
 4. Göğüs pedi ve kremi göğüs pedi yeni doğum yaptığınız için akacak süte karşı önlem. Göğüs kremi ise bebeğinizin canınızı yakacağını unutmayın ama her şeye değer gibi duruyor. Fakat siz yinede krem alarak bu acıyı minimum seviye indirebilirsiniz. Anne olmadığım için bu konuda fazla yorum yapamayacağım.
 5. Lohusa Pedi, yeni doğum yapanlarda akıntılar çok oluyormuş. Bu akıntılara karşı alacağınız bu ped size yardımcı olacakmış.
 6. Terlik, ayağa kalkma ihtiyacınız illaki olacaktır. Uğraşmamak için iyi bir terlik ayağa kalkma sırasında size büyük kolaylık sağlar.
 7. Tabi ki ÇİÇEK, sizin çocuğunuzu doğuran sizi baba yapan bir kadına mutlaka bir çiçek götürün ve onu mutlu edin. İyi bir annelik iyi bir eşten ve mutlu bir aileden geçer. Bir çiçek eşinizi çok mutlu edecektir.
 • Yeni Doğan Bebek İhtiyaçları

 1. Yeni doğan bebek tulumu. Neden yeni doğan dedim çünkü kumaşına kadar önemli. Alacağınız tulum kesinlikle kaliteli olmalı. Çünkü yeni doğan bebeğinizin cildi daha ne ki. Bu yüzden alacağınız tuluma kesinlikle çok dikkat etmelisiniz.
 2. Zıbın, eldiven, çorap, şapka bunlarda önemli ihtiyaçlar arasında. Şimdi zıbın alırken de bir konu var dikkat etmeniz gereken oda kolay giyilebilir olması. Bebeğinizin canını yakma oranınız yüksek. Ama kolay giyilebilir zıbın ile bu oranı sıfıra indirirsiniz.
 3. Ve tabi ki yeni doğan bebek bezi 🙂 Hastanede kalma gününüzü göz önünde bulundurarak yeni doğan bebek bezi almanız gerekmekte. Bebek bezi konusu da çok önemli. Bunun nedeni de tulumda sunduğun nedenle aynıdır. Araştırarak almanızı tavsiye ederim.

Yeni Doğan Bebekler Ev İhtiyaçları

Bebekler için hastaneden çıktıktan sonra ihtiyaç listesi kabarıyor diyebilirim. Anneler için ev ihtiyaçları sıfıra düşse de bebekler için daha fazla olmaya başlıyor. Nedeni belli çocuk yeni dünyaya gelmiş evde illa ki bir sürü ihtiyacı olacak. Anneni zaten evde hali hazırda ihtiyaçları var. Ha eğer ikinci çocuğunuz dünyaya geldiyse bu ihtiyaçların bazılarını ilk çocuğunuzda almış olabilirsiniz. Kıyafet konusunda ilk çocuğunuz ile ikincinin cinsiyeti farklıysa geçmiş olsun masrafınız çok 🙂 Hadi benim araştırdığım listeye geçelim.

 1. Bol bol bebek bezi, fazla abartmayın ama nedeni ise çocuk gelişimi çok hızlı oluyor sonra elinizde kalabilir 🙂
 2. Alt değiştirme bezi, aslında bunu evdeki bezler ile de yapabilirsiniz ama yeni nesil alt değiştirme bezleri uzun süre kullanılabildiği için hem daha hijyenik hem daha sağlıklı olabiliyor. Almanızı bütün forumlarda tavsiye ediyorlar.
 3. Pişik kremi, en dikkat edilmesi gereken konu. Her pişik kremini kullanmayın arkadaşlar araştırın ucuz bunu alayım demeyin. Çocuğunuzdan önemli değil. Çocuğunuzun cildi çok hassas bu cilde ucuz diye aldığınız kremler ile zarar vermeyin.
 4. Islak Mendil, pişik kreminde söylediğim birebir geçerlidir.

Yeni Doğan Bebek Giyim İhtiyaçları

Giyim konusunun önemini zaten sizler biliyorsunuzdur. Giyim konusunda da şu konuda dikkat etmemiz gerekiyor. Oda tabi ki mevsim. Yaz mevsimimi kış mevsimimi doğum yapacaksınız. Yeni doğan bebek giyim ihtiyaçları buna göre belirlenmeli. Hemen listeyi paylaşayım ;

 1. Kolay giyilebilir zıbın. Yukarıda neden kolay giyilebilir tercih edilmesi gerektiğini söylemiştim.
 2. Yine kolay giyilebilir tulum. Önden düğmeli olabilir.
 3. Pijama, çorap
 4. Yeni doğan ayakkabısı ve ya patik.
 5. Kolay giyilebilir pantolon ve sweat çeşitleri. Aslında yeni doğan bebekte ne kadar ihtiyaç bunlar ben tartışırım. Tulum zaten var.
 6. Kirlileri yıkamak için bebek deterjanı. Bu konu kimyasal olduğu için önemi konusunda çok dikkatli olmanızı söylemem lazım gerisini kimyasaldan siz anlamışsınızdır zaten.

Yeni Doğan Bebekler Temel İhtiyaçlar

Eğer ikinci çocuğunuz dünyaya geldiyse bu ihtiyaçları zaten almış olabilirsiniz. Eğer yok ben yenisini alacağım arkadaş derseniz buyurun temek bebek ihtiyaçları ;

 1. Banyo için: Bebek küveti, Bebek banyo lifi, Bebeklere özel şampuan ve sabun ( yine kimyasal kuralı ), bebek bornozu ve havlusu ( Hassas cilt kuralı )
 2. Yeni doğan bebek rahat uyku için : İyi bir beşik, ortopedik bir yatak, tabi ki sıvı geçirmeyen bir örtü, nevresim ve bebek battaniyesi.
 3. Çocuğunuzu dışarıya çıkarmanız durumunda : Bebek arabası ( tamamen yatması yeni doğan bebekler için kesinlikle tercih sebebi ), oto koltuğu, çok büyük bir ihtiyaç olmasa da arabanızın camlarına güneşlik de mantıklı olabilir.
 4. Şimdi sayacağım ihtiyaçlarda asıl temel ihtiyaçlar listesi : bebek termometresi, emzik, biberon, eğlenceli oyuncaklar, burun pompası, bebek tırnak makası bunlar zaten alınması gereken ihtiyaçlar.

Bazı sitelerde gördüm ateş düşürücü ilaçlar yazmışlar. Üstelik çok ünlü siteler yazmış bunu. Sakı çocuğunuza doktor onayı olmadan ilaç vermeyin. Doktorunuz onaylarsa doktorunuzun verdiği ilacı alıp verirsiniz. Ama deyim sağlık bu boşa gelmez.

Yeni Doğan Bebekler İhtiyaç Listesi konusunda yaptığım araştırma bu şekilde. Baba olmak için az bir zamanım kaldı. O yüzden bu hazırlıkları ve araştırmalarımı sıklaştırdım. Bu konuda sizlere de faydalı bilgi olması açısından araştırmalarımı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bir baba adayı olarak umarım bu bilgiler sizinde işinize yarar diye düşünüyorum. Hepinize sağlıklı günler dilerken inşallah bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız duamı ederek bu yazımı bitiriyorum.

Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi, yeni doğan bebek alışverişinde neler alınmalı ? yeni doğan bebek ihtiyaçları ve yeni doğan anne ihtiyaçları hakkında tecrübemi bu yazıda sizlerle paylaştım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir